Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zdravie,

Pôsobí na poškodené nervy, znižuje krvný tlak a zmierňuje bolesť. Zlepšuje tiež trávenie

27.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ibrahim kavus). Problémy so spánkom, nervozita a psychické napätie – s tým sa denne stretáva mnoho ľudí. Existujú však metódy na zníženie závažnosti týchto...

27.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ibrahim kavus).

Problémy so spánkom, nervozita a psychické napätie – s tým sa denne stretáva mnoho ľudí. Existujú však metódy na zníženie závažnosti týchto ťažkostí a jednou z nich je bylinná medicína. Valeriána lekárska je rastlina s relaxačnými vlastnosťami, ktorá je dostupná v každej lekárni v mnohých formách. Už pred stáročiami ju ocenil Hippokrates a záujem o ňu neutícha. Prečo je taká výnimočná? Takto pôsobí valeriána lekárska.

Foto: shutterstock/ibrahim kavus

Valeriána – rastlina s mimoriadnymi vlastnosťami

Valeriána lekárska (latinsky Valeriana officinalis), známejšia ako valeriána, je rastlina, ktorej zvláštne vlastnosti si všimol už Hippokrates. Aj v stredoveku sa hojne používala – najmä v Európe, na liečbu bolestí hlavy a iných ochorení a na upokojenie. V priebehu rokov sa stala čoraz populárnejšou a dnes je dostupná takmer v každej lekárni, okrem iného vo forme kvapiek, tabliet a extraktov.

Valeriána lekárska má biele alebo ružové kvety, ale látky zodpovedné za jej liečivé vlastnosti sa nachádzajú v odnoži. Jej charakteristický vzhľad pripomína koziu bradu, odkiaľ pravdepodobne rastlina dostala svoj názov.

Aké látky obsahuje valeriána lekárska?

Za účinky valeriány sú zodpovedné tieto látky:

  • kyselina valerová a jej soli – zodpovedné za upokojenie organizmu;
  • iridoidy – pripisujú sa im analgetické, antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, ako aj tlmenie nadmerne stimulovaného nervového systému. Okrem toho zvyšujú vstrebávanie kyseliny valeriánovej;
  • aktinidín – zlúčenina zo skupiny alkaloidov, ktorá má podľa štúdií protiúzkostné, sedatívne a spánok navodzujúce účinky. Predpokladá sa, že aktinidín dokáže ovplyvňovať pôsobenie GABA receptorov v mozgu, čím pomáha zlepšovať kvalitu spánku a zmierňovať príznaky úzkosti;
  • flavonoidy – posilňujú a chránia steny ciev a zároveň znižujú účinky oxidačného stresu.

Aké sú vlastnosti valeriány?

Valeriána sa spája predovšetkým ako upokojujúci prostriedok a prostriedok na podporu spánku. Tým však jej prospešné vlastnosti nekončia. Medzi prínosy valeriány patrí aj:

  • zníženie napätia centrálneho nervového systému,
  • zníženie krvného tlaku,
  • ochrana srdca a ciev,
  • zmiernenie bolesti,
  • odstránenie vredov v ústach,
  • zlepšenie stavu pokožky,
  • diuretikum,
  • zmiernenie menštruačných ťažkostí.

Je zaujímavé, že na niektoré mačky má rastlina úplne iný účinok. Zvieratá môžu po jej pôsobení pociťovať eufóriu a vzrušenie.

Foto: shutterstock/Luis Echeverri Urrea

Kto by mal valeriánu používať?

Prípravky s obsahom valeriány sa odporúčajú najmä tým, ktorí majú problémy so spánkom alebo žijú v neustálom strese. Existujú vedecké správy, že užívanie valeriány s obsahom iridoidov môže prospieť ľuďom s reumatickými ochoreniami, migrénou a bolesťami chrbta.

Rastlina je vhodná aj pre ľudí s problémami s vlasmi a kožnými ochoreniami (pomáha liečiť ekzémy, lupiny a psoriázu). Valeriána pôsobí uvoľňujúco na tráviaci systém, preto sa môže používať pri žalúdočných kolikách a kŕčoch (je súčasťou žalúdočných kvapiek). Okrem toho zvyšuje chuť do jedla a zlepšuje trávenie. Valeriánu užívajú aj ženy, ktoré bojujú s predmenštruačným syndrómom a menopauzou.

Ako užívať valeriánu?

Ako už bolo spomenuté, valeriána je dostupná v rôznych formách, vrátane sušenej rastliny, kvapiek, kapsúl, tabliet, extraktu a dokonca aj tinktúry. Môže sa užívať perorálne a môže sa aplikovať aj lokálne ako obklad alebo sa pridáva do kúpeľa.

