14.1.2024 Redakcia vášeň v tebe (Foto: shutterstock/JAZ STUDIO).
Chlorofyl je chemická zlúčenina známa predovšetkým z rastlín, ktorá dodáva ich listom zelenú farbu. Je nevyhnutná pre fotosyntézu, ale ukázalo sa, že chlorofyl je prospešný aj pre zdravie človeka. Má nielen protizápalové a protiplesňové účinky, ale podporuje aj mnohé dôležité procesy v ľudskom tele. Aké sú priaznivé účinky chlorofylu?
Čo je to chlorofyl?
Chlorofyl je chemická zlúčenina, ktorá sa nachádza v zelených častiach rastlín. Je nevyhnutný pre proces fotosyntézy, pri ktorom sa z anorganických látok vytvárajú organické zlúčeniny. Fotosyntéza je jednou z najdôležitejších biochemických premien, ku ktorým dochádza na Zemi. Chlorofyl zohráva kľúčovú úlohu aj v ľudskom tele, pretože ovplyvňuje mnohé premeny a procesy, ktoré prebiehajú v ľudských tkanivách.
Chlorofyl a jeho úloha v ľudskom tele
Účinky chlorofylu na ľudský organizmus sú veľmi rozsiahle, pretože táto zlúčenina má čistiacu, regeneračnú, ochrannú a tiež protirakovinovú funkciu.
Najdôležitejšie účinky chlorofylu na ľudský organizmus sú:
- regeneruje telesné bunky,
- podporuje liečbu anémie,
- zlepšuje činnosť pečene,
- zodpovedá za udržiavanie acidobázickej rovnováhy,
- znižuje účinky stresu,
- stimuluje tvorbu hormónov,
- zabraňuje rastu plesní v tráviacom trakte,
- podporuje imunitný systém.
To však nie sú všetky výhody pravidelnej konzumácie chlorofylu u ľudí, pretože sa preukázalo, že prospieva aj kŕčovým žilám, urýchľuje proces hojenia rán, znižuje zápach z úst a tela a stimuluje laktáciu u dojčiacich matiek.
Chlorofyl, nadváha a obezita
Zelený pigment sa odporúča ľuďom, ktorí bojujú s nadváhou alebo obezitou. Chlorofyl čistí črevá od pretrvávajúcich toxínov a podporuje bakteriálnu flóru. Tým sa zlepšuje schopnosť vstrebávať živiny z čriev a udržiava sa zdravá telesná hmotnosť. Okrem toho chlorofyl znižuje hladinu cukru v tele a pomáha kontrolovať záchvaty hladu.
Chlorofyl pomáha v boji proti stresu
Vysoký obsah horčíka v zelenom farbive znamená, že ovplyvňuje správne fungovanie mozgu a nervových buniek. Jeho pravidelná konzumácia sa odporúča ľuďom, ktorí trpia svalovými kŕčmi, slabosťou, svalovým trasom a chronickou únavou.
Chlorofyl má priaznivý vplyv na metabolické procesy, ktoré prebiehajú na bunkovej úrovni, takže zmierňuje účinky dlhodobého stresu a nervového napätia.
Chlorofyl má tiež pozitívny vplyv na čas potrebný na zaspanie a kvalitu spánku, preto by ľudia, ktorí trpia nespavosťou alebo sú často bezdôvodne budení zo spánku, mali zvážiť jeho doplnenie.
Chlorofyl čistí telo od toxínov
Chlorofyl zohráva v ľudskom tele mimoriadne dôležitú očistnú úlohu. Viaže totiž toxíny a ťažké kovy, čím uľahčuje a urýchľuje ich vylučovanie z tela. Rastliny s vysokým obsahom chlorofylu obsahujú silné antioxidanty, ktoré chránia bunky pred oxidáciou.
Vedci z Oregonskej štátnej univerzity skúmali aj vplyv chlorofylu na riziko vzniku rakoviny pečene a žalúdka. Štúdia zistila, že chlorofyl chráni telo pred karcinogénnymi látkami z prostredia a môže znížiť riziko vzniku nádorov pečene až o 30 – 60 % a žalúdka o 24 – 40 %.
Kde sa chlorofyl prirodzene vyskytuje?
Chlorofyl je zlúčenina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v rastlinách, takže ak ho chcete doplniť, vyberajte si najmä zelenú zeleninu. Najviac chlorofylu obsahujú kel, špenát, petržlen, kôpor a hlávkový šalát.
Dobrým zdrojom chlorofylu je aj žerucha a pšeničná tráva, ktoré si môžete vypestovať sami doma.
Pre tých, ktorí nemajú radi zelenú zeleninu a bylinky, existujú hotové potravinové doplnky s obsahom chlorofylu. V lekárňach a obchodoch so zdravou výživou si môžete kúpiť chlorofylové kapsuly, ale aj prášok na prípravu nápojov a koncentrované chlorofylové kvapky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je to najzdravšia zelenina na svete. Varíte ju takto? Veľká chyba
Tekuté zelené zlato. Obľúbená prísada do šalátov a telovej kozmetiky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.