23.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Max kegfire).
Nespavosť môže byť nepríjemná, najmä ak sa opakuje. Pomocou niektorých aktivít môžete zaspať vo veľmi krátkom čase. Ak však siahnete po jednej veci, môžete sa s dobrým spánkom rozlúčiť. Nikdy to nerobte po prebudení.
Ako nespavosť ovplyvňuje ľudský organizmus?
Budenie počas noci je pomerne častým problémom, ktorý nepatrí medzi najpríjemnejšie. Môže ovplyvniť zdravie a pohodu rôznymi spôsobmi. Prispieva k ospalosti a únave počas dňa, čo ovplyvňuje napríklad kvalitu našej práce. Okrem toho môže spôsobovať zlú náladu a podráždenosť. Môže tiež viesť k problémom so sústredením a pamäťou alebo k oslabeniu imunitného systému.
Príčin nespavosti môže byť mnoho. Nepodceňujte ich
Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu prispieť k notoricky známemu nočnému prebúdzaniu. Vplyv na ňu môže mať stres a emocionálne napätie. Práve obavy najčastejšie narúšajú kvalitu spánku. Okrem toho môžu byť v spálni nezvyčajné podmienky, napríklad príliš vysoká alebo príliš nízka teplota, hluk, svetlo alebo nepohodlný matrac. Nespavosť môžu spôsobiť aj stimulujúce látky, ako je kofeín, nikotín alebo alkohol.
Zlú kvalitu spánku môže ovplyvniť aj odlišný čas spánku v dôsledku práce na zmeny alebo cestovania. Negatívny vplyv má aj neskoré stravovanie. Niekedy môže byť prebúdzanie sa počas noci, najmä v pravidelných časoch, znakom zdravotného problému. V takom prípade je vhodné navštíviť lekára.
Nikdy tak nerobte, ak sa budíte počas noci. Ako sa vám podarí opäť zaspať?
Najhoršia vec, ktorú môžete urobiť po prebudení, je siahnuť po telefóne. Prezeranie Facebooku, správ, Instagramu alebo TikToku prispieva k stimulácii mozgu, čo následne sťažuje opätovné zaspávanie. Pri používaní telefónu v neskorých hodinách, a najmä keď je tma, „presviedčame“ telo, že je deň. To všetko je spôsobené svetlom, ktoré zariadenia produkujú.
Čo teda robiť po nočnom prebudení? Najprv sa treba pokúsiť upokojiť. Pomôžu vám pri tom relaxačné cvičenia zamerané na dýchanie. Neodporúča sa pozerať na hodiny, pretože to môže prispieť k zvýšeniu stresu spojeného s krátkym spánkom. Ak však problém trvá dlhšie ako 15 minút, oplatí sa sadnúť si a skúsiť meditáciu, afirmácie alebo čítanie knihy.
Ako sa vyhnúť nespavosti? Existuje niekoľko metód
Najdôležitejšia je správna spánková hygiena alebo zdravé návyky. Odporúča sa chodiť spať v rovnakom čase, nepoužívať elektrické spotrebiče hodinu pred spaním, vyhýbať sa dlhému zdriemnutiu počas dňa a nekonzumovať kofeín v neskorých hodinách. Okrem toho pred spaním relaxujte a vyhýbajte sa vysokej fyzickej aktivite. Namiesto toho pred spaním siahnite po knihe, tichej hudbe alebo sa venujte meditácii či technikám zameraným na vedomie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Spíte v pyžame alebo bez? Tu je to, čo o vás prezrádza váš výber
Hovorí sa, že „spací koktail“ je riešením problémov s nespavosťou. Vyjadrujú sa odborníci
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.