25.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sabila Jz).
Väčšina majiteľov domov hľadá do svojich interiérov bezproblémové rastliny, ktoré budú bez problémov rásť dlhé roky. Ak nemáte predstavu o tom, ako zariadiť interiér, môže sa stať hitom voľba juky guatemalskej. Nielenže znesie veľa nepríjemností, ale zároveň zlepší kvalitu vzduchu v dome a ozdobí ho množstvom listov. Ako však dosiahnuť, aby juka guatemalská rástla ako burina?
Mohutná rastlina s listami ostrými ako britva
Juka guatemalská je veľmi výnimočná rastlina, ale niektorí ľudia na nej nevidia nič zvláštne alebo si neuvedomujú jej potenciál. Čo potrebujete o tejto rastline vedieť? V prvom rade jej hrubší kmeň vytvára po stranách chocholy ostrých listov, ktorých špičky nás môžu skutočne poraniť. Vo voľnej prírode dorastá do impozantnej výšky: okolo 10 metrov, ale v domácom prostredí je nižšia, hoci treba povedať, že v porovnaní s ostatnými stále výrazne vyniká. Juka guatemalská nie je náročná rastlina, takže o jej pestovanie môže mať záujem aj laik a môže priniesť mnoho výhod.
Juka je nevyhnutnou súčasťou domácnosti. Tu sú dôvody
Impozantná výška a nízke nároky sú len dva z hlavných dôvodov, prečo pestovať juku guatemalskú. Je nevyhnutná aj vďaka tomu, že filtruje vzduch od škodlivín, ktoré sú v dome. Vďaka tomu je ideálna do spálne, ale v skutočnosti ju možno postaviť kdekoľvek. Juka guatemalská znáša aj oslnivé nedostatky slnečného svetla, takže ju možno umiestniť niekoľko metrov od okna. Okrem toho bez väčšej ujmy znáša aj prievan, takže sa o ňu nemusíte báť, keď sa vetrá. Na záver treba spomenúť ešte jednu vec: juka sa veľmi ľahko rozmnožuje, takže v krátkom čase môžete mať veľkú zbierku rastlín.
Pestovanie juky je hračka
Juka guatemalská môže stáť na slnku aj v ľahkom tieni, ale potom je potrebné upraviť frekvenciu zalievania rastliny. Stojí za to vedieť, že voda sa ukladá v stonke, takže zalievať by sa malo až vtedy, keď zem úplne vyschne. Nemali by ste sa príliš obávať ani presádzania rastliny, pretože kvetináč by ste mali vymeniť za väčší až vtedy, keď korene začnú výrazne vyčnievať a vystupovať z povrchu pôdy. A čo hnojenie? Juku guatemalskú môžete prihnojovať univerzálnymi prípravkami raz za mesiac.
Rozmnožovanie juky
A ako sa rozmnožuje juka guatemalská? Je to jednoduché: stačí odrezať zelenú šupinu alebo časť kmeňa a zakoreniť ju vo vode. Neskôr začne juka po stranách vyrastať nové výhonky, ktoré sa časom zväčšia.
Poznámka: všetky úkony by sa mali vykonávať opatrne, aby ste sa nezranili.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Premiešajte a zalejte lopatkovec. Rozkvitne s novou silou
Listy juky usychajú odspodu? Je to znamenie, že robíte častú chybu. Stačí jedna zmena
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.