29.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/K.Jagielski).
Sirôtky sú skutočnými predzvesťami jari. Sú odolné voči mrazu, a preto patria k najobľúbenejším kvetom na záhonoch alebo v balkónových kvetináčoch. A hoci si ich zvyčajne spájame s jarou, ich pestré kvety si môžete vychutnávať počas celej sezóny, dokonca až do neskorej jesene. Kľúčom k úspechu je však jednoduchá údržba, vďaka ktorej budú sirôtky kvitnúť oveľa dlhšie.

Foto: shutterstock/K.Jagielski
Aké požiadavky majú sirôtky?
Sirôtky (známe aj ako záhradné fialky) sú druhom, ktorý je zmesou divokých fialiek. Najlepšie je poskytnúť im slnečné miesto, potom bohato kvitnú. Dôležitá je aj správna pôda – priepustná, humusová pôda s mierne kyslou reakciou. Sirôtky pravidelne zalievajte, ale nie príliš – neznášajú nadmernú vlhkosť. Pestovanie v kvetináčoch si vyžaduje pevnú vrstvu drenáže.
Ako predĺžiť kvitnutie sirôtok hnojením?
Správne hnojenie sirôtok môže výrazne predĺžiť ich kvitnutie. Podľa odborníkov sú najlepšie hnojivá so zníženým obsahom dusíka a zvýšenými dávkami draslíka a fosforu. Dobre fungujú aj prírodné hnojivá:
- nálev z kávovej usadeniny (zalejte sirôtky zmesou: rozpustite 2 čajové lyžičky usadeniny v pohári vody);
- odvar z banánovej šupky (banánovú šupku vložte do litrovej nádoby, zalejte vodou, uzavrite a uložte na 2 dni na tmavom mieste. Potom odvar zrieďte s vodou v pomere 1:1 a touto zmesou zalejte sirôtky).
Jednoduché opatrenia na predĺženie kvitnutia sirôtok
Jednoduchým, ale účinným ošetrením je odstránenie opadaných kvetov a zažltnutých listov. Týmto spôsobom sa rastlina mobilizuje k rastu a kvitnutiu. Ďalší dôležitý aspekt pestovania sirôtok predstavuje boj proti chorobám a škodcom, ktorí rastlinu oslabujú a skracujú jej životnosť. Pozornosť by sa mala venovať najmä:
- múčnatke – spoznáte ju podľa bieleho povlaku na listoch;
- sivej plesni – prejavuje sa prachovým povlakom a zmenou farby;
- hrdze – na spodnej strane listov sú viditeľné hnedé škvrny.
Choroby sa najlepšie kontrolujú biologickými prípravkami alebo výťažkami z cesnaku a prasličky. Ako preventívne opatrenie sa oplatí používať žihľavové spreje.
Sirôtky bývajú napadnuté aj škodcami, najmä voškami a slimákmi. V prípade vošiek môže byť potrebný špeciálny postrek. Slimáky sa najlepšie odpudzujú posypaním čadičovou múčkou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sirôtky budú kvitnúť celé leto. Stačí, ak im doprajete toto
Prepáčte petúnie, ale nemáte šancu. Tento rok bude kráľovnou slovenských terás
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.