28.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tatiana Diuvbanova).
Voda je nevyhnutná na udržanie zdravia. Lekári a odborníci na výživu stále zdôrazňujú, že by sme mali vypiť jeden a pol až dva litre denne. Ukazuje sa však, že nie vždy slúži nášmu telu. Ktorým baleným vodám by sme sa mali vyhýbať? A čím by sme ich mali nahradiť? Vysvetľujeme.

Foto: shutterstock/Tatiana Diuvbanova
Denná hydratácia je veľmi dôležitá na udržanie dobrej kondície organizmu.
- Voda prenáša kyslík a živiny, aby sme ich mohli plne využívať.
- Pomáha tiež odstraňovať toxíny.
- Okrem hydratácie reguluje aj telesnú teplotu. To je dôležité najmä počas horúčav. Potreba vody v tele sa vtedy zvyšuje a taktiež chráni naše telo pred prehriatím.
Táto balená voda je nezdravá.
Keď si dopĺňame denný prídel vody, bez rozmýšľania siahame po tej v plastových fľašiach. Je ľahko dostupná a mimoriadne praktická. Fľaše sú ľahké a dodávajú sa v rôznych veľkostiach. Ľahko si ich tak prispôsobíte svojim potrebám.
- Z plastových fliaš sa pritom môžu do vody, ktorú obsahujú, uvoľňovať mikroplasty. Stáva sa to najmä vtedy, keď sa fľaše zahrejú slnkom alebo teplotou, čo v horúcom počasí nie je problém.
- Z fľaše ponechanej v aute alebo ležiacej vedľa nás na pláži sa pri pôsobení tepla uvoľňuje viac mikroplastov a iných zdraviu škodlivých látok.
- Vo väčšom množstve to môže poškodiť pečeň, obličky a ohroziť lymfatický systém.
Preto je lepšie vyhnúť sa plastovým fľašiam. Najmä v čase, keď ortuď stúpa nahor.
Akú vodu si vybrať, aby ste boli zdraví?
- Môžete si zaobstarať sklenené fľaše alebo bidóny a naliať si do nich svoju dennú porciu vody. Podmienkou je, samozrejme, nádobu vopred umyť. Len tak sa nestane živnou pôdou pre baktérie.
- Ďalšou možnosťou, vhodnou najmä v horúcom počasí, sú kovové termosky. Nielenže sa z nich neuvoľňujú mikroplasty, ale udržia vodu v nich chladnú aj niekoľko hodín. Stane sa tak zdravým osviežením počas horúcich dní.
Je pravda, že sklenené fľaše a termosky sú o niečo ťažšie ako plastové, ale ide o naše zdravie.
Ktorá voda je najzdravšia?
Minerálna voda, pramenitá voda, alebo snáď filtrovaná či prevarená voda? V snahe podporiť svoje zdravie si môžeme položiť túto otázku.

Foto: shutterstock/pics five
Odpoveď je jednoduchá. Záleží na tom, pre koho.
- Minerálna voda, ako už názov napovedá, je nasýtená minerálmi.
- Mali by ju konzumovať fyzicky aktívni ľudia. Taktiež aj tí, ktorí sa snažia doplniť prvky, ako je vápnik alebo horčík.
- Ľudia s ochorením obličiek by však mali byť pri minerálnej vode opatrní. Príliš veľa minerálov môže tento orgán preťažiť a stať sa príčinou tvorby piesku alebo kameňov. V ich prípade je lepšie siahnuť po univerzálnejšej pramenitej alebo filtrovanej vode.
Čo s vodou priamo z vodovodu? Alebo s prevarenou vodou?
- V mnohých mestách môžete piť vodu priamo z vodovodu. Je totiž riadne filtrovaná. Je to určite veľká úspora v domácom rozpočte.
- To isté platí aj pre filtrovanú vodu. Ak si nie ste istí, či je voda z vodovodu vo vašom meste pitná, môžete ju jednoducho prevariť. Teplota varu zabíja 90 % baktérií.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je perlivá voda zdravá? Vysvetľujeme raz a navždy
Ktoré vitamíny sa môžu užívať nalačno? Tieto doplnky je lepšie neužívať pred raňajkami
Je ťažké tomu uveriť, ale takáto voda pomáha chudnúť. Pri diéte si namiesto bežnej vody vyberte túto
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.