21.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Irina Meliukh).
Čo sa dá urobiť, aby mäso na guláš nebolo tvrdé? Pravdepodobne ste sa nad tým niekedy zamýšľali, keď mäso vychádza ako podošva a sotva sa dá nabrať vidličkou. Dnes vám poradíme, ako pripraviť dokonale jemné a mäkké mäso na panvici, a to s pomocou tekutiny, ktorú polovica z nás vyleje.
Ak máte v pláne na večeru dusené hovädzie mäso, maďarský guláš, strogoňov alebo inú mäsitú špecialitu, už sa nemusíte obávať, že mäso bude tvrdé a gumové. Samozrejme, najproblematickejšie býva hovädzie mäso, ktoré sa veľmi ľahko prepečie. Problematické je aj bravčové pliecko a krkovička, ktoré často vyjdú gumené, zatiaľ čo hydina má tendenciu na panvici vysychať a niekedy sa dokonca postavíte na hlavu a mäso vyjde tvrdé a nechutné.
Gumové a tvrdé mäso dokáže pokaziť každý pokrm a bez ohľadu na to, koľko chutných príloh dáme do omáčky alebo ako veľmi ju okoreníme, keď narazíme na kus podrážky, ktorý nám hrozí vykloubiť čeľusť, všetka chuť na jedlo sa vytratí. A pritom to tak vôbec nemusí byť.
Čo urobiť, aby bolo mäso šťavnaté a jemné? Hodí sa podceňovaná tekutina
Ak chcete pripraviť chutné mäso s omáčkou alebo guláš, musíte ho najprv opiecť, aby sa uzavrelo a zachovalo si všetku šťavu. Až potom pridajte vodu alebo vývar (samozrejme, horúci). Uprostred intenzívneho vyprážania je však dobré nejakým spôsobom „zapečatiť“ vlákna mäsa, ktoré sa síce vplyvom teploty spojili, ale počas miešania sa môžu odpečatiť. Na pomoc príde šťava z kyslých uhoriek. Prekvapení? Už sme vám povedali, o čo ide. Kyselina obsiahnutá v kyslej uhorkovej šťave rýchlo rozštiepi bielkoviny mäsa, ale len na miestach, ku ktorým má prístup, t. j. na vonkajšej strane kúskov. Tým sa zabezpečí, že všetka chuť zostane vnútri a mäso bude šťavnaté, jemné a plné chuti. Okrem toho šťava z kyslých uhoriek skvele zvýrazňuje chuť pokrmu bez toho, aby v ňom akokoľvek dominovala. Na 1 kg mäsa stačí 1/4 šálky kyslej šťavy.
Toto sú veci, ktoré by ste mali vedieť o smažení mäsa
Ani tá najkyslejšia šťava vám však nepomôže, ak pri príprave mäsa na guláš urobíte základné chyby. Po prvé, tuk, na ktorom chcete mäso opiecť, musí byť naozaj poriadne horúci. Dávať mäso do studeného tuku je takmer zločin a to vám povie každý kuchár. Ďalšou chybou, ktorej sa treba vyhnúť, je hádzanie studeného mäsa do panvice. Po vybratí z chladničky by sa malo zohriať na izbovú teplotu. Ďalšia vec, ktorú si málokto uvedomuje, je, že po vhodení mäsa do panvice by ste ho mali nechať odpočívať a nie ho každú chvíľu miešať. Neustále miešanie spôsobí, že mäso pustí veľa vody a nezachráni ho žiadna kyslá šťava.
Namiesto šťavy z kyslých uhoriek môžete použiť aj iné kyslé tekutiny. Výborne sa hodí aj šťava z kyslej kapusty alebo nakladaných paradajok. Citrónová šťava alebo zdravý a chutný jablčný ocot tiež nie sú na zahodenie. A ak plánujete pripraviť jemné a šťavnaté hovädzie mäso, pridajte kvapku suchého červeného vína.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako správne krájať mäso? Bežná chyba vám zničí každý guláš a dusené mäso
V kráľovských mletých rezňoch nie je miesto pre strúhanku. Skúste to a čoskoro na ňu zabudnete
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.