03.02.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Firmbee).
Vedci nepochybujú – jednoduchá aktivita, ktorú sa učíme na prvých ročníkoch základnej školy, je skvelým tréningom pre mozog. S technologickým vývojom však systematicky upadá do zabudnutia. Ako písanie ovplyvňuje mozog? Tu je dôvod, prečo sa niekedy oplatí siahnuť po papieri a pere.
Ešte pred niekoľkými rokmi bolo písanie jednou z najprirodzenejších každodenných činností. O niečo starší ľudia si pri pohľade späť do minulosti pamätajú rýchlosť, s akou si museli zapisovať slová učiteľa alebo lektora, aby zažiarili svojimi vedomosťami pri teste alebo skúške. Našli sa aj takí, ktorí si nové pero strážili, aby si potom mohli starostlivo robiť potrebné poznámky.
Keď sa do popredia dostali telefóny a počítače, listy papiera a ich sprievodné perá začali čoraz častejšie končiť v kúte. V súčasnosti si dokonca denné nákupné zoznamy zapisujeme do telefónnych poznámok. Ušetríme si prácu navyše? Vôbec nie. Náš mozog sa pri dotyku kláves na klávesnici zapája v úplne inej miere ako pri písaní rukou. Každý deň ho oberáme o možnosť jednoduchého, no mimoriadne užitočného tréningu.
Ako písanie ovplyvňuje mozog? Vedci nepochybujú
„Keď používame papier a pero, náš mozog dostáva oveľa viac signálov, s ktorými si dokáže prepojiť spomienky. Ručné písanie aktivuje senzomotorické oblasti mozgu, zapája viac zmyslov, zrak, sluch, hmat, čo nám umožňuje otvoriť sa to, čo sa musíme naučiť, si lepšie zapamätáme a lepšie zapamätáme“
– vysvetlila v časopise „Frontiers in Psychology“ profesorka Audrey van der Meer, koordinátorka výskumu ručného písania na Nórskej univerzite vedy a techniky.
Vedecký výskum ukazuje, že mozgové spojenia zapojené do procesu písania rukou sú oveľa rozsiahlejšie ako pri používaní klávesnice. Odborníci navyše zdôrazňujú, že pravidelné precvičovanie rukopisu, vrátane krátkych textov, bude mať pozitívny vplyv na pamäť a koncentráciu, ako aj na schopnosť učiť sa. Ručné písanie výrazne napomáha procesu zapamätania.
„Pri písaní písmen náš mozog zapája ruky aj do pociťovania tlaku pera na papier. Ide o iný typ podnetu ako pri písaní na klávesnici“
– vysvetlila profesorka Anne Mangen z University of Stavanger.
Rozvíja sa písanie? Jednoduchý tréning pre mozog
„Existujú dôkazy, že študenti sa naučia viac a lepšie si pamätajú, keď si z prednášok robia poznámky. Používanie zariadení s klávesnicou môže byť zase praktickejšie pri písaní dlhých textov alebo esejí“
– argumentovala profesorka Audrey van der Meer.
Okrem toho výskum ukazuje, že písanie rukou zlepšuje čítanie s porozumením, stimuluje kreativitu a pomáha formulovať myšlienky. Odborníci na duševné zdravie tiež zdôrazňujú, že zapísanie mučivých myšlienok rukou alebo popísanie stresujúcich zážitkov na kúsok papiera vám môže pomôcť vyrovnať sa s negatívnymi emóciami.
Písanie má teda terapeutickú funkciu, výrazne ovplyvňuje náš emocionálny stav. Ak sa rozhodneme viesť si denník alebo denník, môžeme dať na papier nielen svoje myšlienky a postrehy, ale aj emócie. Medzitým imunológovia naznačujú, že písanie rukou môže tiež posilniť imunitný systém.
Výskumníci tiež zdôrazňujú, že manuálne zoznamy úloh alebo uznesení sú vhodnejšie pre efektívne dosiahnutie týchto cieľov. Rozhodne silnejšie ako pri vytváraní podobného zoznamu v počítači alebo telefóne.
Aké sú výhody písania rukou? Stačí len pár viet denne
Kaligrafia, umenie starostlivého a estetického rukopisu, bol niekedy predmet základného vzdelávania. Podobné aktivity boli zamerané na rozvoj charakteru a trpezlivosti u najmenších detí.
Dnes sú naše mozgy veľmi lenivé vďaka „písacím zariadeniam“, ako sa nazývajú počítačové a telefónne klávesnice. Výskumníci preto povzbudzujú deti aj dospelých, aby sa vrátili k používaniu pera a papiera.
„Učenie sa písmen a špecifických pohybov spojených s ich písaním prináša mnoho výhod. V prípade klávesnice píšeme každé písmeno rovnakým kliknutím, pričom písanie rukou rozvíja naše zmysly a motoriku. Náš mozog by sme mali vyzvať, až potom bude môcť naplno rozvinúť svoj potenciál “
– priznáva prof. Van der Meer.
To neznamená, že aby sme si precvičili mozog, musíme sa úplne rozlúčiť s telefónom či počítačom. Stačí sa vrátiť k ručnému písaniu v tých chvíľach, keď používanie smartfónov nie je nevyhnutné – príprava nákupných zoznamov alebo písanie poznámok. Tradičný rukopis sa môže stať nielen doplnkovým pomocníkom, ale aj zaujímavou zábavou.
Odborníci odporúčajú napísať rukou každý deň aspoň jednu stranu textu. Na začiatok však stačí aspoň pár ručne napísaných viet.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pre niekoho smradľavý problém, pre iného príroda. Čo sa stane, keď zadržíte plyn? Radšej si sadnite
Horká čokoláda je zdravšia, ako sme si mysleli. Výsledky nového výskumu sú prekvapujúce
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.