Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Záhrada,

Kedy doma zasiať uhorky na sadenice? Pripravte im najlepšie podmienky

31.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív). Uhorky sú teplomilné rastliny, ktoré zle znášajú nočné mrazy. Nemajú rady ani teploty pod 13 stupňov Celzia. V tomto ohľade sú dokonca...

31.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).

Uhorky sú teplomilné rastliny, ktoré zle znášajú nočné mrazy. Nemajú rady ani teploty pod 13 stupňov Celzia. V tomto ohľade sú dokonca o niečo vyberavejšie ako paradajky. Ich výsev do interiéru prinesie úrodu uhoriek o dva týždne skôr. Kedy a ako vysievať uhorky na sadenice? Nie je dôležitý len dátum.

Uhorky ako teplomilné rastliny to v našom podnebí nemajú ľahké. Nielenže neznášajú nočné mrazy, ktoré sa u nás vyskytujú až do polovice mája.
Foto: súkromný archív

Uhorky ako teplomilné rastliny to v našom podnebí nemajú ľahké. Nielenže neznášajú nočné mrazy, ktoré sa u nás vyskytujú až do polovice mája. Pri teplote 13 stupňov Celzia sa brzdí vývoj ich kvetov a plodov. Okrem toho uhorky zle znášajú teplotné výkyvy. Tie by nemali byť vyššie ako 5 – 6 stupňov.

Preto je najlepšie vysievať túto zeleninu do pôdy, keď sa poveternostná situácia vonku úplne stabilizuje. To spadá do tretej dekády mája a začiatku júna. Preto je najlepší čas na výsev uhoriek na sadenice v interiéri koncom apríla. Sadenice potrebujú približne štyri týždne v teple, aby dozreli na prenos do pôdy.

Výsev uhoriek na sadenice

Na výsev uhoriek na sadenice je najlepšie pripraviť si dostatočný počet kvetináčov. Tie by mali mať priemer približne 10 cm. Na rozdiel od paradajok uhorky neznášajú presádzanie veľmi dobre. Preto je lepšie nevysievať ich do viackorenných kvetináčov, ale hneď do väčších nádob. Potom nebudete musieť sadenice presádzať – hotové sadenice pôjdu rovno do zeme.

Uhorky sú ešte menej odolnejšie voči chladu ako paradajky, takže výsev do studenej pôdy neznášajú veľmi dobre. Substrát by mal mať teplotu okolo 20 stupňov Celzia, preto je dobré nechať ho 24 hodín ležať v dome. Najlepšie je kúpiť si výsevnú zmes v obchode. Prípadne si ju môžete pripraviť sami z odkyslenej rašeliny, záhradnej zeminy a piesku. Takúto zmes je dobré zohriať v rúre na približne 100 stupňov Celzia, aby ste sa zbavili patogénov.

Na výsev pre sadenice sú najvhodnejšie odrody uhoriek, ktorých semená sú označené F1. Sú odolné voči chorobám a plodné. Spomedzi nich stoja za zmienku odrody ako Octopus, Lider, Partner alebo Soplica.

Na výsev pre sadenice sú najvhodnejšie odrody uhoriek, ktorých semená sú označené F1. Sú odolné voči chorobám a plodné.
Foto: shutterstock.com/Oksana Kuznetsova Dnepr

Ako pripraviť sadenice uhoriek krok za krokom

S prípravou sadeníc uhoriek sa oplatí začať vopred. Musíte si zaobstarať kvetináče na sadenice, vybrať správne semená a zahriať pôdu na izbovú teplotu. To vám neskôr zlepší prácu a pomôže vyhnúť sa chybám. Ako pripraviť sadenice uhoriek krok za krokom?

  • Príprava semien

Po výbere semien ich na niekoľko hodín namočte do vody. To im pomôže vyklíčiť.

  • Črepníky

Vyberte si kvetináče s priemerom približne 10 cm. Mali by mať na dne odtok, ktorý umožní uhorkám regulovať príjem vody.

Vyberte si kvetináče s priemerom približne 10 cm. Mali by mať na dne odtok, ktorý umožní uhorkám regulovať príjem vody.
Foto: shutterstock.com/UncleFedor
  • Substrát

Pôda na výsev uhoriek na sadenice by mala byť ľahká a priepustná. Výsevnú zmes si môžete kúpiť v obchode. Nechajte ju v byte 24 hodín a mala by mať izbovú teplotu. Substrát rozprestrite do 2/3 výšky kvetináčov. Mal by mať pH 6-7, čo je skôr neutrálne.

  • Výsev semien

Do každého kvetináča vložte dve semená do hĺbky 1 – 2 cm. Jemne ich zasypte zeminou. Keď vyklíčia a mierne narastú, vytiahnite slabšiu rastlinu z kvetináča.

  • Umiestnenie

Uhorky milujú slnko. Kvetináče umiestnite na južný okenný parapet. Cez deň im doprajte teplotu približne 23 – 26 stupňov Celzia, v noci môže teplota klesnúť o 3 stupne.

  • Zalievanie

Semená pravidelne zalievajte, aby bola pôda stále vlhká. Vyhnite sa však nadmernému zalievaniu; voda v kvetináčoch by nemala stáť. Častou chybou je zalievanie sadeníc príliš veľkým množstvom vody. To spôsobí, že semená odplávajú. Uhorky zalievajte opatrne, najlepšie zo strany kvetináča, aby ste sa vyhli namočeniu listov. Voda by mala byť odstátá, izbovej teploty.

