29.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/D2SP).
Plachá Mimóza je pôvabná rastlina s jemnými listami, ktoré sa zložia hneď, ako sa ich dotknete. Tento proces vyzerá čarovne a hoci by sa trvalka nemala príliš dráždiť, je ťažké prejsť okolo takejto reakcie ľahostajne. Plaché listy však nie sú všetko. Mimosa poteší aj svojimi kvetmi.

Foto: shutterstock/D2SP
Plachá mimóza: Ide o nezvyčajný druh, ktorý ohromuje svojimi kvetmi. Má aj plaché listy
Plachá mimóza je trvalka, ktorá patrí do čeľade fazuľovité. Vo svojom prirodzenom podnebí rastie predovšetkým v trópoch, hlavne v Strednej a Južnej Amerike. U nás sa však ochotne pestuje ako jednoročná rastlina v kvetináčoch. Mimosa pudica zaujme atraktívnymi drobnými listami, ktoré sa pri dotyku krútia, a perovitými kvetmi vo fialovom odtieni. Plaché listy však vzbudzujú najväčšie nadšenie práve tým, že dokážu reagovať na dotyk.
Tento proces vyzerá takmer magicky a ukazuje nám, že rastlina je živá a cíti. Mimóza má totiž vankúšové bunky, ktoré sú citlivé na zmeny tlaku. Ak počkáme niekoľko minút po dotyku listov, vrátia sa do prirodzeného, vzpriameného stavu. Zaujímavé je, že tento efekt „funguje“ len počas dňa a pri teplotách vyšších ako 18 stupňov Celzia. Ak vás táto kvetina zaujala, určite si pozrite, ako sa o ňu správne starať. Nie je to vôbec náročné a rastlina sa vám odvďačí krásnym kvitnutím.
Ako sa starať o mimózy? Prečítajte si o požiadavkách tejto originálnej rastliny. Bude krásne a zdravo rásť
Plachú mimózu najčastejšie pestujeme v črepníku. Aby zdravo rástla, musíme jej zabezpečiť vhodné miesto. Ideálne by malo byť celoročne svetlé, ale nie príliš svetlé. Rastline sa najlepšie darí, keď má prístup k rozptýlenému svetlu. Zároveň uprednostňuje teplé miesta s teplotou okolo 20 stupňov Celzia. Pod touto hodnotou môže začať strácať svoje jemné listy.

Foto: shutterstock/AjayTvm
Pri výbere pôdy nezabudnite mimózu zasadiť do úrodného substrátu, ktorým je zmes záhradnej pôdy a piesku. Nezabúdajme ani na dostatočnú vlhkosť, najmä počas vykurovacieho obdobia. Dôležitá je aj zálievka. Je potrebné ju výdatne zalievať a z času na čas ju prihnojiť aj minerálnymi, viaczložkovými hnojivami. Trvalka by sa nemala strihať, pretože na tento typ údržby nereaguje veľmi dobre.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.