20.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Kuchynské špongie sú k dispozícii v rôznych farbách. Najbežnejšie farby sú modrá, žltá, zelená, ružová, fialová alebo oranžová. Väčšina ľudí tomu pravdepodobne vôbec nevenuje pozornosť, najmä preto, že špongie zvyčajne kupujeme vo väčšom balení po niekoľkých kusoch. Ako je to s týmito farbami?
Na farbe hubky záleží, ale inak, ako si myslíte. Toto by ste mali vedieť
Pred časom sa na internete objavila správa, že farba hubky nie je len vecou estetiky a náhody. Bol to spôsob, akým výrobcovia informovali o jej účele. Ako ste sa mohli dočítať, modrá špongia je najjemnejšia a je vhodná na čistenie porcelánu. Žltá sa bude dobre hodiť aj na poháre náchylné na poškriabanie. Červená má strednú abrazívnu silu a zelená je najostrejšia – určená na odolné nečistoty, ako je zaschnuté jedlo alebo pripáleniny.
Koľko je na tom pravdy? Možno existujú výrobcovia, ktorí používajú farby na označenie tvrdosti húb. Väčšina tých, ktoré sú dostupné v slovenských obchodoch, má však bez ohľadu na farbu úplne rovnaké vlastnosti. V ničom sa nelíšia. Stačí si vybrať jednu a porovnať zelenú s modrou.
Farby na hubkách majú predovšetkým estetickú funkciu. Jednoducho vyzerajú pekne a každý člen domácnosti si môže vybrať svoj obľúbený odtieň. S farebnými hubkami vyzerá lepšie aj kuchyňa.
A pokiaľ ide o praktické záležitosti. Na jednu vec ste pravdepodobne nepomysleli, hoci to nie je žiadne tajomstvo. Nuž, čím sú farby svetlejšie, tým viac je vidieť nečistoty. Žlté špongie často vyzerajú tak, že sú vhodné na vyhodenie až po prvom vydrhnutí panvice. V prípade tmavších farieb si svoj estetický vzhľad zachovávajú dlhšie. A práve tie sa oplatí vybrať, keď máte pred sebou veľa náročného umývania.
Ako dlho možno používať jednu hubku?
Nezabudnite, že hubky by sa mali pravidelne vymieňať. Frekvencia závisí od toho, ako často ich používate a ako dobre sa o ne staráte. Špongia, ktorá sa používa príležitostne na umývanie taniera so sendvičmi alebo pohára s kávou, môže vydržať až mesiac. Samozrejme, za predpokladu, že ju dôkladne opláchneme a vyžmýkame.
Vedci varujú, že kuchynské špongie sú plné nebezpečných baktérií a mali by sme ich meniť každých päť až sedem dní. A to vždy, keď začnú zapáchať.
Je tiež dôležité nepoužívať tú istú špongiu na umývanie a utieranie pracovných dosiek. Mali by sme mať aj samostatnú hubku na vytieranie podlahy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vložte ju do mikrovlnnej rúry. Po niekoľkých minútach odstránite všetky nečistoty bez drhnutia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.