25.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Aninka Bongers-Sutherland).
Najchutnejšie ovocie a zelenina sú tie, ktoré majú peknú farbu, sú šťavnaté a bezchybné. Keď sa na nich začnú objavovať rôzne škvrny a zafarbenia, naším prvým inštinktom je vyhodiť ich do koša. To je napríklad prípad šalátu, na ktorom sa niekedy objavia ružovkasté alebo hrdzavé škvrny. Znamená to, že zelenina je vhodná len do odpadu? Odborníčka na bezpečnosť potravín a certifikovaná odborníčka na výživu rozptyľuje všetky pochybnosti.
Keď sa zelenina alebo ovocie začne farebne odchyľovať od svojej prirodzenej farby, aj keď ide len o malú škvrnu, okamžite sa nám v hlave rozsvieti výstražné svetlo. Rozmýšľame, či je takýto produkt určite bezpečný na konzumáciu, alebo či je lepšie ho vyhodiť do koša. Na takýchto pochybnostiach nie je nič zlé, napokon, opatrnosti s potravinami nie je nikdy dosť. Potom sa však oplatí uistiť, že zeleninu alebo ovocie by sme mali určite vyhodiť. Môže sa totiž ukázať, že zmeny, ktoré sa na nej objavili, sú skutočne neškodné.
Takáto neistota vzniká, keď na šaláte pozorujeme hrdzavé alebo ružovkasté sfarbenie. V prvom momente si väčšina ľudí pravdepodobne myslí, že ide o prvý príznak hniloby zeleniny a že je čas sa s ňou rozlúčiť. Je to však naozaj správne presvedčenie?
Vidíte ružové sfarbenie na šaláte? Odborníčka vysvetľuje, odkiaľ pochádzajú
V rozhovore pre HuffPost to vysvetlila Katie Sabatini, ktorá je certifikovanou odborníčkou na výživu a odborníčkou na bezpečnosť a kvalitu potravín v spoločnosti Little Leaf Farms (americká potravinárska spoločnosť, ktorá pestuje šaláty). Vysvetlila, že ružovo-červenkasté sfarbenie, ktoré sa najčastejšie objavuje na ľadovom alebo rímskom šaláte, sa nazýva „hrdzavenie“ a je prirodzenou vlastnosťou zeleniny, ktorá sa môže objaviť po zbere.
„Hlavnými príčinami vzniku týchto sfarbení je nesprávna manipulácia so šalátom alebo jeho skladovanie. Ak sú listy pomliaždené alebo porezané alebo ak je zelenina skladovaná v príliš vlhkých podmienkach, môže to spôsobiť rýchlejší vznik takýchto škvŕn.“
Odborníčka ďalej vysvetľuje, že listy šalátu časom oxidujú a produkujú polyfenoly. Ide o organické chemické zlúčeniny, ktoré vykazujú antioxidačnú aktivitu. Sabatini vysvetľuje, že pôsobia ako ochranné látky, ktoré zabraňujú rastu plesní a húb. „Listy tak môžu získať hrdzavý vzhľad“– dodáva. Tento typ zafarbenia sa môže na šaláte objaviť aj vtedy, keď je vystavený pôsobeniu plynu etylénu, ktorý prirodzene produkujú iné druhy zeleniny a ovocia v chladničke. Preto je lepšie držať ho od nich ďalej.
Je v poriadku jesť šalát s ružovým zafarbením? Odborníčka na výživu rozptyľuje pochybnosti
Teraz, keď už vieme, prečo sú listy šalátu takto sfarbené, zostáva otázka: dá sa šalát v tomto stave jesť? Nedá sa poprieť, že potom vyzerá menej esteticky a menej chutne. Môže to však nejako uškodiť? Katie Sabatini upokojuje.
„Pokiaľ je šalát chrumkavý a zvyšné listy vyzerajú živé a pevné, ružové časti je možné konzumovať.“
– tvrdí. Dodáva, že ak ich niekto nemá chuť jesť, môže ich jednoducho odrezať.
Červenkasté sfarbenie je jedna vec, ale keď listy šalátu začnú tmavnúť, je lepšie byť opatrný. Sabatini vysvetľuje, že keď sú mokré a tmavnú, môže to znamenať, že sa zelenina začala kaziť. Rovnako by sme nemali riskovať konzumáciu šalátu, ktorého listy sú ovisnuté, rozmočené, slizké a nepríjemne zapáchajú.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Recept na zimný šalát – zdravú misu, ktorú si každý s chuťou vychutná. Dresing je polovica úspechu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.