1.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Amverlly).
Sansevieria je obľúbená rastlina s výraznými, hrubými a mäsitými listami. Mnohí ľudia si ju vyberajú do svojich domovov, pretože je mimoriadne odolná. Existuje však faktor, ktorý signalizuje, že sansevieriu treba čo najskôr presadiť. V opačnom prípade môže odumrieť.
Sansevieria nemá veľké nároky na pestovanie, takže ju zvládne každý bez ohľadu na záhradnícke skúsenosti. Sansevieria sa označuje ako „železná rastlina“, pretože dobre znáša nedostatok vody a malý prístup svetla. Problém nastáva, keď prestane rásť, nevyzerá dobre alebo nevytvára kvety.
Kedy treba sansevierie presadiť?
Sansevieria nie je typ rastliny, ktorú treba presádzať raz ročne. Existuje však niekoľko výnimiek. Dôležité je, aby sme sansevieriu pozorne sledovali. Čomu by sme mali venovať osobitnú pozornosť?
V prvom rade by sme mali venovať pozornosť koreňom sansevierie. Ak odnože vychádzajú zo dna kvetináča alebo poškodia nádobu, je vhodné túto rastlinu presadiť. Prasknutý kvetináč môže spôsobiť, že táto izbová kvetina začne rýchlo chradnúť. V tomto prípade sa preto oplatí čo najskôr konať.
Kedy vymeniť kvetináč a substrát sansevierie?
Keď zistíte, že sansevieria rastie pomalšie, oplatí sa jej vymeniť kvetináč a substrát. V tomto prípade je lepšie rastlinu presadiť, než jej dodávať živiny. Veľmi často je príčinou pomalého rastu rozrastanie koreňov, ktoré nemajú priestor na rozvoj. Sansevieria neprijíma správne vodu, takže substrát rýchlo vysychá.
Ďalším dôvodom na výmenu kvetináča a substrátu je to, že sansevieria vypučila kvetenstvo. Mnohí ľudia si túto situáciu vysvetľujú nesprávne a po odkvitnutí rastlinu nepresadia.
Sansevieria kvitne vtedy, keď má v našom byte nevhodné podmienky. Vypúšťa ich preto, lebo sa tak bráni proti chradnutiu a snaží sa predĺžiť druh. Tento jav poteší naše oko, ale je signálom, aby sme rastlinu okamžite presadili.
Sansevieriu presadíme do nového kvetináča, ktorý je o niekoľko centimetrov väčší a má drenáž s keramzitom. Sansevieria má rada dobre odvodnený a úrodný substrát, pretože vtedy nie je vystavená hubovým chorobám. Po presadení ju nezabudnite pravidelne zalievať. Takto sa veľmi rýchlo zotaví.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články :
Liečba sansevierie. Aplikujte raz mesačne, nové listy budú pevné a zdravé
Zalievate sansevieriu často? Skontrolujte, či nerobíte chybu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.