3.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/metamorworks).
Spája si niekto z nás inteligenciu so zlými návykmi alebo niečím hanebným? No, nie celkom. Ukazuje sa však, že inteligentní ľudia prejavujú správanie, ktoré nie je všeobecne akceptované, a už vôbec nie chválené alebo dávané za dobrý príklad deťom. Aké nezvyčajné vlastnosti svedčia o inteligencii?
Vedeli ste, že Albert Einstein nebol veľmi dobrý v matematike, Bill Gates zanechal štúdium na univerzite a Thomasovi Edisonovi povedali, že je „príliš hlúpy, aby sa niečo naučil“? Napriek tomu sa im a mnohým ďalším, ktorých považujeme za výnimočných mysliteľov, podarilo urobiť úžasné veci, hoci sa nesprávali presne tak, ako od nich spoločnosť očakávala.
Inteligenciu je mimoriadne ťažké merať a definovať. Pre niekoho ju bude stelesňovať úspešný obchodník, pre iného študent astronómie atď. atď. Výskum však ukazuje, že existujú niektoré spoločné črty, ktoré sú charakteristické pre vysoko inteligentných ľudí. Dnes sa pozrieme na tie „škaredé“. Skúste, či ich nájdete aj u seba.
Sťažovanie sa
Nikto nechce byť ten, kto neustále hovorí o svojom nepríjemnom spolupracovníkovi, o daždi a o slabej obsluhe v reštaurácii, však? No. Nedávna štúdia citovaná v časopise The Atlantic zistila, že tí, ktorí sa sťažujú vedome – čo znamená, že myslia na konkrétny výsledok – sú šťastnejší ako tí, ktorí jednoducho dávajú priechod svojim emóciám.
Ak sa chcete sťažovať, lamentovať alebo nariekať, existuje spôsob, ako vyjadriť svoju negativitu bez toho, aby ste odradili všetkých okolo seba alebo problém eskalovali. Podľa psychológa Guya Wincha existuje „správny“ spôsob, ako sa sťažovať. Efektívna sťažnosť sa týka problému, ktorý sa dá odstrániť, a je adresovaná osobe, ktorá má moc ho napraviť.
Účinná sťažnosť má tri roviny: Po prvé, snažte sa pristupovať k sťažnosti tak, aby osoba, ktorá ju počúva, nezaujala obranný postoj. Po druhé, prezentujte samotnú sťažnosť nekritickým spôsobom. Nakoniec povedzte osobe, že budete vďační za akékoľvek opatrenie, ktoré podnikne, aby vám pomohla.
Neskoré zaspávanie
Nie nadarmo sa vo filmoch géniovia a výnimoční jedinci objavujú v noci. Štúdie ukázali, že inteligentní ľudia sami seba opisujú skôr ako nočné hviezdy než ranné vtáčatá. Winston Churchil a Charles Darwin boli okrem iného známi tým, že boli nočnými hviezdami.
Prokrastinácia
Existuje čoraz viac literatúry o tom, prečo ľudia prokrastinujú a ako tomu predchádzať. Profesor Wharton a autor bestsellerov Originals Adam Grant tvrdia, že by sme mali rozšíriť náš koncept prokrastinácie tak, aby zahŕňal nielen lenivosť, ale aj čakanie na správnu chvíľu. Inými slovami, prokrastinácia môže pomôcť zvýšiť kreativitu, pretože si dávate šancu rozvinúť svoj veľký nápad. V rozhovore pre Business Insider Grant uviedol Steva Jobsa zo spoločnosti Apple ako príklad človeka, ktorému prospelo odkladanie niektorých úloh.
„Čas, keď Steve Jobs niektoré veci odložil a premýšľal o možnostiach, bol dobre využitý čas. Zvažoval aj tie najzvláštnejšie nápady namiesto toho, aby išiel vyšliapanou cestou.“
Nadávanie
V detstve nám vždy hovorili, že nadávajú len hlupáci, ľudia zo spoločenského dna, že to jednoducho nie je pekné a elegantnému človeku to neprejde. Ak patríte k ľuďom, ktorí nedokážu vysloviť celú vetu bez toho, aby k nej nepridali nadávku, mali by ste vedieť, že za týmito slovami sa môže skrývať hlboká a podrobná znalosť jazyka. Aspoň to tvrdí štúdia, ktorú uskutočnili vedci z Marist College v USA. Ako sa ukázalo, nadávanie môže byť doménou ľudí s jazykovými znalosťami. Aspoň to tvrdí doktor Timothy Jay, ktorý uskutočnil štúdiu práve na túto tému. Schopnosť nadávať sa vraj premieta do ľahšieho vybavovania si rôznych slov v pamäti.
Meškanie
Hoci meškanie o nás svedčí a negatívne ovplyvňuje náš imidž, tí, ktorí chronicky meškajú, nechodia neskoro preto, že by boli neúctiví k ostatným alebo neorganizovaní. Naopak, často žonglujú s viacerými úlohami a robia veľa vecí naraz. Chronické meškanie môže narušiť vaše osobné a profesionálne vzťahy, čím si získate povesť neorganizovaného človeka, alebo ešte horšie, človeka, ktorý si neváži ostatných a ich čas.
Často citovaná zaujímavosť od Diany DeLonzorovej, autorky knihy Never Be Late (Nikdy nemeškaj), zároveň osvetľuje výhody meškania. Ako uvádza New York Times, mnohí oneskorenci sú optimistickí a zároveň „nerealistickí“, čo ovplyvňuje ich vnímanie času. Úprimne veria, že si môžu ísť zabehať, vyzdvihnúť oblečenie v čistiarni, nakúpiť a odviezť deti do školy za hodinu.
Inými slovami, oneskorenci sa nesú v znamení neskrývanej nádeje a optimizmu.
Neporiadok
Podobne ako pri práci cez noc si mnoho ľudí predstavuje inteligentného človeka, ktorý sedí za dokonale čistým stolom. Výskum Minnesotskej univerzity pritom ukázal, že neporiadni ľudia sú kreatívnejší ako tí, ktorí majú krajší a usporiadanejší priestor. Zdá sa, že neporiadne pracovné prostredie inšpiruje k činnosti a otvorenej mysli. Na druhej strane upratané stoly nás viac nabádajú k harmonickej práci a bezpečnému prístupu.
Ak je stôl vášho kolegu preplnený kopami vašich papierov, možno je čas upratať. Ale za predpokladu, že si neporiadok dokážete udržať pre seba, môže byť dezorganizácia prospešná. Štúdia z roku 2015 naznačuje, že neporiadok robí ľudí cieľavedomejšími, pretože sme motivovaní hľadať niekde poriadok.
Žuvačka
Je neslušné robiť to počas pracovného pohovoru, takže to nerobte. Ale keď sedíte sami, môže to byť kľúčom k produktivite a uvoľneniu. Mnohé štúdie však naznačujú, že žuvanie žuvačky zlepšuje bdelosť – jedna štúdia dokonca zistila, že ľudia, ktorí žuvačku žuli, dosiahli lepšie výsledky v inteligenčnom teste ako tí, ktorí ju nežuli. Iné štúdie naznačujú, že žuvanie žuvačky zlepšuje náladu a znižuje hladinu kortizolu, stresového hormónu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vlastnosti, ktoré poukazujú na vysokú inteligenciu. Zistite, či ich máte
Inteligentní ľudia sa týmto slovám vyhýbajú. Druhá položka na zozname prekvapuje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.