23.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/JÉSHOOTS).
Vločky zaliate mliekom sú stále jednými z najobľúbenejších raňajok na celom svete. Žiaľ, mnohí výrobcovia cereálií sa priživujú na nevedomosti spotrebiteľov a ponúkajú na predaj výrobky, ktoré sa tvária ako zdravé potraviny, hoci ich zloženie je hanbou. Na čo by sme si teda mali dávať pozor, keď v obchode siahneme po balíku raňajkových cereálií?
Čo obsahujú raňajkové cereálie?
Začnime tým, že prírodné, nutrične hodnotné raňajkové cereálie by mali byť vyrobené z obilných zŕn: raže, jačmeňa, ovsa, pšenice, ryže alebo kukurice. Jednou z najcennejších zložiek takýchto obilnín je vláknina, ktorá má významný vplyv na činnosť čriev, zabraňuje zápche a znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Okrem toho nám vláknina v nespracovanej forme dodáva pocit sýtosti.
Bohužiaľ, veľmi veľa vločiek dostupných na pultoch supermarketov sú výrobky podobné vločkám. Je to preto, že sú spracované počas výrobného procesu – nie sú vyrobené z celého zrna, ale z jeho malých častíc, t. j. múky a krupice. Tento typ výrobku je zvyčajne dodatočne dochutený nezdravými látkami – cukrom a soľou. Obsahujú aj konzervačné látky a farbivá.
A hoci výrobca na obale takýchto výrobkov tvrdí, že sú „fit“, v skutočnosti niekedy obsahujú viac cukru ako obľúbené tyčinky.
Ako si vybrať zdravé obilniny?
V prvom rade si pozorne prečítajte zloženie výrobku. Najlepšou voľbou bude siahnuť po prírodných vločkách bez akýchkoľvek prísad. Mimoriadne dôležitým prvkom, ktorý by mal ovplyvniť rozhodnutie spotrebiteľa o kúpe konkrétnych cereálií, je obsah vlákniny. Najvyšší obsah vlákniny nájdete v prírodných ovsených vločkách bez prídavných látok. Takéto vločky obsahujú veľa bielkovín, vitamínu B, železa, horčíka a nenasýtených mastných kyselín.
Jačmenné vločky sú zasa ľahko stráviteľné a majú vitamíny B a E. Jačmenné vločky upravujú trávenie a odporúčajú sa tým, ktorí chcú schudnúť.
Žitné vločky sa vyznačujú vysokým obsahom železa, horčíka, vápnika a draslíka. Okrem toho obsahujú vitamíny skupiny B, vitamíny E a fluorid.
Bežnou voľbou sú prosné vločky, ktoré neobsahujú lepok. Okrem iného obsahujú zinok a kyselinu kremičitú, zložky, ktoré zlepšujú stav vlasov a nechtov.
Pohánkové vločky – tiež bezlepkové, sú veľmi dobrým zdrojom lyzínu, látky, ktorá zlepšuje činnosť mozgu. Kukuričné vločky majú veľa vlákniny, selénu, draslíka, železa a horčíka.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dokonca zdravšie ako ovsené vločky. Čistia črevá a odstraňujú boky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.