28.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sozina Kseniia).
Skončili všetky vaše rastliny doteraz chradnúce, uschnuté chybami v starostlivosti? Ľutujete, že pestovanie kvetov v kvetináčoch je koníček, od ktorého by ste sa mali držať ďalej? Nemusí to tak byť. Začnite svoje dobrodružstvo pri zdobení svojho domova zeleňou so zamiokulkami. Jednoduchá výživa, ktorú si pripravíte doma, zabezpečí, že tento druh bude nerušene rozvíjať svoje zelené listy a bude vás ohromovať svojím pekným vzhľadom po celé roky.
Pestovanie zamiokulka doma je veľmi užitočné
Objavuje sa na popredných miestach v zoznamoch rastlín, ktoré sú jednoduché na pestovanie, nenáročné a znášajú nepriaznivé podmienky a drobné zanedbanie. Zamiokulkas má povesť železitej rastliny, ktorá na bujný rast nepotrebuje veľa.
Hoci v domácom prostredí pravdepodobne neprekvitne, stále je výraznou ozdobou interiéru. Husté listy v tmavozelenej farbe pôsobia veľmi elegantne. Prítomnosť rastlín v domácnostiach neprináša do interiéru len sviežosť. Podľa zásad feng šuej majú pozitívny vplyv aj na tok energie a rovnováhu. Okrem toho zamiokulkas symbolizuje dlhovekosť a stálosť.
Nadbytok vody mu škodí, ale jeden kondicionér vyslovene miluje
Zamiokulkas je vynikajúcou voľbou pre ľudí, ktorí zabúdajú zalievať svoje rastliny v kvetináčoch. Jeho nízke nároky na vodu znamenajú, že mu neublížia ani vaše časté výlety. Ako sukulent v extrémnych podmienkach vydrží bez zalievania až štyri mesiace.
Prerušenie dodávky vody je pre neho oveľa priaznivejšia situácia ako pretečenie. Nadbytok vody je dôvodom, prečo listy zamiokulkov žltnú a odnož začína hniť. Ako často by som mal zalievať zamiokulkas pri domácom pestovaní? Odhaduje sa, že si to vyžaduje raz za dva až tri týždne, keď vrchná vrstva pôdy v kvetináči slušne vyschne. Do svojho snaženia raz za čas zaraďte jednoduchú výživu na báze u nás obľúbenej zeleniny.
Čím zalievať zamiokulkas? Jednoduché hnojivo z červenej repy spôsobí, že listy explodujú
Potenciál červenej repy by si mali uvedomiť nielen kuchári. Aj tí, ktorí hľadajú domáce spôsoby hnojenia svojich rastlín, by ich mali naplno využiť. Rastlina hnojená červenou repou sa vám odvďačí bohatým rastom nových listov. Ako ju pripraviť?
- Stredne veľkú červenú repu nakrájajte na menšie kúsky. Predtým si nasaďte ochranné rukavice, aby vám zeleninová šťava nepoškvrnila pokožku.
- Vložte ju do mixéra a zalejte jedným litrom vody.
- Mixujte približne dve minúty.
- Vezmite sitko, aby ste vývar scedili. Na zalievanie zamiokulka nie sú potrebné žiadne zvyšky zeleniny.
Ako často hnojíte repu? Jednoducho ho raz za mesiac začleňte do zalievacieho režimu. Je to spôsob, ako dodať rastline cenné látky vrátane vitamínov A, E, K a vitamínov skupiny B. Zloženie dopĺňajú dusík, draslík, fosfor, horčík a bór.
Kam dať kvetináč so zamiokulkom?
Domáce pestovanie zamiokulkov možno zhrnúť do hesla „menej je viac“. Vyhovuje muj mierna, dokonca skromná zálievka a nepotrebuje veľa slnka. Pri výbere miesta pre zamiokulka môžete dokonca zvoliť tmavší roh miestnosti. Najlepšie mu však poslúži rozptýlené svetlo. Má rád teplo a najlepšie sa cíti pri teplote 20 – 25 °C. V zime môže byť o niečo chladnejšie, ale nemal by sa pestovať v miestnosti, kde teplota klesne pod 16 °C.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Hnojíte svoj Zamiokulkas kávou? Toto nie je vždy dobrý nápad. Kedy je lepšie neriskovať?
Zahrabte vajce do kvetináča. Toľko nových listov ste ešte nevideli
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.