19.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/mapo_japan).
Niekedy je to naša najlepšia „kamarátka“, ale sú aj chvíle, keď nás sklame a nechceme sa ňou zaoberať. Váha v kúpeľni je zariadenie, ktoré sa nachádza v domácnostiach miliónov ľudí. A hoci je na prvý pohľad používanie váhy jednoduché, stále sa nájdu aj takí, ktorí ju používajú nesprávne.
Ako vieme, váha je zariadenie, ktoré sa používa na meranie telesnej hmotnosti. A hoci je na trhu k dispozícii mnoho rôznych pokročilých modelov, ktoré okrem iného vypočítavajú úroveň telesného tuku a množstvo vody v tele, my sa zameriame na hlavný parameter, pre ktorý bola váha vytvorená – váženie.
„Tvoja váha podvádza“ – je jednou z najčastejšie vyslovovaných fráz, keď sa hodnoty zobrazené na váhe nezhodujú s tým, o čom sme presvedčení alebo čo by sme chceli. Prečo sa merania telesnej hmotnosti môžu výrazne líšiť? Jedným z hlavných dôvodov sú chyby, ktorých sa dopúšťame pri vážení. Čo teda robiť a čo nerobiť, keď stúpite na váhu?
Váženie sa v rôznych denných dobách
V závislosti od dennej doby sa môže telesná hmotnosť človeka meniť. Je to spôsobené najmä príjmom potravy a tekutín. Na váhu by sme mali stúpiť hneď po prebudení, nalačno a po použití toalety.
Váženie po dlhšej ceste
Strávili ste niekoľko hodín v lietadle a po pristátí ste okamžite stúpili na váhu? To je chyba. Tlakový rozdiel, ktorý vzniká pri niekoľkohodinovom sedení, podporuje zadržiavanie vody v tele a tvorbu opuchov. Prístroj potom môže ukazovať vyššiu telesnú hmotnosť.
Váženie počas menštruácie
Nemá zmysel stúpať na váhu tesne pred, počas a bezprostredne po menštruácii. Vtedy sa okrem iného v tele môže v dôsledku hormonálnych zmien zadržiavať voda, čo sa prejavuje zvýšenou telesnou hmotnosťou.
Váženie sa po tréningu
Počas zvýšenej fyzickej námahy, napr. pri tréningu v posilňovni, sa voda hromadí vo svaloch v dôsledku mikropoškodenia. Preto je lepšie počkať do nasledujúceho rána, kým sa postavíte na váhu.
Váženie sa s oblečením
Ak chcete dosiahnuť čo najpresnejší výsledok pri používaní váhy, pamätajte na to, aby ste sa nevážili s oblečením. Najlepšie je vážiť sa len v spodnej bielizni. Používanie váhy, keď máte na sebe nohavice, mikinu a topánky, rozhodne nie je dobrá voľba.
Vážite sa nedôsledne
Dosiahnutie čo najpresnejšieho výsledku na váhe si vyžaduje, aby sme venovali určitú pozornosť. V prvom rade venujme pozornosť tomu, kam váhu umiestnime. Váha by mala pevne stáť na tvrdom a rovnom povrchu. Vyhýbajte sa stúpaniu na váhu, ktorá je umiestnená na koberci alebo predložkách.
Po umiestnení na váhu dajte nohy do správnej polohy, ak je to na prístroji uvedené. Ak nie, umiestnite nohy rovnobežne so stredom váhy. Pri vážení by sme mali stáť vzpriamene a nepohybovať sa.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je lepšie cvičiť každý deň alebo každý druhý deň? Existuje jedna podmienka. „Svaly to potrebujú“
Ploché brucho bez zbytočného cvičenia. Trénerka ukázala účinný spôsob
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.