  • Zalievanie a rozmiestnenie

Keď rastliny začnú vyčnievať nad črepníky, posypte okraje nádob substrátom. Tým sa zabezpečí úplné pokrytie koreňov. Nádoby rozmiestnite tak, aby sa listy sadeníc uhoriek nedotýkali.

Vysádzajte ich do radov vzdialených od seba približne 120 cm. Vzdialenosť medzi sadenicami v rade by mala byť približne 20 cm.
Foto: shutterstock.com/Jurga Jot
  • Otužovanie

Desať dní pred vysadením do pôdy začnite sadenice otužovať. To znamená, že uhorky najprv na niekoľko hodín, potom na celý deň a nakoniec na noc prenesiete von. Počas tohto obdobia je dobré obmedziť zalievanie sadeníc.

  • Výsadba do zeme

Keď majú sadenice po niekoľkých listoch, môžete ich po otužovaní presadiť do zeme. Predtým ich výdatne zalejte. Najlepšie je sadiť uhorky do zeme s celou zeminou z kvetináča, aby sa nenarušil koreň. Vysádzajte ich do radov vzdialených od seba približne 120 cm. Vzdialenosť medzi sadenicami v rade by mala byť približne 20 cm.

Takto vysadené uhorky zo sadeníc by mali priniesť prvú úrodu už po jednom mesiaci. Budú však vyžadovať pravidelné zavlažovanie, v tomto ohľade sú náročnejšie ako iné rastliny.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Toto je najlepší čas na zasiatie paradajok! Úrodu si užijete rýchlejšie ako ostatní

Toto je najlepší čas na výsev papriky. Ak chcete mať bohatú úrodu, dodržiavajte tieto pravidlá


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Tipy,

Tento trik vás ochráni pred zlodejmi na cintoríne. Už vám nikdy nezoberú kahance

17.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ARVD73 Pixabay/StockSnap). Krádeže na cintorínoch pred Sviatkom všetkých svätých sú poriadnou pliagou. Možno poznáte ten hrozný pocit, keď z…

Citrusová kôra môže byť toxická. Takto odstránite škodlivé látky

17.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sviatlana Yankouskaya). Citróny sú nepochybne najobľúbenejším citrusovým ovocím v našej krajine. Najčastejšie z nich vytláčame šťavu, ale na konzumáciu…

Toto je posledný okamih na vysadenie tejto rastliny. Na jar vám budú závidieť všetci susedia

17.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nick Pecker). O záhradu sa môžeme starať aj na jeseň. Je to ideálny čas zasadiť do nej krásnu rastlinu,…

Ako sa zbaviť vlhkosti z okien? Osvedčená metóda pre suché okná

17.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/salarko). Problém zaparených okien a kondenzácie vody na ich povrchu je citeľný najmä v jesennom a zimnom období a…

Je to najzdravšia huba. Odborníci na výživu ju odporúčajú jesť pravidelne a len málo ľudí ju zbiera

17.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Miljan Zivkovic). Táto huba je nielen veľmi chutná, ale aj mimoriadne zdravá. Rastie v slovenských lesoch a napriek mnohým…

Auto Trendy

Nemci sú frustrovaní z elektromobilov. Každý tretí majiteľ sa vracia k nafte a benzínu

17.10.2024 Redakcia Auto trendy - Každý tretí nemecký majiteľ elektromobilu sa vracia k spaľovaciemu vozidlu. O nemeckom rozčarovaní z elektromobilov informuje portál denníka Welt s odvolaním sa na údaje najväčšej…

Kedy vymeniť kvapalinu do ostrekovačov za zimnú? Vodiči na toto pravidlo stále zabúdajú

17.10.2024 Redakcia Auto trendy - Kedy by sme mali vymeniť kvapalinu do ostrekovačov? Ak nechcete, aby vás na parkovisku čakalo nepríjemné prekvapenie, radšej si tento termín zapamätajte. Odborníci poukazujú na…

Čo použiť na vyčistenie čalúnenia auta

17.10.2024 Redakcia Auto trendy - Čalúnenie auta je vystavené rôznym druhom nečistôt, od drobných škvŕn až po trvalé stopy po jedle, nápojoch a blate. Mnohí ľudia sa pýtajú, čím vyčistiť…

Alfa Romeo prekvapuje v plus. V roku 2027 sa objaví úplne nový model a nástupcovia Giulie a Stelvia nebudú výlučne elektrické

17.10.2024 Redakcia Auto trendy - Odchádzajúci šéf značky Alfa Romeo Jean-Philippe Imparato potvrdil uvedenie úplne nového veľkého modelu v roku 2027. Rozptýlil pritom pochybnosti o pohonnom ústrojenstve budúcich generácií modelov…

Audi uvádza na trh novú verziu kompaktného modelu A3 PHEV s elektrickým dojazdom až 143 km

17.10.2024 Redakcia Auto trendy - Audi predstavilo novú plug-in hybridnú verziu modelu A3. V porovnaní so starým modelom inzeruje dvojnásobný elektrický dojazd. Audi predstavilo novú p

Číňania z Leapmotor predstavili v Paríži nové elektrické SUV B10. V Európe sa bude predávať od roku 2025

17.10.2024 Redakcia Auto trendy - V Paríži bol oficiálne predstavený tretí model Leapmotor na európskom trhu. Očakáva sa, že SUV B10 bude stáť menej ako 30 000 EUR. V Paríži

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov