19.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Renata.Ka).
Banánovník – „kvet“, ktorý sa v súčasnosti teší veľkej obľube a čoraz častejšie si nachádza cestu do našich domácností. Ako exotická rastlina má svoje špecifické požiadavky a ich splnenie zaručuje, že sa vám banánovník odvďačí tým, že ukáže celú svoju krásu. Ako by sme sa mali o banánovník starať a čo by sme mali urobiť, aby sa v našom interiéri cítil dobre?
Banánovník – charakteristika rastliny
Banánovník je tropická rastlina pochádzajúca z Austrálie a juhovýchodnej Ázie, ktorá sa časom rozšírila aj do vzdialenejších oblastí Ázie a Južnej a Strednej Ameriky. Banánovník sa zaraďuje medzi jednoklíčnolistové rastliny z čeľade banánovníkovité. Vzhľadom na to, že banánovník nemá kmeň, je v skutočnosti skôr trvalkou ako stromom (mätúce je, že banánovník môže v prírode dorásť do obrovských rozmerov – až do výšky 12 m).
„Kmeň“ banánovníka tvoria stopky nápadných listov, ktoré môžu dorásť až do dĺžky 2 m. Listy banánovníka sú jednoduché, kopijovitého tvaru a väčšinou tmavozelenej farby. Hoci sa banánovník čoraz častejšie objavuje v našich domácnostiach ako okrasná črepníková rastlina, bežne sa spája najmä s jedlými plodmi, ktoré možno kúpiť v každom obchode s potravinami.
Ako rastú banány?
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako rastú banány? Banány, ktoré sú obľúbeným ovocím mnohých detí aj dospelých, sú z botanického hľadiska bobule. Ako si to vysvetliť? Celé tajomstvo spočíva v tom, že banány vznikajú z kvetov a na svoj vývoj nepotrebujú opelenie. Kvety banánov majú bielu a žltú farbu a tvoria nápadné kvetenstvo na vrchole rastliny. V závislosti od odrody banánovníka sa plody líšia chuťou, vzhľadom a objemnosťou. Niektoré odrody sa používajú na výrobu múky, zatiaľ čo iné sa používajú ako obľúbené dezertné ovocie.
Banánovník. Aké podmienky musia byť zabezpečené, aby rastlina správne rástla?
Predtým, ako sa rozhodnete kúpiť banánovník, mali by ste sa oboznámiť s požiadavkami rastliny, aby ste vedeli posúdiť, či ich vaše domáce podmienky zvládnu. V prvom rade majte na pamäti, že banánovník je rastlina, ktorá vyžaduje veľa priestoru. Dokonca aj jedna z najmenších odrôd, t. j. trpasličí banánovník, môže dosiahnuť výšku 3 m, takže najlepšie sa bude cítiť vo veľkej, vzdušnej obývačke.
Treba tiež poznamenať, že banánovník potrebuje miesto s dostatkom svetla, najlepšie rozptýleného. Optimálne je umiestniť rastlinu do svetlého rohu s prístupom k oknu orientovanému na juh. Osobitnú pozornosť treba venovať mladým rastlinám, ktoré sa na priamom slnku môžu popáliť.
Banánovník – ako sa starať o rastlinu? Ako často zalievať?
Aké ďalšie požiadavky má banánovník? Ako sa mám starať o rastlinu? Pokiaľ ide o substrát, banánovník nemá žiadne osobitné preferencie. Dobre sa bude cítiť v univerzálnej kvetinovej pôde, ale nezabudnite pravidelne používať hnojivo určené pre exotické rastliny.
Banánovník je potrebné zalievať dvakrát týždenne. Je vhodné dbať na to, aby bola pôda mierne vlhká, ale rastlina by sa nemala prelievať. Na zalievanie banánovníka sa hodí dažďová voda. Aby ste zabránili vysychaniu listov, môžete ich každý deň jemne pokropiť vodou.
Banánovník v kvetináči – vnútri alebo vonku?
Môže byť banánovník v kvetináči umiestnený vonku? Banánovník je rastlina citlivá na mráz, preto sa jeho pestovanie doma zvyčajne presúva do interiéru. Na jar a v lete, keď sú podmienky vonku pre rastlinu priaznivé, ju môžeme umiestniť von a ozdobiť ňou našu terasu alebo záhradu.
Ak sa rozhodnete pestovať rastlinu sezónne vonku, nezabudnite jej zabezpečiť priaznivé podmienky. Banánovník nemá rád prievan, preto mu vyberte miesto, kde nebude vystavený nepriaznivému vetru. Okrem toho je lepšie upustiť od miesta s priamym slnečným svetlom, ale zároveň zabezpečiť, aby rastlina nemala príliš veľa tieňa.
Banánovník musa – najobľúbenejšie odrody
Banánovník musa – aké sú najobľúbenejšie odrody pestované v kvetináčoch? Tu sú:
- Musa velutina – ružový banánovník, ktorý dosahuje maximálnu výšku 2 m. Je to jedna z najrýchlejšie kvitnúcich odrôd;
- Musa acuminata – tiež dorastá do výšky 2 m a charakteristickým znakom tejto odrody sú hnedé škvrny na listoch;
- Musa laterita – odroda trpasličieho banánu, ktorá sa vyznačuje tehlovočerveným sfarbením kvetenstva;
- Musa thomsonii – dosahuje výšku až 5 m, odroda je pomerne odolná voči poklesu teploty.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ktoré kvety chrániť pred zimou? Keď uvidíte toto číslo na teplomere, vezmite si rastliny domov
Nestriekajte listy týchto rastlín! Môžete im ublížiť a rýchlo uhynú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.