14.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Albina Gavrilovic).
Domáce prostriedky na dutiny budú dobre fungovať, ak si chcete sami odľahčiť dutiny a priniesť úľavu od nepríjemnej bolesti. Hoci je účinnosť domácich prostriedkov na dutiny vysoká, je dôležité si uvedomiť, že nenahrádzajú lekársku konzultáciu a môžu sa používať ako podpora odbornej liečby. Po ktorých metódach sa oplatí siahnuť?
Zápal prínosových dutín môže byť veľmi nepríjemný a najčastejšími príznakmi sú upchatý nos, silná bolesť hlavy (najmä pri predklone), výtok z nosa a slzenie očí. Existuje niekoľko domácich prostriedkov na vyčistenie dutín.
Ako si vyčistiť dutiny pomocou domácich prostriedkov? Prečítajte si o účinných metódach
Možno použiť rôzne druhy domácich prostriedkov na dutiny. Patria medzi ne inhalácie, výplachy dutín fyziologickým roztokom a ohrievanie dutín horúcimi obkladmi alebo hrejivými masťami. Každý z týchto spôsobov poskytne úľavu od zápalu prínosových dutín a pomôže zbaviť sa pretrvávajúcich sekrétov.
Je však dôležité si uvedomiť, že ak je problém chronický alebo sa opakuje, mali by sme navštíviť lekára, ktorý nám poradí. Príčinou zápalu prínosových dutín totiž môžu byť vírusové a bakteriálne infekcie, alergie, polypy alebo krivá nosová priehradka. V niektorých situáciách môže byť riešením opakujúcich sa problémov so zápalom prínosových dutín chirurgický zákrok.
Vyplachovanie dutín – ako to robiť správne?
Vyplachovanie dutín je jedným z najobľúbenejších domácich spôsobov liečby dutín. Ide o liečbu, ktorej cieľom je uvoľniť nos a zbaviť ho pretrvávajúcich sekrétov a nečistôt vrátane patogénov a alergénov.
Vyplachovanie prínosových dutín môže účinne pomôcť pri liečbe zápalu prínosových dutín, ale je dôležité, aby sa vykonávalo správne. Na vykonanie domácej liečby výplachom dutín si musíte zaobstarať súpravu na výplach, ktorá obsahuje fľašu a vrecúška so zmesou na prípravu roztoku (izotonického alebo hypertonického). Výplach dutín sa považuje za bezpečnú domácu liečbu, ale je dôležité si uvedomiť, že existuje niekoľko kontraindikácií jeho použitia. Medzi ne patria napr:
- úplne upchatý nos;
- infekcia ucha;
- krvácanie z nosa;
- rany na nosovej sliznici.
Na prípravu roztoku na výplach dutín použite prevarenú vodu s teplotou blízkou telesnej teplote. Uistite sa, že fľaša, v ktorej pripravujete roztok, je čistá a že v nej nie sú žiadne zvyšky z predchádzajúceho ošetrenia. Neodporúča sa vyplachovať dutiny bezprostredne pred spaním, pretože by ste si nemali ľahnúť aspoň jednu hodinu po ošetrení. Dôležité je tiež použiť celý roztok naraz (polovicu na každú nosovú priehradku) a nenechávať ho na ďalší výplach.
Preplnené dutiny? Vykonajte inhalácie s fyziologickým roztokom, bylinkami a esenciálnymi olejmi
Ďalším domácim liekom na dutiny je inhalácia s fyziologickým roztokom, bylinkami alebo esenciálnymi olejmi. Inhalácie majú tiež za následok zriedenie sekrétov, a tak umožňujú ich účinné odstránenie z tela. Inhalácie so soľným roztokom sa odporúčajú najmä tehotným ženám a deťom. Môžu sa vykonávať pomocou rozprašovača.
Domácu inhaláciu možno vykonávať aj iným spôsobom: nakloňte sa nad misku s horúcou vodou s účinnými látkami a vdychujte stúpajúce výpary (hlavu by ste mali mať zakrytú uterákom). Pri inhaláciách dutín by sa mali používať protizápalové a zvlhčujúce prípravky. Môžu to byť éterické oleje (napr. mätový olej, eukalyptový olej, tymiánový olej, borovicový olej) alebo bylinky (napr. majorán, mäta, tymián, levanduľa).
Inhalácie a výplachy dutín nie sú jedinými domácimi prostriedkami na dutiny. Čo ešte?
Inhalácie a výplachy dutín sú domáce prostriedky, po ktorých siahame najčastejšie. Oplatí sa však spoznať aj iné metódy čistenia dutín a obnovenia ich priechodnosti. Zohrievanie dutín pomáha zbaviť sa pretrvávajúcich sekrétov a možno ho vykonávať rôznymi spôsobmi. Použiť možno napríklad hrejivé masti alebo infračervené lampy. Dobrým spôsobom je aj zahrievanie dutín pomocou termoforu s čerešňovými semienkami.
Hoci na to často zabúdame, účinným domácim liekom na dutiny je aj optimálna hydratácia organizmu. Oplatí sa siahnuť po zahrievajúcich koreninách (napr. zázvor, klinčeky) a pridať ich do čaju. Počas jesene a zimy by si ľudia s opakovanými zápalmi dutín mali dávať obzvlášť pozor, aby im nemrzla hlava. Účinným domácim liekom na zápal dutín je aj posilnenie imunity prostredníctvom pravidelnej fyzickej aktivity a zdravého spánku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tento domáci sirup vás zachráni pri prechladnutí. Rýchlo odstráni kašeľ
Nie len lyžičku cesnaku. Ako skrotiť nádchu domácimi prostriedkami?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.