Je valeriána bezpečná?

Prípravky s obsahom valeriány by sa nemali používať dlhšie ako jeden mesiac. Nemali by sa kombinovať s alkoholom. Vzhľadom na možnosť vzniku závratov a spomalenia reakčného času je potrebné venovať zvýšenú pozornosť pri vedení vozidiel. Hoci sa valeriána považuje za bezpečnú a väčšina prípravkov, ktoré ju obsahujú, je dostupná bez lekárskeho predpisu, pred jej doplnením sa radšej poraďte s lekárom a pozorne si prečítajte príbalový leták.

Foto: shutterstock/Lipatova Maryna

Kontraindikácie používania valeriány lekárskej

Valeriána nespôsobuje závislosť a existuje len málo kontraindikácií jej používania. Neodporúča sa užívať tehotným a dojčiacim ženám, ľuďom užívajúcim antidepresíva, antihistaminiká, svalové relaxanciá a deťom do 3 rokov. Nesmú ju užívať ani ľudia s ochorením pečene a precitlivenosťou na valeriánu alebo niektorú zložku prípravku.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Úľava pre preťažené črevá. Pite nielen pri slávnostných príležitostiach

Nemôžete zaspať a ráno sa cítite unavení? Môže za to jeden zvyk


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Prečo má balená voda dátum spotreby? Radšej ho neignorujte

04.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alliance Images). Balená voda sa môže javiť ako ideálne riešenie – je praktická, ľahká a vhodná na každodenné nosenie.…

Slováci túto zeleninu milujú. Ukázalo sa, že pomáha pri depresii

4.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Bogdan Sonjachnyj). Paradajky sú jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny v našej krajine. Čoraz častejšie ich pravidelne kupujeme a konzumujeme…

Káva na chudnutie? Záleží na tom, koľko jej vypijete

04.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Melica). Ak obľubujete malé čierne espresso a plánujete jarné chudnutie, máme pre Vás dobrú správu – pravidelné pitie kávy…

Najlepšie rastliny na zber na jar. Srdce a kĺby sa Vám poďakujú

04.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Madeleine Steinbach). V marci a apríli sa oplatí vyraziť na lúku, lesnú čistinu alebo okraj lesa. Nájdete tam čerstvé…

Chcete mať zdravý mozog? Neurológ odporúča 8 produktov. Ochrana pred mozgovou príhodou je na dosah ruky

4.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/cattalin) To, čo jeme, má veľký vplyv na fungovanie nášho tela. Čo je najlepšie jedlo pre mozog? Neurológ Dr.…

Auto Trendy

Clá zasiahli automobilový priemysel: Automobilka zatvára továrne a tisíce zamestnancov prichádzajú o prácu

5.4.2025 Redakcia Auto trendy - Donald Trump a jeho politika v podobe cel na importované produkty priniesli prvé tvrdé dopady. Automobilka Stellantis už oznámila dočasné pozastavenie výroby vo svojich továrňach…

Zákulisie pneuservisu: 10 najčastejších prešľapov pri výmene kolies!

5.4.2025 Redakcia Auto trendy - Výmene kolies a pneumatík každý vodič dôverne pozná, no táto rutina prináša viac rizík, než si myslíte. Mechanici v zhone často robia chyby, ktoré môžu…

Hybridné Toyoty miznú z ponuky: Nedostatok magnetov predlžuje čakanie na nové autá

5.4.2025 Redakcia Auto trendy - Hybridy od Toyoty sa tešia rekordnému záujmu a stali sa obľúbenou alternatívou k dieselovým motorom. No tento úspech má svoju odvrátenú stránku – nedostatok kľúčových…

Kde mizne prúd? Odhaľujeme tajomstvo vybíjania autobatérií!

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Máte pocit, že váš akumulátor stráca šťavu rýchlejšie, ako by ste čakali? Nový akumulátor nepomohol a po pár dňoch nečinnosti auto odmieta poslušnosť? Za týmto…

Nová éra SUV: Dacia Bigster na testovacích trasách Rumunska

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Dacia Bigster nás pozýva na dobrodružstvo, ktoré nepozná hranice. Najväčší a najsofistikovanejší SUV tejto značky si vzali pod lupu na rumunských cestách, aby zistili, čo…

Odpoveď Nemcov je jasná: Elektromobily? Nie, ďakujeme!

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Napriek masívnemu marketingu, politickým tlakom a nekončiacim kampaniam si Nemci stále držia zdravý odstup od elektromobilov. Nové prieskumy ukazujú, že väčšina z nich odmieta prechod…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov