30.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/galsand).
Je to jedna z potravín, ktoré sa jednoducho oplatí jesť, ale nie je veľmi obľúbená. Namiesto toho, aby ste znova a znova siahali po doplnkoch stravy vyrobených z tohto ovocia, je najlepšie dobre spoznať jeho prírodnú verziu. Telo sa nám za to rýchlo poďakuje. Tieto plody sú ako omladzujúci lifting pre mozog, pomôžu aj pri iných ochoreniach a poskytnú hmatateľný úžitok, a to aj pre srdce.

Foto: shutterstock/galsand
Brusnice si spájame predovšetkým s liečbou močových infekcií a málokto vie, že ich plody majú skvelý vplyv na celý náš organizmus a že ich dokonca miluje naše srdce. Ukázalo sa, že dokážu omladiť aj náš mozog a konkrétne majú pozitívny vplyv na pamäť a kognitívne funkcie. Ako presne pôsobia na naše telo? Zdraviu prospešné vlastnosti brusníc preukázali mnohé vedecké štúdie, vysvetľujú odborníci na webmd.com.
Prečo jesť brusnice?
Táto rastlina patrí do čeľade vresovitých a najlepšie sa jej darí v močaristých oblastiach. Má malé červené bobule s kyslou chuťou – najčastejšie po nej siahame vo forme džemov a omáčok k mäsu a šťavy. Málokto vie, že je pokladnicou vitamínov a ďalších účinných látok. Naše telo brusnice miluje a existuje veľa dôvodov, prečo ich jesť čo najčastejšie!
1. Poskytuje vitamíny, minerály a antioxidanty
Brusnice obsahujú množstvo cenných živín vrátane vitamínu A, C a E.
Je tiež zdrojom ďalších cenných zložiek, vrátane:
- draslíka
- sodíka
- selénu
- betakaroténu
- antokyánov
- polyfenoly
- luteín
- steroly
2. Protizápalové vlastnosti
Vďaka silnému obsahu antioxidantov majú brusnice protizápalové účinky.
- Vieme, že chronický zápal je spojený so zvýšeným rizikom mnohých závažných ochorení vrátane cukrovky, srdcových ochorení, niektorých druhov rakoviny a vzniku obezity.
3. Podporuje funkciu a hojenie močových ciest
Brusnice sú veľmi účinným prírodným prostriedkom v boji proti infekciám močových ciest. Dobre účinkuje pri zápaloch močového mechúra, ktoré sú najčastejšie spôsobené bakteriálnou infekciou.
- Tento účinok je spôsobený fenolovými zlúčeninami, ktoré sťažujú priľnutie baktérií k epitelu močového mechúra, a má aj diuretický účinok – preto sa bežne hovorí, že „vyplavujú“ baktérie.
4. Podporuje srdce a obehový systém
- Vďaka množstvu antioxidantov chránia srdce a pomáhajú aj predchádzať bežným kardiovaskulárnym ochoreniam vrátane nadmerne vysokej hladiny cholesterolu.
- Prispievajú k pružnosti ciev, znižuje riziko trombózy a aterosklerózy, čím znižuje riziko mozgovej príhody.
5. Môžú chrániť pred žalúdočnými vredmi
Ďalším prekvapivým a pozitívnym účinkom tohto ovocia na organizmus je, že chráni žalúdok pred vredmi, pričom pôsobí podobne ako močové cesty.
- Silné polyfenoly, ktoré obsahujú, zabraňujú a bránia baktériám H. pylori, ktoré sú zodpovedné za vznik vredov, priľnúť a kolonizovať steny žalúdka.
- Majú tiež protizápalový účinok, ktorý podporuje fungovanie a aj regeneráciu tohto orgánu.
6. Sú vynikajúcim omladzovacím prostriedkom pre mozog
Vedci z University of East Anglia dokázali, že brusnice môžu nielen znížiť riziko demencie, ale aj mierne omladiť mozog zlepšením pamäti. Pri experimente na 60 dospelých a senioroch vo veku od 50 do 80 rokov použili metódy zobrazovania mozgu.
- Brusnice pozitívne ovplyvnili prietok krvi v oblastiach mozgu zodpovedných za naše kognitívne funkcie, čo významne ovplyvňuje riziko tzv. neurodegradačných ochorení.
Často sa pýtame, ako konzumovať brusnice – ukazuje sa, že sa ich vôbec nemusíte báť. Okrem známych konzerv a štiav sa dajú jesť aj surové, ale sú dosť kyslé a trpké, takže nie každému budú chutiť. Dajú sa však použiť aj do smoothies s iným ovocím, aby sa potom zjemnila ich charakteristická chuť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vypite pohár denne. Metabolizmus sa zrýchli, vyčnievajúce boky sa rozplynú
Toto je najhoršia balená voda. Je zdraviu nebezpečná a Slováci ju pijú bežne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.