31.01.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Anna Kolosiuk).
Spanie v ponožkách má svojich zarytých priaznivcov aj zúrivých odporcov. Sú ľudia, ktorí bez toho nezaspia. Iní zasa nechápu, prečo nosíme do postele ponožky a dokonca sa tomuto zvyku posmievajú. Ako je to teda s týmito ponožkami a mali by sme v nich spať?
Je spať v ponožkách dobrý nápad? Vysvetľujeme
Na otázku z názvu v skutočnosti neexistuje žiadna dobrá odpoveď. Je to individuálna záležitosť a závisí od mnohých faktorov. Pre jedného môže byť spánok v ponožkách veľmi prospešný, pre iného naopak. Nosenie tohto kusu oblečenia do postele má však niekoľko výhod.
„Nosenie ponožiek do postele je jedným z jednoduchých a účinných spôsobov, ako zlepšiť kvalitu spánku“
– hovorí americká lekárka Jessica Andrade.
@doctorjesss I wear socks to bed so don’t come at me im not weird
♬ presleywalker – Presley Walker
Táto malá zmena nám môže pomôcť rýchlejšie a ľahšie zaspať a obmedziť prebúdzanie počas noci.
„Nosením ponožiek sa vaše nohy zohrejú a tým sa otvárajú krvné cievy, ktoré ochladzujú vaše telo, čo signalizuje vášmu mozgu, že je čas ísť spať. To je dôvod, prečo ľudia, ktorí nosia bežné ponožky do postele, zaspia rýchlejšie ako tí, ktorí to nerobia“
– vysvetľuje.
Jej video na TikToku o spaní v ponožkách sa rýchlo stalo virálnym. Používatelia internetu potvrdili, že tento trik skutočne funguje. Jednoduché, efektné, brilantné.
Nemusíte byť odborníkom, aby ste prišli na to, že studené nohy môžu značne sťažiť zaspávanie a spôsobiť, že sa v noci často budíte. Ako však vidíte, oplatí sa ich obliecť aj vtedy, ak nemáte pocit, že by vám mrzli nohy.
Aké ďalšie benefity skrýva spanie v ponožkách?
Jessica Andrade však nie je jediná, kto poukazuje na výhody spánku v ponožkách. Táto prax pomáha regulovať telesnú teplotu a na rozdiel od zdania nevedie k prehriatiu. Jedna štúdia vykonaná v roku 2007 potvrdzuje priaznivý vplyv zahrievania nôh na spánok.
„U dospelých bol nástup spánku urýchlený teplými a neutrálnymi ponožkami po zhasnutí svetla a koreloval so zvýšením teploty nôh“
– uvádzajú výsledky.
Podľa Medical News Today môže spánok v ponožkách znížiť aj príznaky Raynaudovej choroby a návaly horúčavy počas menopauzy.
„Nosenie ponožiek v noci môže pomôcť zabrániť opuchom tým, že udržíte nohy v teple a krv cirkuluje“
– hovorí Dr. Drerupová.
Ale to nie je všetko. Jedna štúdia vykonaná v roku 2005 zistila, že páry, ktoré nosili v posteli ponožky, dosiahli orgazmus ľahšie a častejšie. Už vieme, že nosenie ponožiek do postele môže priniesť mnoho výhod. Ktoré je však najlepšie vybrať?
„V prvom rade by mali byť pohodlné“
– zdôrazňuje doktorka Michelle Drerupová, ktorá je špecialistkou na poruchy spánku.
Odborníčka odporúča skôr voľné ponožky z prírodných materiálov. Nemali by nás tlačiť ani štípať, pretože spánok v nich je nielen nepríjemný, ale narúša aj krvný obeh a môže viesť k mnohým zdravotným problémom
„Bavlna, kašmír alebo merino vlna sú ideálne vďaka svojej hrejivosti a priedušnosti“
– dodáva Dr. Drerupová.
Lekárka však varuje pred spaním v kompresných ponožkách, pokiaľ to nie je diktované zdravotnými dôvodmi a odporúčané lekárom.
Michelle Drerup tiež dbá o to, aby si každý večer navliekla nové ponožky, aby zabránila množeniu baktérií.
Už vieme, že existuje veľa dôvodov, prečo sa v noci oplatí nosiť ponožky. Je teda spanie naboso zlé?
Rozhodne nie.
„Ak dávate prednosť spánku s bosými nohami, je to vaša voľba“
– hovorí doktorka Drerupová a zdôrazňuje, že najdôležitejšie je, aby sme sa cítili pohodlne.
Odborníčka radí pri problémoch so spánkom vyskúšať si ponožky. Upozorňuje však, že nebudú fungovať pre každého a nie sú univerzálnym riešením na všetky problémy.
„Nosiť ponožky do postele je jednoduché. Ak fungujú, skvelé. Ak sú z nich príliš horúce nohy, vyzujte si ich. Nič neriskujete, takže to stojí za vyskúšanie“
– zhŕňa.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Budíte sa uprostred noci? V žiadnom prípade nerobte jednu vec, pretože už nebudete spať
Upokojí vás, uľahčí vám zaspávanie a umožní vám pokojne spať celú noc. Večer pite mesačné mlieko
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.