23.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Ian Dyball).
Skladovanie potravín je veľmi dôležitá otázka nielen pre našu peňaženku, ale aj pre naše zdravie. Tieto škvrny na mrkve by nám mali automaticky rozsvietiť červenú kontrolku. Ak by sme takúto zeleninu podávali v šaláte alebo polievke, jedlo by sa mohlo skončiť nepríjemnosťou a bolesťou žalúdka.
Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že niektoré druhy zeleniny môžu pokojne ležať v špajze celú zimu, niekedy sa oplatí lepšie sa na ne pozrieť. Mrkva pokrytá takýmto povlakom a škvrnami by sa nikdy nemala dostať na stôl – následky môžu byť žalostné.
Sú mrkvy zafarbené na čierno alebo na bielo? To je ukazovateľ kvality
Ak ste si na mrkve všimli zvláštne stopy, dobre si ju prezrite. Jeden znak ovplyvní, či bude ešte vhodná na spracovanie. Čo by ste teda mali robiť, ak má zelenina aj malé biele alebo čierne škvrny? V takomto prípade sa žiaľ NULOVÝ ODPAD nemusí podariť a jediným riešením sa ukáže nutnosť zeleninu vyhodiť.
Nikto nemá rád plytvanie potravinami, ale niekedy sa stane, že na niektorých potravinách premeškáme dátum spotreby. To isté platí aj pre mrkvu, ktorá môže stratiť svoje vlastnosti, zmäknúť alebo zmeniť farbu. Čo však v prípade, že si na mrkve všimneme škvrny? Všetko potom bude závisieť od ich druhu. Ak sa na nich objavia len biele, suché stopy, nemusíte sa znepokojovať. Znamená to len, že mrkva trochu vyschla a je stále vhodná na konzumáciu. Kroky sa však začínajú, keď máme do činenia s čiernymi škvrnami.
Čo znamenajú čierne škvrny na mrkve? Toto je pravidlo, ktoré by ste si mali v kuchyni radšej strážiť
Ak si na mrkve okrem tmavých škvŕn všimnete aj mach, znamená to, že ju napadla pleseň. Treba však rozlišovať medzi nebezpečnými plesňami a obyčajným zafarbením. K tmavým vyschnutým škvrnám dochádza, keď mrkve zmeníme teplotu skladovania – takúto zeleninu môžeme konzumovať. Na druhej strane tmavé škvrny s bielym chumáčom pokrývajúcim koniec mrkvy nenechávajú žiadne ilúzie – takúto zeleninu treba vyhodiť, napadli ju plesne a konzumácia aj malej časti môže mať vplyv na naše zdravie a pohodu.
Koreňová zelenina, ako je mrkva, petržlen, zeler a červená repa, by sa mala skladovať pri teplote 1 – 4 °C. Preto sa oplatí umiestniť zeleninu do pivnice. Je tiež lepšie vyhnúť sa blízkosti akéhokoľvek ovocia. Mrkvu môžete umiestniť do drevených debničiek a zasypať vlhkým pieskom – potom zostane dlho čerstvá a zachová si všetky svoje hodnoty.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najlepší mrkvový šalát. Vďaka dvom ďalším prísadám zmizne z taniera v okamihu
Mrkvová maska je jesenná záchrana pleti. Účinky uvidíte už po 5 minútach
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.