28.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/makamuki0).
Keď sa na terase alebo v kuchyni objaví sršeň, všetko sa okamžite znervózni. A niet divu – tento veľký bzučiaci hmyz má nos na sladké vône a priťahuje ho svetlo a feromóny včiel. Našťastie, ak vieme, čo ich láka, môžeme šikovne dosiahnuť, aby náš dom a záhrada už neboli pre ne magnetom.

Foto: Pixabay/makamuki0
Čo sršne priťahuje?
Priehľadné ovocie, t. j. okrem iného jablká, slivky alebo hrozno, vyžaruje prchavé organické zlúčeniny. Najbežnejšie sú etanol a acetaldehyd, ktoré sršne detekujú chemoreceptormi na svojich tykadlách a vnímajú ich ako „neónové značky“ označujúce ľahko dostupnú potravu. Tieto pachy fungujú ako poplašné signály a navádzajú hmyz k zdroju jednoduchých cukrov a kvasiacej šťavy, ktoré sú preň zdrojom energie. Ak vonku umiestnite misu s prezretým alebo mierne hnijúcim ovocím, výrazne sa zvyšuje riziko výskytu sršňov v priestore, ktorý využívajú ľudia.
Okrem ovocia sú silným lákadlom pre sršne aj pachy kvasiacich organických zvyškov. Tekuté návnady na báze jablčného octu alebo piva napodobňujú pachy rozkladajúcich sa látok a poskytujú sršňom cukry aj bielkoviny z mikroorganizmov. Najmä jablčný ocot vydáva charakteristickú kyslastú a ovocnú arómu, na ktorú sršne intenzívne reagujú a končia v pasciach naplnených takouto tekutinou, kde sú usmrtené utopením alebo pôsobením detergentu. Na druhej strane, odpad ponechaný bez ochrany v košoch a kompostoviskách sa môže stať neúmyselným zdrojom potravy pre tento hmyz.

Foto: shutterstock/TTstudio
Ako sa zbaviť sršňov?
Pravidelné odstraňovanie prezretého a poškodeného ovocia a organických zvyškov výrazne znižuje emisie prchavých pachových zlúčenín, ktoré lákajú sršne a osy. Mali by ste tiež udržiavať odpadkové koše a kompostéry tesne uzavreté a pravidelne umývať miesta, kde vonku podávate sladké nápoje a občerstvenie. Pripravíte tak hmyz o ľahko dostupný zdroj potravy a odradíte ho od hľadania potravy v našej oblasti.
- Bylinný štít
Výsadba rastlín, ako je levanduľa, bazalka, mäta, majoránka alebo tymián, okolo terás a okien vytvára prirodzený pás odpudzujúci hmyz vďaka silným éterickým olejom vylučovaným listami. Okrem toho možno pri vchodoch rozprestrieť vatu namočenú v levanduľovom a klinčekovom oleji alebo káve, aby sa zvýšil odstrašujúci účinok na sršne a osy.

- Feromónové lapače
Špecializované lapače, ktoré sú dostupné vo včelárskych a záhradkárskych predajniach, využívajú syntetické feromóny na účinné prilákanie sršňov do vnútra nádoby. Najčastejšie obsahujú sadu atraktantov a dve samostatné komory určené pre rôzne druhy hmyzu. Na dosiahnutie maximálnej účinnosti a bezpečnosti by sa pasce mali umiestňovať pozdĺž hraníc pozemku, mimo oblastí s najčastejšou ľudskou činnosťou.
- Manipulujte s osvetlením
Sršne priťahuje umelé osvetlenie najmä v modrom a UV spektre. Inštaláciou LED žiaroviek s teplými, žltými alebo jantárovými farbami (2000 – 2700 K) sa počet prilákaného hmyzu zníži až o niekoľko desiatok percent. Vypínaním nepotrebného vonkajšieho osvetlenia po zotmení ďalej minimalizujeme riziko stretnutia so sršňami v blízkosti domu.
Sú sršne nebezpečné?
Hoci bodnutie sršňom môže byť veľmi bolestivé, dávka jedu (~0,2 mg na jedno bodnutie) zvyčajne nie je nebezpečná pre človeka bez precitlivenosti. Pre porovnanie, toxická dávka sa začína pri približne 10-90 mg jedu na kilogram telesnej hmotnosti, čo by si vyžadovalo desiatky jednotlivých bodnutí naraz. Ľudia, ktorí sú alergickí na jed hmyzu alebo ktorí zažijú viacero bodnutí naraz, by však mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Foto: shutterstock/Dr.MYM
Treba tiež vedieť, že samotné odstraňovanie hniezd predstavuje vysoké riziko obranného útoku celej kolónie. Aj pri minimálnom zásahu môže hmyz kolektívne zaútočiť. Najbezpečnejším riešením preto bude najatie licencovanej spoločnosti na hubenie škodcov s profesionálnymi ochrannými prostriedkami a insekticídmi. Odborníci vykonajú ošetrenie za vhodných podmienok (zvyčajne v noci) a zabezpečia bezpečné odstránenie hniezda.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sršne nenávidia tieto rastliny: Vysaďte ich vo svojej záhrade a hmyz sa jej bude zďaleka vyhýbať
Títo škodcovia útočia v záhrade v apríli. Konajte rýchlo, než spôsobia škody
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.