21.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Pixabay).
Nič sa nevyrovná domácemu chlebu, ktorý je príjemne chrumkavý a navyše v strede dokonale mäkký. Storočný recept na chlieb nemá konkurenciu a v mnohých domácnostiach ho pripravujú po sebe nasledujúce generácie. Vládne tu tradícia a domáce suroviny bez konzervantov a umelých prísad.
Domáci chlieb je skutočná pochúťka, ktorej príprava, ako sa ukazuje, vôbec nemusí byť zložitá. Niekedy sa stačí presvedčiť, aby ste ho pripravili raz a na pekárenské výrobky nadobro zabudli. Tento recept, ktorý má okrúhlych 100 rokov, je na túto úlohu ako stvorený – chutí skvele s maslom a rôznymi prílohami.
100 rokov starý recept na chlieb. Takto ho robili naše babičky
V súčasnosti môže byť aj chlieb pochybnej kvality – najmä ten, ktorý sa kupuje v supermarketoch alebo pochybných pekárňach. Preto namiesto toho, aby ste riskovali a kupovali rožky alebo chlieb plný konzervačných látok alebo podivných prísad, zvážte, či si ho neupečiete sami doma. Ukazuje sa, že je to triviálne jednoduché a „pokusy“ rozptýlia všetky pochybnosti.
Nič sa nevyrovná vidieckemu chlebu – vnútri mäkký a nadýchaný, zvonka s chrumkavou kôrkou. Ak snívate o podobnej pochúťke, spoľahnite sa na recept, ktorý je starý 100 rokov. Používali ho naše babičky a v mnohých domácnostiach sa používa dodnes. Používajú sa len základné suroviny, pričom celý proces nie je náročný ani zdĺhavý.
100 rokov starý recept na chlieb. Tu vládne jednoduchosť a vidiecke ingrediencie
Ingrediencie:
- 400 ml teplej vody,
- 500 g múky,
- 8 g sypkého droždia,
- 20 g cukru,
- 60 ml oleja,
- 5 g soli.
Spôsob prípravy:
- Na začiatku nalejte do misky teplú vodu, pridajte cukor, droždie a olej. Všetky prísady zmiešajte metličkou, misu prikryte utierkou a nechajte 15 minút odstáť.
- Po uplynutí tejto doby pridáme múku preosiatu cez sito a soľ. Teraz všetko premiešajte rukami a po chvíli prejdite na miesenie cesta – malo by byť jednotné a hladké.
- Guľu cesta vyklopte na pomúčenú pracovnú plochu alebo na dosku na pečenie. Opäť ho premiesime a vložíme do misy, prikryjeme a necháme 40 minút kysnúť.
- Cesto vráťte na dosku. Trochu ho prehnetieme, aby sa z neho dostal vzduch, a potom ho rozdelíme na dve časti.
- Každú časť opatrne prehnetieme a zrolovaním cesta dovnútra vytvoríme bochník. Bochníky opäť prikryte a nechajte ich 20 minút odpočívať.
- Po uplynutí tohto času prenesieme zrelé bochníky na plech vyložený papierom na pečenie a pečieme pri teplote 180 stupňov 40 minút. Vychutnajte si ich!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Bez múky a droždia a chutí ako z najlepšej pekárne. Chrumkavý zvonka a mäkký zvnútra
Nepridávajte ani gram cukru. Koláč, ktorý láka už svojou vôňou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.