19.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/LN team).
Rumanček patrí medzi najobľúbenejšie a najzdravšie bylinky s priaznivými účinkami na organizmus. Má upokojujúci účinok, znižuje stres a účinne lieči ochorenia tráviaceho a močového traktu. Pre niektorých ľudí však môže byť škodlivý!
Aké sú výhody pitia rumančekového čaju?
Rumanček je druh rastliny z čeľade Asteraceae, ktorý sa voľne vyskytuje v Európe a na Urale, Kaukaze, v Malej Ázii, Iráne, Afganistane a Indii. Je to známa liečivá rastlina zbieraná vo voľnej prírode aj pestovaná na plantážach. Surovinou byliny sú kvetinové košíky.
Rumanček sa používa v rôznych formách, ale najznámejšie sú rumančekové obklady, nálevy a kúpele. Medzi liečivé látky rumančeka patria:
- esenciálny olej,
- flavonoidy,
- organické kyseliny,
- cholín,
- vitamín C,
- draslík,
- mangán.
Rumanček je známy svojimi blahodarnými účinkami na organizmus – najčastejšie sa používa ako sedatívum, obklad na umývanie infikovaných rán alebo popálenín, pri poruchách močenia a trávenia. Rumanček pôsobí:
- diastolicky,
- antimikrobiálney
- antialergicky,
- antidepresívum,
- proti svrbeniu,
- protizápalovo,
- antivírusovo.
Bylina sa používa aj v kozmetike ako prísada do pleťovej a telovej kozmetiky, ako sú krémy, pleťové vody, mydlá na ruky, pleťové vody a kúpeľové soli.
Títo jedinci nemôžu piť rumanček. Možné vedľajšie účinky
Rumanček má mnoho výhod, je bezpečný a môžu ho konzumovať aj deti. Jedinými kontraindikáciami sú tehotenstvo a dojčenie a alergia na bylinu – niektorí ľudia majú po kontakte s ňou dýchacie ťažkosti, vyrážky a nevoľnosť.
Za senzibilizujúce vlastnosti rumančeka sú zodpovedné zlúčeniny nazývané laktóny vrátane antekutolidu. Senzibilizácia môže byť aj skrížená, čo znamená, že kontakt s niektorými inými rastlinami môže v prípade alergie na rumanček spôsobiť závažnú alergickú reakciu. Medzi takéto rastliny patria napríklad sedmokrásky, chryzantémy, zeler, škorica, vlašské alebo lieskové orechy.
Rumanček sa tiež nesmie používať po dátume exspirácie.
Ako pripraviť rumančekový nálev?
Rumanček sa môže konzumovať vo forme hotového čaju, ktorý je k dispozícii v každom obchode s bylinkami. Čaj by sa mal zaliať vodou a lúhovať približne 15 minút. Ďalším spôsobom, ako využiť vlastnosti tejto bylinky, je takzvaný rumančekový kúpeľ. Ak si ho chcete pripraviť, nasypte niekoľko polievkových lyžíc sušeného rumančeka do pohára horúcej vody a nalejte ho do kúpeľa. Má silný relaxačný a antistresový účinok.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Päť byliniek, ktoré pomáhajú udržať hladinu cukru pod kontrolou. Pite aspoň raz denne
Nápoje na regeneráciu pečene. Pite pred jedlom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.