2.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Followtheflow).
Niektorí ľudia si nevedia predstaviť domov bez zelených a kvitnúcich akcentov. Pestovanie rastlín v kvetináčoch je veľkým dôvodom na hrdosť, a tak niet divu, že najväčší nadšenci sa neustále obzerajú po šikovných nápadoch na ich podporu. Nemusíte vždy hľadať ďaleko a nemusíte vždy robiť zložité regeneračné výmysly. Trik so špáradlom je toho dôkazom.
Čo potrebujú rastliny v kvetináčoch?
Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná, pretože každý druh má svoje vlastné požiadavky. Preto je potrebné sa s nimi oboznámiť, aby bolo možné vybrať správny substrát, miesto alebo techniku presádzania. Dôležité je aj pozorovanie. Medzi príznaky, ktoré môžu byť dôvodom na obavy pri pestovaní črepníkových kvetov, určite patria:
- spomalený rast,
- nedostatok kvetov,
- žltnutie, hnednutie a usychanie listov,
- tmavé sfarbenie listov a kvetenstiev.
Oživenie rastlín bude v každom prípade vyzerať trochu inak. Tentoraz sa však zameriame na univerzálne ošetrenie, ktoré môžete aplikovať bez ohľadu na to, či máte v byte lopatkovec, monsteru, zamiokulkas alebo iný druh.
Zhutnená pôda kvetom neprospieva
Nároky rastlín na pôdu sú jednou z prvých vecí, ktoré by sme si mali overiť, keď sa rozhodujeme pre pestovanie. Po zakúpení je vhodné kvety presadiť do novej pôdy, aby sme sa vyhli nedostatku živín, ale aj škodcom, ktorí sa mohli uchytiť. Tým by však naše záhradnícke starosti nemali končiť.
Pôda sa časom zhutňuje a stáva sa hrudkovitou. To následne obmedzuje prístup koreňov ku kyslíku a vode. To môže viesť k spomaleniu rastu, problémom s kvitnutím alebo dokonca k hnilobe celej rastliny. Presádzanie rastlín nie je vždy riešením – niektoré druhy reagujú na takéto zmeny veľmi zle. Trik so špáradlom sa v takejto situácii ukáže ako záchranné lano.
Vložte do kvetináča. Neobvyklý patent je cestou k bujným rastlinám
Na uvoľnenie pôdy v kvetináči použite špáradlo, špajdľu, drevené paličky, ktoré sa používajú v ázijskej kuchyni, alebo obyčajnú slamku. Vybraným predmetom prepichnite substrát na niekoľkých miestach do hĺbky približne päť centimetrov. Len dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene.
Tento postup vykonajte pred každým zalievaním. Pôda sa tým uvoľní a rastliny budú mať lepší prístup ku kyslíku. Zabráni sa tak stagnácii vody v kvetináči a zároveň sa zlepší absorpcia vody a živín pri používaní tekutých hnojív – vrátane domácich.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mlieko na zalievanie rastlín. Oplatí sa ho používať?
Čo možno zalievať hnojivom z banánov? Určite nie tieto rastliny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.