31.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:).
Čo pripraviť z feniklu? Nedostatok nápadov na prípravu je pre mnohých kuchárov dôvodom, prečo nesiahajú po tejto chutnej a hodnotnej zelenine. Nenechajte sa tým však odradiť, pretože je pokladnicou vitamínu C a ďalších prospešných látok. Najlepšie chutí od jesene do začiatku jari, preto využime tento čas na objavovanie vlastností feniklu zvnútra. Bude to dlhé a plodné zoznámenie.
Od hľuzy po listy – fenikel je dobré jesť celý
Pravdepodobne ho poznáte pod názvom fenikel, menej populárny termín je sladký fenikel. Prvou asociáciou s jeho používaním je čaj, ktorý sa podáva malým deťom, keď ich trápia koliky. Nezužujme ho však len na liek pre bábätká.
Je vhodný na konzumáciu celý – od pomerne veľkej, svetlej hľuzy až po zelené stonky, ktoré z nej vyrastajú, s perovitými listami, ktoré pripomínajú kôpor. Tentoraz sa zameriame na koreňovú časť, pretože v slovenskej kuchyni sa niekedy podceňuje. Bola by škoda nevyužiť jeho potenciál. Môže sa fenikel jesť surový? Hoci chutí veľmi dobre v teplých jedlách, možno ho pridať napríklad do šalátov bez predchádzajúcej tepelnej úpravy. To otvára obrovské kulinárske možnosti.
Ako chutí fenikel?
Pri kúpe feniklu si všímajte jeho farbu. Vyberajte si len biele alebo svetlozelené hľuzy. Do nákupného košíka nedávajte modré s viditeľnými škvrnami. Na druhej strane, stonky by mali byť pevne spojené s koreňovou časťou.
Čo očakávať pri ochutnávaní? Fenikel sa vyznačuje pikantnou anízovou chuťou. Pocítite v ňom pikantné, sladké a korenisté tóny. Bude zaujímavým a chrumkavým doplnkom jedál. Treba si uvedomiť, že jeho chuť sa spracovaním zjemňuje, ale aj tak bude zaujímavým a osviežujúcim prvkom jedál.
Konkurencia pre citrusy?
Ako už bolo spomenuté, obsahuje veľké zásoby vitamínu C. Jedna hľuza dokáže pokryť dennú potrebu tejto látky pre človeka. Vzhľadom na to, že fenikel je najlepšie konzumovať na jeseň a v zime, zelenina sa osvedčí pre imunitu v období, keď nie je ťažké prísť k prechladnutiu.
Kyselina askorbová neutralizuje voľné radikály a má pozitívny vplyv na stav pokožky a ciev. Citrusy tu nie sú jediným významným hráčom. Dodajte svojmu telu vitamín C v prírodnej forme – hitom je v tejto súvislosti fenikel.
Užitočné vlastnosti feniklu
V jeho zložení si zaslúžia zmienku aj fytonutrienty, rutín, selén, kyselina listová, horčík, železo, draslík, fosfor, vápnik a vitamín B1. Neberme ich len v zmysle rolovania pojmov v zdravotných textoch. Každá zložka má obrovský vplyv na ľudský organizmus.
O vplyve feniklu na imunitu už vieme. Zelenina pôsobí protizápalovo a pomáha chrániť organizmus aj pred vznikom rakoviny. Vysoký obsah selénu zlepšuje funkciu pečene, čím podporuje odstraňovanie niektorých karcinogénnych zlúčenín z tela. K tomu sa pridáva prítomnosť vlákniny, ktorá je kľúčová pre metabolizmus aj prevenciu rakoviny hrubého čreva. Fenikel nie je kalorický, ale zasýti na dlhú dobu, takže po ňom môžu siahnuť aj ľudia držiaci reštrikčnú redukčnú diétu.
Nápady na jedlá s feniklom
Keďže hľuzu možno konzumovať surovú, neváhajte ju pridať do šalátov a zeleného šalátu. Dobre sa hodí k ovocným vložkám, ako sú jablká, pomaranče a hrozno. Hodí sa k väčšine druhov zeleniny a na tanieri sa dobre kombinuje so zeleným šalátom, uhorkami, mrkvou a zelerom. Celé to doplňte vlašskými orechmi alebo tekvicovými semienkami.
Svoju prvú skúsenosť so zeleninou môžete začať duseným feniklom, ku ktorému pridáte dusenú cibuľu, paradajky a olivy. Vytvoríte tak chutnú prílohu k hlavnému jedlu. Pečený fenikel je tiež chutným doplnkom jedla. Najdôležitejšie je ochutiť ho trochou olivového oleja, soli, tymiánu, rozmarínu a bazalky. Pre inšpiráciu sa obráťte na zákutia talianskej a francúzskej kuchyne – kde je sladký kôpor veľmi známy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Domáce lieky na pálenie záhy, ktoré vám prinesú rýchlu úľavu. Čo jesť a piť, aby to prešlo?
Nápoje na regeneráciu pečene. Pite pred jedlom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.