31.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Me dia).
Môžu výrobky z lekární nahradiť krémy z drogérie? Samozrejme, ich jednoduché zloženie a dôkladne otestované zloženie môže mať priaznivý účinok na pleť. Jedným z vynikajúcich príkladov lacnej a účinnej kozmetiky z lekárne je nechtíková masť. Skontrolujte, kedy sa po nej oplatí siahnuť.
Nechtíková masť má cenné vlastnosti pre našu krásu. Výťažok z oranžovo-žltých kvetov nám môže pomôcť pomerne rýchlo zlepšiť stav našej pleti – bude pôsobiť ako upokojujúci balzam.
Nechtík lekársky: vlastnosti
Nechtík lekársky je rastlina z čeľade astrovité. Pestuje sa predovšetkým ako okrasná rastlina, ale jej vlastnosti sa využívajú aj v medicíne a kozmetike. Nie bezdôvodne – nechtík lekársky má protizápalové, upokojujúce, antiseptické, antibakteriálne alebo protiplesňové vlastnosti.
Nechtíková masť: na čo pomáha, ako ju používať
Masť s výťažkom z kvetov nechtíka lekárskeho môže pomôcť vyriešiť mnohé kožné problémy. Je dobré mať ju po ruke a nemusí stáť veľa peňazí. Samozrejme, ceny nechtíkovej masti sa líšia a závisia okrem iného aj od jej množstva, ale najlacnejšiu masť možno kúpiť v lekárni už za 3-5 eur.
Nechtíková masť by sa mala používať na pokožku a kožné lézie, ako je akné alebo škvrny. Je tiež užitočná pri liečbe atopickej dermatitídy, akné alebo psoriázy. Masť sa môže nanášať aj na kolená, lakte alebo chodidlá, aby sa zabránilo ich vysúšaniu.
Okrem toho môže pomôcť pri ranách, modrinách alebo vredoch. Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam upokojuje zapálenú pokožku po popáleninách alebo vyrážkach.
Nechtíková masť na vrásky
Výťažok z nechtíka lekárskeho obsiahnutý v masti pomáha „vyžehliť“ vrásky, takže sú menej viditeľné – priaznivo pôsobí na pevnosť a pružnosť pokožky. Obsiahnuté flavonoidy pôsobia proti tvorbe voľných radikálov, takže masť pomáha brzdiť proces starnutia pokožky. Stačí ju aplikovať raz denne, ale pravidelne počas dlhšieho obdobia. Účinky vás prekvapia.
Kto nemôže používať nechtíkovú masť?
Rovnako ako pri používaní iných mastí alebo kozmetických prípravkov je však potrebné zachovať opatrnosť. Hoci nechtíková masť je pre väčšinu z nás bezpečný výrobok, môže spôsobiť alergické reakcie – najmä ak ju použijeme na odreniny. Ako zistiť, či sme alergickí na nechtík lekársky? Stačí jednoduchý test.
Masť naneste na pokožku, napr. na vnútornú stranu zápästia alebo lakťa. Ak do 24 hodín nezaznamenáte v tejto oblasti žiadne začervenanie, škvrny alebo svrbenie, môžete masť použiť.
Ľudia, ktorí sú alergickí na zložky masti alebo na rastliny z čeľade astrovité, by nemali prípravok používať. Používanie nechtíkovej masti by mali prerušiť tehotné a dojčiace ženy.
Opaľujete sa? Buďte opatrní s nechtíkom lekárskym
Hoci má nechtík mnoho cenných vlastností, pri jeho používaní počas slnečných dní treba byť opatrný. Prečo? Chemické látky v nechtíku sú fototoxické, takže vaša pokožka je citlivejšia na UV žiarenie. Ak používate nechtíkovú masť, vyhýbajte sa opaľovaniu alebo dlhodobému pobytu na slnku. V opačnom prípade sa na koži môžu objaviť príznaky podobné spáleniu od slnka, ako je erytém, pálenie kože alebo pľuzgiere – ide o fotoalergický alebo fototoxický ekzém.
K prvému z nich dochádza vtedy, keď sa pod vplyvom UV žiarenia doteraz tolerovaná látka zmení v koži na senzibilizujúcu látku. Fototoxický ekzém naopak vzniká, keď sa pod vplyvom slnka z fototoxických látok obsiahnutých v liečivých rastlinách uvoľnia voľné radikály, čo vedie k zápalovej reakcii.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Masť z lekárne je zázrak na vrásky. Stojí málo a poskytuje efekt maximálnej hydratácie
Už žiadna mdlá a suchá pokožka. Zistite lacné spôsoby zimnej starostlivosti
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.