31.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/OSTILL is Franck Camhi).
Pôsobíte dojmom, že si potrpíte na luxus, alebo nie? Môže tvar vašej tváre a niektoré črty vypovedať niečo o vašej finančnej situácii? Výskumníci v Glasgowe sa rozhodli bližšie pozrieť na škodlivé stereotypy a skúmať, ako niekoho posudzujeme na prvý pohľad a aké črty ovplyvňujú úsudok.
Či sa nám to páči alebo nie, často podliehame prvým dojmom, aj keď si dobre uvedomujeme, že môžu byť zavádzajúce a zraňujúce. Myslíme si, že na prvý pohľad dokážeme posúdiť nielen charakter, ale aj minulosť a dokonca aj bohatstvo druhého človeka. Tejto otázke sa rozhodli venovať výskumníci z Glasgowskej univerzity. Skúmali, na základe čoho si ľudia myslia, že iný človek je bohatý.
Výskumníci testovali stereotypy. Závery môžu byť prekvapujúce
Dokážete rozoznať hrúbku peňaženky podľa tváre? Dokážete na prvý pohľad určiť, či niekto pochádza z vyššej spoločenskej vrstvy? Výskumníci z Univerzity v Glasgowe uskutočnili štúdiu, v ktorej sa snažili zistiť, čo ovplyvňuje takéto škodlivé stereotypy a čo spôsobuje, že niekto „vyzerá bohato alebo chudobne“. Svoje výsledky uverejnili v časopise APA Journal of Experimental Psychology: general. Experimentu sa zúčastnili bieli účastníci zo západnej kultúry. Na základe čŕt tváre mali posúdiť, či niekto pochádza z vysokej alebo možno nízkej spoločenskej triedy.
Tieto tváre sa považujú za „bohaté“. Všetko kvôli stereotypom
Ukázalo sa, že tváre, ktoré účastníci štúdie vnímali ako „chudobné“, vykazovali niekoľko špecifických vlastností:
- široké, krátke a plochejšie tváre,
- znížené kútiky úst,
- tmavšia a chladnejšia pleť.
Účastníci štúdie uviedli, že takíto ľudia pôsobili neschopne, chladne alebo nedôveryhodne. Naproti tomu tváre, ktoré vnímali ako „bohaté“, boli oveľa užšie a dlhšie, s vyvýšenými kútikmi úst, vysoko posadeným obočím a svetlejšou a teplejšou pleťou. Tieto črty boli podľa respondentov synonymom srdečnosti, dôveryhodnosti a kompetentnosti. Ako príklad uvádzali Marka Zuckerberga a Jeffa Bezosa, ktorí majú úzke a bledšie tváre.
Výskumníci zdôraznili, že takéto stereotypy sú zavádzajúce, skresľujú naše vnímanie druhých a predovšetkým ubližujú druhým. Nezriedka spôsobujú aj vážne následky, najmä pri hľadaní nového zamestnanca alebo partnera.
Takéto úsudky sa často vytvárajú na základe vzhľadu tváre, čo môže mať v živote významné dôsledky. […] Zistenia štúdie naznačujú, že stereotypy sociálnej triedy vysvetľujú vzťah medzi vzhľadom tváre a úsudkami o postavení jednotlivca v určitej sociálnej triede. To tiež poukazuje na to, že stereotypy ovplyvňujú to, ako vnímame druhých, a skresľujú to.
– zdôrazňuje jedna z autoriek štúdie, Dr. R. Thora Bjornsdottir.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ideálna veta na začatie rozhovoru. Zabudnite na „Ako sa máš“?
Ako rozpoznať toxických ľudí v práci? Dávajte si na nich radšej pozor
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.