25.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Andrea Piacquadio).
Priemerná dĺžka života sa predlžuje a my sa pýtame, ako môžeme oddialiť proces starnutia. Nechceme, aby nás zmeny, ktoré s vekom v našom tele nastávajú, trápili aj v budúcnosti. Jedným z hlavných aspektov nášho zdravia, o ktorý by sme sa mali starať, je mozog. Zistite, prečo je jeho stav dôležitý pre celé telo. Viete, ako ho môžete trénovať?
Neurologické zdravie je mimoriadne dôležité, najmä ak si chceme udržať telo v dobrej kondícii čo najdlhšie.
Od akého veku starne mozog?
Vedci vypozorovali, že už vo veku 40 rokov sa objem mozgu začína pomaly zmenšovať. Tento proces je spočiatku pomalý, ale po dosiahnutí veku 70 rokov sa začína zrýchľovať. Môže k nemu dochádzať aj rýchlejšie v dôsledku zápalu, úrazu, infekcie a neurodegeneratívnych porúch.
Vedci zdôrazňujú, že problémom nie je len zmenšovanie objemu mozgu. Štúdia priniesla údaje o zmenšovaní objemu sivej hmoty, ktorá je zodpovedná za pamäťovú inteligenciu, abstraktné myslenie, čítanie, písanie alebo používanie jazyka. Ukázalo sa, že už po 25. roku života sa jej objem začína zmenšovať. Tento proces urýchľuje najmä alkohol a stres.
Je to dôležitá informácia, pretože so zmenšujúcim sa objemom mozgu odumierajú neuróny. S pribúdajúcim vekom mozog prestáva produkovať dostatočné množstvo neurotransmiterov, takže môžeme zaznamenať zhoršenie kognitívnych schopností, pamäte a nárast depresívnych stavov.
Ako trénovať pamäť po šesťdesiatke?
Tréning mozgu je dôležitý postup, ktorý môže zastaviť alebo výrazne spomaliť proces jeho starnutia. Stačí niekoľko minút denne, aby ste pocítili jeho prvé účinky.
Je však dôležité si uvedomiť, že to nie je jediný aspekt, o ktorý je potrebné sa starať. Tradičným tréningom možno výrazne zlepšiť aj neurologické zdravie. Pohyb a šport udržiavajú mozog okysličený. Zvyšuje sa vylučovanie endorfínov a objem hipokampu, ktorý je zodpovedný za pamäť a koncentráciu, je oveľa väčší.
Tréning mozgu by mal byť doplnený aj vhodným životným štýlom. Je vhodné vyhýbať sa stresu, zabezpečiť si zdravý spánok a správnu stravu. Kombináciou týchto postupov môžeme počítať s oddialením procesu starnutia.
Tréning pamäte pre seniorov
Najjednoduchším a najpríjemnejším tréningom pre mozog je riešenie hádaniek. Klasické krížovky, sudoku alebo matematické hádanky sú úlohy, ktoré stimulujú mozog a nútia ho stimulovať svoje myšlienkové procesy.
Tréning mozgu by mal precvičovať aj našu pamäť. Učenie sa slov piesní alebo textov alebo dokonca jednoduchá pamäťová hra sú činnosti, ktoré môžu výrazne zlepšiť našu schopnosť pamätať si.
Zaujímavou aktivitou, ktorá zapája náš mozog nečakaným spôsobom, je používanie nedominantnej ruky. Vykonávaním rôznych každodenných činností pomocou nej nútime našu myseľ vykonávať viac práce, na ktorú nie je zvyknutá.
Tréning mozgu je v mnohých prípadoch aj o učení sa nových vecí. Nový šport, koníček alebo získavanie vedomostí z oblasti, ktorú sme neobjavili, prispieva k zlepšeniu jeho stavu, a tým k zastaveniu procesu starnutia. Ide však o najpracnejšiu činnosť, ktorá si od nás môže vyžadovať väčšie nasadenie ako jednoduchá hra alebo hlavolam.
Čo je palivom pre mozog? Strava pre fit mozog
Na udržanie mozgu v dobrej kondícii je dôležitých niekoľko faktorov. Ukazuje sa, že tréning a správny odpočinok nestačia. Rovnako dôležitá je aj správna strava. Ak v nej chýba správne množstvo živín, vlákniny alebo vody, náš mozog to pocíti.
Najlepšia strava pre mozog je pestrá. Mala by pozostávať z veľkého množstva zeleniny, ovocia a zdravých tukov. To sú faktory, ktoré majú najsilnejší vplyv na stav našej mysle. Omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v morských rybách a niektorých rastlinných olejoch, majú pozitívny vplyv na pamäť a koncentráciu. Majú tiež neuroprotektívny účinok – brzdia rozvoj neurologických ochorení, ako je Alzheimerova choroba alebo demencia.
Nervový systém potrebuje na správne fungovanie aj aminokyseliny, ktoré sa nachádzajú v bielkovinách. Sú potrebné na tvorbu neurotransmiterov vrátane napríklad serotonínu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Srdce jej prestalo biť na 24 minút. Priznala, čo za ten čas zažila
Nie je to výmysel odborníkov na výživu. Tu sú dôvody, prečo siahnuť po keli častejšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.