22.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/weha).
Nie je ťažké nájsť ho na lúkach, ale nepúta pozornosť. Často sa zamieňa s populárnym bodliakom, ale je od neho oveľa väčší. Napriek svojej nenápadnosti má pestrec mariánsky čestné miesto v modernej fytoterapii a jeho vlastnosti poznajú všetci, ktorí trpia na chorú pečeň. Samozrejme, prínosov konzumácie pestreca je podstatne viac, preto je načase sa o nich dozvedieť.
Pestrec mariánsky na pečeň
Pestrec mariánsky sa stal všeobecne známym prírodným liekom, ktorý podporuje funkciu pečene. Je to dôležité, pretože tento orgán je mimoriadne cenný: okrem iného podporuje tráviaci proces a pomáha účinne odstraňovať toxíny z tela. Preto má účinok ostropestreca hodnotu zlata, a to nielen vtedy, keď si ho doprajeme pri sviatočnom stole. Pestrec navyše podporuje regeneráciu tohto orgánu, preto sa oplatí siahnuť po semenách rastliny, pretože sa používajú v bylinnej medicíne. Niekedy ich môžete kúpiť na trhoch, ale určite sa môžete zásobiť v obchodoch so zdravou výživou.
Prečo je pestrec mariánsky takou žiadanou rastlinou? Je to vďaka silymarínu: látke s protizápalovými, detoxikačnými a choleretickými účinkami. Jeho užívanie pomáha utesňovať pečeňové bunky, čím sa znižuje množstvo toxínov, ktoré sa dostávajú do pečene. Samozrejme, pestrec má ešte mnoho ďalších vlastností, ktoré nie sú každému úplne známe.
Vaše srdce vám poďakuje: vďaka pestrecu
Silymarín nie je jedinou účinnou látkou v pestreci. Semená obsahujú omega nenasýtené mastné kyseliny, ktoré podporujú imunitný systém organizmu, pomáhajú tlmiť výkyvy krvného tlaku a podporujú činnosť mozgu. Srdce bude fungovať efektívnejšie aj vďaka rastlinným sterolom, ktoré dokážu skrotiť vysokú hladinu cholesterolu. Malé semienka obsahujú aj éterické oleje: tie majú zase antioxidačné a protizápalové účinky, ktoré sa premietajú do lepšej kondície nášho organizmu. Pestrec má žlčopudný účinok, vďaka ktorému sa dokáže zbaviť aj usadenín, ktoré spôsobujú kamene v žlčovodoch, a tak ešte lepšie chrániť pečeň.
Dobrá správa pre všetkých, ktorým leží na srdci zdravý vzhľad. V zrnkách sa nachádza aj vitamín E, známy aj ako „vitamín mladosti“. Práve tento vitamín podporuje regeneráciu kožných buniek, pomáha zmierňovať vrásky a tiež pomáha obnovovať pevnosť pokožky.
Ako konzumovať semienka pestreca?
Kúpa semien pestreca nie je náročná úloha, ale keď ich už máte, musíte vedieť, ako ich používať. Celé semená pestreca môžete pridať do mnohých jedál: napr. do šalátov alebo pečiva: majú neutrálnu chuť, takže ich môžete použiť do mnohých jedál a obohatiť nimi svoj jedálny lístok. Pestrec možno tiež rozomlieť na prášok v mažiari: potom stačí pripraviť nálev a piť malé množstvo trikrát denne.
Ako pripraviť nálev z pestreca? Jednoducho zalejte jednu čajovú lyžičku horúcou, ale nie vriacou vodou, potom prikryte šálku tanierikom, aby sa zabránilo nadmernému úniku éterických olejov.
Kto by nemal siahnuť po pestreci?
Hoci sa pestrec javí ako veľmi univerzálna rastlina, nie každý ho môže používať. Predovšetkým ju nesmú používať deti alebo tehotné ženy. Treba tiež vedieť, že silymarín môže interagovať s inými liekmi, preto je potrebné jeho užívanie vopred konzultovať s lekárom. Okrem toho je dôležité si uvedomiť, že pri kúpe pestreca mariánskeho v akejkoľvek forme je dôležité dodržiavať odporúčania výrobcu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Akú zeleninu by ste nemali jesť s chorou pečeňou? Pozrite si zoznam
Semienka na záchranu pečene. Už čajová lyžička denne ju pomôže zregenerovať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.