08.01.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Reddogs).
V časoch rastúcich cien energií stále hľadáme nové spôsoby, ako znížiť účty za bývanie. Mnoho ľudí sa snaží zhasnúť svetlá v miestnostiach, kde sa práve nikto nenachádza a vypnúť elektrické spotrebiče, keď sa nepoužívajú. Mnohé zariadenia, ktoré sú vypnuté, však môžu stále čerpať energiu zo zásuvky. Ako je to možné?
Moderné domáce spotrebiče a elektronika, ako je napríklad televízor, po vypnutí prejdú len do pohotovostného režimu, v ktorom stále čerpajú elektrinu zo siete. Množstvo spotrebovanej elektriny je malé, no musíme pamätať na to, že takýchto tichých „zlodejov“ energie je v našich domácnostiach oveľa viac – keď pracujú v utajení, vyčerpávajú našu peňaženku, zvyšujú účty, niekedy aj výrazne. Odpojením televízora zo zásuvky môžeme ušetriť ak viac ako 10 eur ročne. Málo? Áno, ale nezabudnite, že táto suma by sa mala vynásobiť počtom zariadení, ktoré kradnú elektrinu v režime spánku.
Zrnko po zrnku a vytvoríte kopček
Nabíjačka ponechaná v zásuvke môže stále odoberať energiu, aj keď nie je pripojená k zariadeniu. Hoci spotreba energie nabíjačky bez pripojeného zariadenia je zvyčajne veľmi nízka, nazýva sa to „pohotovostný výkon“. Hodnota tejto spotreby závisí od konštrukcie nabíjačky, no vo väčšine moderných zariadení ide o malú hodnotu, často menej ako 1 watt. Po dlhšom čase a pri ponechaní viacerých nabíjačiek v zásuvkách sa však žreb môže sčítať a viesť k malému, ale citeľnému zvýšeniu spotreby energie.
Mnohí z nás považujú nabíjanie telefónu v noci za pohodlné riešenie. Pamätajte však, že aj keď telefón nepoužívate, neznamená to, že jeho batéria zostane plne nabitá. Systémový softvér a niektoré aplikácie budú neustále aktívne. Výsledkom je, že keď úroveň batérie klesne čo i len o 1 percento, telefón sa okamžite začne znova nabíjať. V takýchto situáciách bude nabíjačka nepretržite odoberať prúd v množstve zodpovedajúcom aktuálnym potrebám nabíjania.
Ďalším zariadením, ktoré po stlačení ikony „vypnúť“ spotrebúva energiu, je počítač. Počítač, ktorý je vypnutý, ale ponechaný zapnutý, môže stále odoberať energiu na napájanie niektorých komponentov alebo na udržanie sieťového pripojenia v režime spánku. Podobne aj monitor, aj keď je vypnutý, môže spotrebovať malé množstvo energie, ak zostane pripojený k zdroju napájania.
Zariadenia, ktoré sú zriedkavo podozrivé z krádeže elektriny, majú tiež vplyv na naše účty. Kávovar, podobne ako mnoho iných elektrických spotrebičov, môže odoberať malé množstvo elektriny, aj keď je vypnutý. To závisí od konkrétneho modelu. Mnohé moderné zariadenia sú navrhnuté tak, aby minimalizovali spotrebu energie, keď sú vypnuté, ale niektoré staršie modely môžu stále spotrebovávať energiu. Pre úplné odstránenie spotreby elektrickej energie je najlepšie po použití kávovar odpojiť.
Mikrovlnná rúra môže odoberať malé množstvo elektriny aj po vypnutí, ak je stále zapojená do zásuvky. Mikrovlnné rúry majú často digitálne displeje, hodiny a ďalšie funkcie, ktoré si vyžadujú stály výkon, aby správne fungovali. To isté platí pre rúry na pečenie a niektoré multifunkčné zariadenia. reklama
Tie druhé, teda kuchynské roboty, väčšinou vo vypnutom stave nespotrebúvajú elektrinu. Väčšina robotov nemá pohotovostný režim ani funkcie, ktoré vyžadujú nepretržité napájanie po vypnutí zariadenia. Väčšinou ide o jednoduché elektrické zariadenia, ktoré odoberajú elektrinu len vtedy, keď sú zapnuté. Ak má však váš kuchynský robot digitálne displeje, hodiny alebo iné pokročilé funkcie, ktoré fungujú nezávisle od hlavného mechanizmu, môže dôjsť k nízkej spotrebe energie, keď sa spotrebič nepoužíva.
Zatiaľ čo spotreba energie v pohotovostnom režime je zvyčajne veľmi nízka, môže sa sčítať, najmä ak máte neustále pripojených viacero zariadení. Preto stojí za to pamätať na vytiahnutie domácich spotrebičov a elektroniky zo zásuvky – rozdiel vo výške účtov nás môže milo prekvapiť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo sa stane, ak vodu prevaríte viac ako raz? Vysvetlíme
Takto si môžete vyrobiť tie najlepšie tablety do umývačky riadu. Tie z obchodu už nevyužijete
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.