27.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ibrahim kavus).
Problémy so spánkom, nervozita a psychické napätie – s tým sa denne stretáva mnoho ľudí. Existujú však metódy na zníženie závažnosti týchto ťažkostí a jednou z nich je bylinná medicína. Valeriána lekárska je rastlina s relaxačnými vlastnosťami, ktorá je dostupná v každej lekárni v mnohých formách. Už pred stáročiami ju ocenil Hippokrates a záujem o ňu neutícha. Prečo je taká výnimočná? Takto pôsobí valeriána lekárska.
Valeriána – rastlina s mimoriadnymi vlastnosťami
Valeriána lekárska (latinsky Valeriana officinalis), známejšia ako valeriána, je rastlina, ktorej zvláštne vlastnosti si všimol už Hippokrates. Aj v stredoveku sa hojne používala – najmä v Európe, na liečbu bolestí hlavy a iných ochorení a na upokojenie. V priebehu rokov sa stala čoraz populárnejšou a dnes je dostupná takmer v každej lekárni, okrem iného vo forme kvapiek, tabliet a extraktov.
Valeriána lekárska má biele alebo ružové kvety, ale látky zodpovedné za jej liečivé vlastnosti sa nachádzajú v odnoži. Jej charakteristický vzhľad pripomína koziu bradu, odkiaľ pravdepodobne rastlina dostala svoj názov.
Aké látky obsahuje valeriána lekárska?
Za účinky valeriány sú zodpovedné tieto látky:
- kyselina valerová a jej soli – zodpovedné za upokojenie organizmu;
- iridoidy – pripisujú sa im analgetické, antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, ako aj tlmenie nadmerne stimulovaného nervového systému. Okrem toho zvyšujú vstrebávanie kyseliny valeriánovej;
- aktinidín – zlúčenina zo skupiny alkaloidov, ktorá má podľa štúdií protiúzkostné, sedatívne a spánok navodzujúce účinky. Predpokladá sa, že aktinidín dokáže ovplyvňovať pôsobenie GABA receptorov v mozgu, čím pomáha zlepšovať kvalitu spánku a zmierňovať príznaky úzkosti;
- flavonoidy – posilňujú a chránia steny ciev a zároveň znižujú účinky oxidačného stresu.
Aké sú vlastnosti valeriány?
Valeriána sa spája predovšetkým ako upokojujúci prostriedok a prostriedok na podporu spánku. Tým však jej prospešné vlastnosti nekončia. Medzi prínosy valeriány patrí aj:
- zníženie napätia centrálneho nervového systému,
- zníženie krvného tlaku,
- ochrana srdca a ciev,
- zmiernenie bolesti,
- odstránenie vredov v ústach,
- zlepšenie stavu pokožky,
- diuretikum,
- zmiernenie menštruačných ťažkostí.
Je zaujímavé, že na niektoré mačky má rastlina úplne iný účinok. Zvieratá môžu po jej pôsobení pociťovať eufóriu a vzrušenie.
Kto by mal valeriánu používať?
Prípravky s obsahom valeriány sa odporúčajú najmä tým, ktorí majú problémy so spánkom alebo žijú v neustálom strese. Existujú vedecké správy, že užívanie valeriány s obsahom iridoidov môže prospieť ľuďom s reumatickými ochoreniami, migrénou a bolesťami chrbta.
Rastlina je vhodná aj pre ľudí s problémami s vlasmi a kožnými ochoreniami (pomáha liečiť ekzémy, lupiny a psoriázu). Valeriána pôsobí uvoľňujúco na tráviaci systém, preto sa môže používať pri žalúdočných kolikách a kŕčoch (je súčasťou žalúdočných kvapiek). Okrem toho zvyšuje chuť do jedla a zlepšuje trávenie. Valeriánu užívajú aj ženy, ktoré bojujú s predmenštruačným syndrómom a menopauzou.
Ako užívať valeriánu?
Ako už bolo spomenuté, valeriána je dostupná v rôznych formách, vrátane sušenej rastliny, kvapiek, kapsúl, tabliet, extraktu a dokonca aj tinktúry. Môže sa užívať perorálne a môže sa aplikovať aj lokálne ako obklad alebo sa pridáva do kúpeľa.
Je valeriána bezpečná?
Prípravky s obsahom valeriány by sa nemali používať dlhšie ako jeden mesiac. Nemali by sa kombinovať s alkoholom. Vzhľadom na možnosť vzniku závratov a spomalenia reakčného času je potrebné venovať zvýšenú pozornosť pri vedení vozidiel. Hoci sa valeriána považuje za bezpečnú a väčšina prípravkov, ktoré ju obsahujú, je dostupná bez lekárskeho predpisu, pred jej doplnením sa radšej poraďte s lekárom a pozorne si prečítajte príbalový leták.
Kontraindikácie používania valeriány lekárskej
Valeriána nespôsobuje závislosť a existuje len málo kontraindikácií jej používania. Neodporúča sa užívať tehotným a dojčiacim ženám, ľuďom užívajúcim antidepresíva, antihistaminiká, svalové relaxanciá a deťom do 3 rokov. Nesmú ju užívať ani ľudia s ochorením pečene a precitlivenosťou na valeriánu alebo niektorú zložku prípravku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Úľava pre preťažené črevá. Pite nielen pri slávnostných príležitostiach
Nemôžete zaspať a ráno sa cítite unavení? Môže za to jeden zvyk
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.