28.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/jantsarik).
Mačky sú mimoriadne komunikatívne tvory, ktoré komunikujú nielen prostredníctvom zvukov, ale predovšetkým rečou tela. Ich pohľad skrýva dôležité správy, ktoré nám prezrádzajú ich náladu alebo potreby. Čo nám oznamujú oči nášho domáceho maznáčika?
Mačky sú majstrami komunikácie. Neustále nám vysielajú signály
Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že mačky nie sú spoločenské tvory a nedávajú najavo svoje emócie. Nič nemôže byť ďalej od pravdy! Mačky s nami neustále komunikujú celým svojím telom. Keď ich pozorujeme od uší až po chvost, dokážeme pochopiť, ako sa cítia a čo v danom okamihu potrebujú. Okrem zjavných signálov, ako je napríklad šúchanie chrbta alebo trenie sa o nohu majiteľa, môžeme pozorovať aj tie trochu jemnejšie znaky – pomalé žmurkanie alebo náhlu zmenu veľkosti mačacích zreničiek. Čo naznačujú?
Zreničky mačacích očí. Čo naznačuje ich veľkosť?
Emocionálne vzrušenie, či už zo strachu, hnevu alebo radosti, ovplyvňuje veľkosť zreničiek mačky. Stiahnuté zreničky, pripomínajúce úzke štrbiny, môžu znamenať vzrušenie, najmä ak mačka reaguje na jedlo alebo obľúbenú hračku. V prípade strachu alebo prekvapenia sa môžu zreničky tiež stiahnuť. Naopak, rozšírené zreničky, niekedy sprevádzané vrnením mačky, môžu znamenať pocit bezpečia, pohodlia a šťastia.
Intenzívny pohľad mačky. Aké sú jej zámery?
Niekedy si môžeme všimnúť, že naša mačka sa v jednom momente pozerá intenzívne, bez žmurkania. Takýto pohľad môže naznačovať túžbu po dominancii alebo pripravenosť na útok, ako aj pohodu nášho domáceho maznáčika. Oplatí sa byť ostražitý aj pri iných jemných signáloch, ktoré môžu sprevádzať takéto správanie, napr. pri rýchlych a energických pohyboch chvosta, ktoré naznačujú nervozitu a frustráciu zvieraťa.
Prižmúrené oči sú znakom lásky a dôvery
Keď mačka pri pohľade na vás pomaly prižmúri oči, dáva tým najavo, že sa vo vašej prítomnosti cíti dobre a je spokojná. Týmto skromným gestom nám naše zvieratko prepožičiava dôveru. Prižmúrenie očí mačky naznačuje, že je uvoľnená a že sa cíti bezpečne – nemusí predsa pozorne sledovať svoje okolie a môže sa oddávať relaxácii.
Vedci a autori štúdie uverejnenej v časopise Scientific Reports poznamenali, že:
„Stimul pomalého žmurkania má niektoré spoločné znaky s Duchennovým úsmevom (pravým úsmevom u ľudí), ako aj s reakciami iných cicavcov na pozitívne emocionálne súvislosti (počas starostlivosti o kone, kravy alebo ovce; počas kŕmenia u kráv a počas relaxácie a hry u psovitých šeliem).“
– uvádza sa v závere štúdie uverejnenej v časopise Scientific Reports.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto funguje pamäť mačky. Mačky si pamätajú viac, ako si myslíme
Správanie často mylne považované za zlomyseľnosť. Smutná mačka zatiaľ prežíva utrpenie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.