23.01.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Brent Hofacker).
Pór je zelenina, ktorá sa pri varení skôr vynecháva a keď sa použije, väčšina z nás ho pridáva len do polievky. Ukazuje sa, že sa dá využiť mnohými spôsobmi. Stojí za to sa bližšie pozrieť na to, čo pór ponúka, pretože sa môže ukázať, že stále má šancu stať sa našou obľúbenou zeleninou.
Pór: Toto je bratranec cibule
Botanicky patrí pór do čeľade amarylkovitých, rovnako ako cibuľa a cesnak. Tieto dva posledné druhy zeleniny sú cenené v ľudovom liečiteľstve a varení. Podlhovastý pór má tiež čo ponúknuť, má veľa vitamínov a účinných látok a jeho chuť je intenzívna a špecifická. Najčastejšie však skončí v polievke, no málokedy tam hrá primárnu rolu. Nájdu sa aj takí, ktorí pór milujú, no najčastejšie je len základom do šalátov.
Pozrite tiež: Populárny mýtus vyvrátený. Vajíčko v tejto podobe je najzdravšie
Čo nájdete v sezóne?
Keďže už vieme, že pór je „príbuzný“ cibuli a cesnaku, treba spomenúť takzvanú tajnú zbraň nachádzajúcu sa v zelenine. Hovoríme o zlúčeninách síry, ktoré sú zodpovedné za špecifickú chuť podlhovastej zeleniny. Ak nám úplne nechutí, mali by nás presvedčiť vlastnosti týchto látok. Predovšetkým, zlúčeniny síry môžu znížiť počet baktérií a vírusov v tele, a preto možno pór bezpečne zaradiť medzi takzvané prírodné antibiotiká. Túto zeleninu preto môžete jesť pri infekciách úst, hrdla a horných dýchacích ciest, čo sa v zime stáva veľmi často.
Za zmienku stojí, že pór obsahuje polyfenoly, ktoré sa považujú za silné antioxidanty. Znižujú množstvo voľných radikálov, ktoré sú zodpovedné za vznik civilizačných chorôb. Stojí za zmienku, že tieto zlúčeniny môžu tiež znížiť zápal a oddialiť procesy starnutia tela.
Odporúčame: Najzdravšia zelenina na svete. Predchádza rakovine, podporuje srdce, zrak a pečeň
Vitamín C, ktorý je prítomný aj počas sezóny, je neoceniteľnou látkou pri infekciách. Hoci sa najčastejšie spomína v súvislosti s imunitou, zároveň robí cievy pružnejšími, čím dokáže normalizovať krvný tlak. Navyše, pór môžete jesť, keď si chcete zachovať mladistvý vzhľad, pretože vitamín C podporuje syntézu kolagénu, čo sa vyplatí pri stave pokožky.
Ako jesť pór?
Ako jesť pór? Niektorí ľudia môžu mať problém odpovedať na túto otázku. Všetky časti zeleniny sú jedlé, no obľúbenejšia je tvrdšia, biela časť. Na druhej strane sa neoplatí mrhať potenciálom póru, preto sa tieto zelené časti hodia lepšie do polievok či šalátov, kde sa dajú zamaskovať inými chuťami a podkladom pokrmu bude len vôňa.
Biela časť sa naopak môže vyprážať, piecť a samozrejme jesť surová. Žiaľ, nie každému chutí pór, no túto nepríjemnosť môžete trochu zmierniť. Nakrájanú zeleninu stačí hodiť do misky, zaliať vriacou vodou, nechať dve minúty pôsobiť, potom scediť a opláchnuť ľadovou vodou. Rýchle blanšírovanie a pór si zachová svoje vlastnosti a chuť bude oveľa príjemnejšia.
Ak ste sa už rozhodli dať póru šancu, oplatí sa vedieť, že jeho konzumácia neovplyvní vašu štíhlu líniu, no možno Vám pomôže zhodiť pár zbytočných kilogramov. V prvom rade preto, že má málo kalórií a nízky glykemický index, odporúča sa aj v strave diabetikov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Aké sú výhody 1 hodiny chôdze denne? Vedci sa zhodli
Rieši kašeľ v okamihu. Jednoduchý recept na sirup z bobkového listu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.