29.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/YevgeniyDr).
Jednou z príčin nadmerne vysokej hladiny cukru v krvi je nevhodná strava. Ak chcete zlepšiť výsledky svojich testov, je vhodné zabezpečiť, aby vaše jedlá boli správne vyvážené a pozostávali z nespracovaných potravín. Do stravy sa oplatí zaradiť aj prírodné doplnky stravy. Dobrým riešením je napríklad nálev z plodov borievky. Zistite, aké vlastnosti má a ako ho pripraviť.
Plody borievky/jalovca sú tzv. šišky, sú malé, guľovité, zrelé a čiernej farby. Rastlina patrí do čeľade cyprusovitých, má podobu malých dlhovekých kríkov, ktoré dorastajú až sto rokov, a vyznačuje sa charakteristickými jemnými ihlicami. Jalovcom sa darí aj v drsných poveternostných podmienkach a možno ich nájsť na horských svahoch alebo rašeliniskách. Svoje meno dostal pravdepodobne vďaka svojej záľube v neúrodných, málo úrodných pôdach. V minulosti sa borievka nazývala čarovným kríkom, o ktorom sa verilo, že pomáha odháňať zlé sily. Dnes sa bobule borievky používajú v kuchyni aj v liečiteľstve. Dá sa z nich pripraviť nápoj podporujúci zdravie a šťava na zníženie hladiny cukru. V nasledujúcom článku vám povieme, ako sa konzumujú a na čo pomáhajú bobule borievky.
Na čo pomáhajú bobule borievky?
Plody borievky obsahujú širokú škálu nutričných hodnôt vrátane: éterických olejov, ako aj trieslovín, flavonoidov, ktoré majú antioxidačné vlastnosti, neutralizujú voľné radikály a majú protizápalové a protirakovinové účinky. Obsahuje aj vitamín C, ktorý podporuje imunitu, a minerálne látky, ako je meď, chróm, vápnik a železo. Plody borievky majú antibakteriálne, antivírusové a antiseptické účinky, čím pomáhajú v boji proti infekciám. Oplatí sa ho používať pri prechladnutí, pomáha zbaviť sa úporného kašľa, čistí dýchacie cesty a má potopudný účinok. V dávnych dobách sa používala na vykúrenie miestností, aby sa zbavila chorôb. Používanie borievky bude navyše dobrým spôsobom na posilnenie imunitného systému.
Predovšetkým sa bobule borievky používajú pri problémoch s tráviacim systémom, podporujú správne trávenie a pomáhajú zbaviť sa nadúvania a plynov. Bobule borievky budú dobrou voľbou pre ľudí trpiacich cukrovkou alebo bojujúcich s inzulínovou rezistenciou, pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi.
Okrem toho budú nálev a tinktúry z borievky užitočné pri reumatizme a problémoch s kĺbmi. Vykazujú aj analgetický účinok. Plody borievky majú aj močopudné vlastnosti, preto sa odporúčajú pri zápaloch močových ciest a infekciách močového mechúra. Používanie plodov borievky má priaznivý vplyv na obehový systém a pomáha regulovať krvný tlak.
Plody borievky sa používajú aj v mnohých liečivých prípravkoch a sú súčasťou hrejivých mastí, bylinných zmesí na pitie alebo olejov na inhaláciu.
Ako jesť bobule borievky?
Zaujíma vás, do akých jedál pridávať bobule borievky? Hodia sa k pečenému mäsu, ako je zverina, bravčové mäso alebo kačacie mäso, k jedlám z kapusty alebo k strukovinám, ako je hrach a fazuľa. Odporúčame ich používať k ťažkým a mastným jedlám, pretože podporujú správne trávenie a pomáhajú predchádzať nadúvaniu a plynatosti.
Je vhodné ich pridávať aj do spracovaného mäsa, ako sú domáce konzervované alebo konzervované klobásy, pretože pomáhajú zbaviť sa prípadných mikroorganizmov a predlžujú trvanlivosť. Ukázalo sa, že niektoré gazdinky používajú bobule borievky aj na dochutenie sladkého pečiva, napríklad jablkového koláča.
Treba však pripomenúť, že existujú určité kontraindikácie používania bobúľ borievky. Predovšetkým sa to týka tehotných žien a tých, ktoré dojčia. Neodporúčajú sa ani ľuďom, ktorí bojujú so zápalovými ochoreniami tráviaceho systému a obličiek.
Infúzia z plodov borievky na cukor – recept a použitie
Domáci nálev z borievky je skvelý spôsob, ako zlepšiť trávenie, pomáha tiež zbaviť sa infekcií a zápalov a pôsobí antibakteriálne a močopudne. Stabilizuje tiež hladinu cukru v krvi. Rozdrvte čajovú lyžičku sušených jadierok borievky, napríklad v mažiari, a zalejte ich pohárom vriacej vody. Odstavte na niekoľko minút, aby sa vylúhoval. Nálev preceďte a konzumujte ho najlepšie po jedle. Možno ho použiť aj prechodne, napríklad po konzumácii ťažko stráviteľných potravín. Na druhej strane liečebná kúra s nálevom z borievky by mala trvať jeden až dva mesiace, potom by sa mala urobiť 14-dňová prestávka.
Šťava z plodov borievky na zníženie hladiny cukru
Z čerstvých plodov borievky si môžete pripraviť aj šťavu; okrem iného pomôže regulovať hladinu cukru v krvi. Budete potrebovať 450 g plodov borievky, tri litre vody a sparený citrón. Umyté plody zalejte vodou a pridajte nakrájaný citrón. Celé to dajte na niekoľko dní do chladničky a počkajte, kým ovocie klesne na dno nádoby. Odporúčaná dávka šťavy je 200 ml denne.
Plody borievky môžete použiť aj na prípravu domácej tinktúry.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pôsobí ako metla pre črevá a dodáva vitamíny. Pridajte do smoothie
Tieto prísady skombinujte. Takto vytvoríte nápoj plný vitamínov. Perfektná chuť a farba zaručená
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.