28.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nazaruk Nazar).
Paprika je rastlina s dlhou vegetačnou dobou. Často sa stáva, že začne kvitnúť príliš skoro – ešte v nádobe, skôr ako si stihne vytvoriť dostatok listovej hmoty a silný koreňový systém. Hoci sa prvý kvet môže zdať ako predzvesť plodnosti, v skutočnosti môže jeho prítomnosť výrazne obmedziť rast rastliny. Jedným jednoduchým ošetrením však môžete zlepšiť stav papriky a zdvojnásobiť úrodu. Čo to je a ako ho správne vykonať? Vysvetľujeme.

Foto: shutterstock/Nazaruk Nazar
Prečo paprika kvitne príliš skoro?
Pri amatérskom pestovaní papriky (latinsky Capsicum annuum L.) často kvitnú ešte ako mladé sadenice. Najčastejšie sa to stáva, keď rastlina zostala príliš dlho v nádobách. Preto by sa výsadba papriky do pôdy nemala odkladať. Mladým sadeniciam škodí aj pestovanie pri príliš vysokej teplote (nad 25 °C) pri súčasnom nedostatku svetla. V takýchto podmienkach sa rastlina snaží čo najrýchlejšie vykvitnúť na úkor svojho vegetatívneho vývoja.
Namiesto silných výhonkov a zdravých listov vytvára paprika prvý, tzv. korunný kvet, ktorý sa objavuje na vidlici hlavného výhonku. Problémom celej situácie je, že takéto skoré nasadenie plodov brzdí vývoj nadzemnej časti a obmedzuje ďalšie kvitnutie, čo negatívne ovplyvňuje konečnú úrodu. Energia rastliny sa presmeruje na vývoj jediného plodu namiesto budovania asimilačného systému.
Kedy a ako odstrániť prvé kvety papriky?
Ak paprika kvitla už pred presadením do zeme – prvý kvet by sa mal odstrániť. To sa týka najmä tých, ktoré sa objavujú na rozvetvení hlavnej stonky, t. j. korunných kvetov. Odstránenie prvých kvetov umožní paprike sústrediť sa na rozvoj koreňového systému a listov, čo je dôležité pre jej ďalší rast. Silná rastlina sa lepšie vyrovná s nasadením plodov, ktoré budú nielen hojnejšie, ale aj lepšie vyvinuté. Paprika potom získa aj väčšiu odolnosť voči nepriaznivým podmienkam – vrátane chorôb, sucha alebo silného slnečného žiarenia.
Kvety papriky by sa mali odstraňovať, kým rastlina nedospeje a nebude pripravená na plodenie. Patria sem:
- mala by mať aspoň 6 – 8 dobre vyvinutých listov;
- mali by mať silný koreňový systém (t. j. dobre vyvinutý koreňový bal);
- jej hlavná stonka by mala byť tuhá a hrubá.
V prípade skleníkovej alebo balkónovej odrody, ktorá začína kvitnúť veľmi skoro, sa odporúča odstrániť kvety 1 – 2 týždne po presadení do zeme alebo väčšej nádoby. Pri tunelovom alebo zemnom pestovaní sa však toto opatrenie vykonáva, až kým nočné teploty nepresiahnu 16 °C, čo je signál, že rastlina už zvládne ďalší rast a kvitnutie bez podpory.
Toto ošetrenie by sa malo vykonať ručne – jednoducho jemne stočte stonku kvetu prstami priamo pri stonke. Najlepšie je to urobiť ráno, keď sú rastliny pevné a menej náchylné na poškodenie. V prípade väčších, starších sadeníc je prípustné použiť čistý záhradnícky nôž. Presný rez vykonaný v správnom čase nespôsobuje rastlinám fyziologický stres a nemá negatívny vplyv na ich ďalší vývoj.
Vyžadujú všetky papriky odstránenie kvetov?
Skoré a trpasličie papriky, ako sú mini bell, chilli papričky alebo okrasné papriky, majú prirodzenú tendenciu rýchlo plodiť a nemusia vytvárať veľkú zelenú hmotu. V ich prípade nemusí byť potrebné odstraňovať prvé kvety, ale stojí za to zakaždým posúdiť stav rastliny.
Naopak, sladké papriky s veľkými plodmi, ako napríklad California Wonder, Roberta F1 alebo Cayenne, reagujú oveľa lepšie na skorú reguláciu kvitnutia. Ich plody sú väčšie a ťažšie, a preto si vyžadujú silnejší oporný systém. V týchto prípadoch môže odstránenie prvých kvetov výrazne zlepšiť kvalitu a veľkosť úrody.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sadíte papriky? Záhradník vám poradí, čo robiť, aby ste mali veľa dobrých plodov
Zázračný trik pre bohatú úrodu: Ako urýchliť klíčenie papriky na parapete
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.