22.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/M. Schuppich).
Pri kúpe obuvi môžete v krabici nájsť malé vrecúška s označením „silikagél“. Tie zvyčajne končia v odpadkovom koši, pretože len málo ľudí vie, že môžu byť ešte užitočné. Napriek ich nenápadnému vzhľadu sa silikagélové guľôčky dajú úspešne použiť v rôznych situáciách, napríklad keď potrebujete vysušiť nasiaknutú obuv. Ako? Veľmi jednoduchým spôsobom.
Silikagél zachraňuje mokré topánky
Na jeseň a v zime nie je ťažké mať mokré topánky. Ak neprší, pre zmenu sneží, takže tento problém nie je ničím výnimočným. Naším prvým inštinktom je položiť mokré topánky na radiátor alebo vedľa neho, aby sa vlhkosť odparila. To však môže byť niekedy riskantné, najmä v prípade kožených alebo lepených modelov, pretože môžu trpieť teplom. Rovnako riskantné je aj sušenie horúcim vzduchom z fénu. Preto je bezpečnejšie použiť iné nápady na odstránenie problému s vlhkosťou.
Medzi najbežnejšie metódy patrí vloženie pokrčených novín do topánky, ktoré odvádzajú vlhkosť. To však môže uvoľniť farbu a zafarbiť vnútro. Alternatívou sú už spomínané silika guľôčky, ktoré dokážu absorbovať veľké množstvo vlhkosti, až 40 % vlastnej hmotnosti. Po nákupe môžete takéto vrecúška zozbierať a uskladniť ich vo vzduchotesnej krabici alebo nádobe. Keď budete mať namočenú obuv, vložte ich niekoľko do každej topánky a nechajte ich tam cez noc. Vo väčšine prípadov tento trik stačí na to, aby vyschli a ráno boli pripravené na nosenie. Ak chcete proces urýchliť, umiestnite obuv do blízkosti ohrievača, ale zachovajte bezpečnú vzdialenosť.
Na čo ešte použijete silikagélové vrecúška?
Vrecká so silikagélom sa vám budú hodiť aj pri iných problémoch s nadmernou vlhkosťou.
- Záchrana mokrého telefónu
V tejto situácii musíte konať rýchlo. Rozoberte telefón, vyberte batériu, pamäťovú kartu a kartu SIM. Všetky časti vložte samostatne do uzatvárateľných plastových vreciek naplnených silikagélom. Buďte trpezlivý a po niekoľkých dňoch zariadenie opäť zložte a spustite.
- Ochrana šperkov
Šperky, najmä strieborné, „nemajú radi“ vlhkosť, ktorá ich môže znehodnotiť a stmavnúť. Aby ste tomu zabránili, vložte do šperkovnice vrecúško s gélom a nechajte ho tam.
- Bezpečné skladovanie zásob
Suchým zásobám (ryži, cestovinám, rezancom atď.) vlhkosť neprospieva, takže aby ste zaistili, že sa nič nepremárni nedopatrením, vložte výrobky hneď po zakúpení do vzduchotesných nádob a vrecúška s gélom umiestnite medzi ne, na poličku. Takto zásoby bezpečne počkajú, kým sa nepoužijú.
- Ochrana kníh/dokumentov
Ak uchovávate nejaké dokumenty alebo knihy v pivnici, garáži alebo v inej miestnosti, ktorá je dosť vlhká, vložte do škatúľ s dokumentmi niekoľko vrecúšok silikagélu. Ochráni ich pred poškodením.
Jednotlivé vrecúška môžete po použití vyhodiť, ale nemusíte, ako je to v prípade veľkých balení gélu, ktoré sú k dispozícii napríklad na internete. Keď vlhkosť stuhne, guľôčky môžete regenerovať v rúre zahrievaním pri teplote 130 – 150 °C, približne 30 – 45 minút. Po tejto úprave budú opäť pripravené na použitie, hoci je lepšie neopakovať to donekonečna.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto rastlina vysáva vlhkosť zo vzduchu ako vysávač. Postavte si ju na parapetu
Zapotené okná ráno? Žiadny ocot! Zbavte sa vlhkosti v domácnosti bez zápachu pomocou šikovného triku
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.