4.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ReaLiia).
Domáce prostriedky na liečbu plesní nechtov sa môžu použiť v počiatočných štádiách ochorenia a môžu sa liečiť ako podporné alebo preventívne opatrenie. Mykóza na nechtoch je závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje lekársku konzultáciu. Pred návštevou lekára sa však môžete obrátiť na domáce prostriedky proti plesni nechtov, ktoré môžu potlačiť rozvoj ochorenia.
Ako vzniká mykóza? Na onychomykózu sú najnáchylnejšie nechty na nohách, ale netreba zabúdať, že choroba môže napadnúť aj nechty na rukách. Za vznik nechtovej mykózy sú zodpovedné najmä dermatofyty, ktoré ničia keratín, stavebný proteín nechtov. Nechtovou plesňou sa možno veľmi ľahko nakaziť.
Nechtová pleseň – ako vzniká infekcia?
Na plesňovú infekciu sú náchylní najmä ľudia, ktorí:
- nosia ponožky zo syntetických materiálov, ktoré bránia prúdeniu vzduchu;
- používajú verejné miesta (bazény, sauny) bez šľapiek;
- používajú osobné veci iných ľudí (napr. topánky, uteráky);
- skúšajú si obuv v obchodoch bez ochranných ponožiek, na boso.
Mykóza nechtov na nohách. Ďalšie faktory, ktoré zvyšujú riziko nákazy týmto ochorením
Okrem vyššie uvedených faktorov sa mykóza nechtov na nohách vyskytuje častejšie u ľudí, ktorí:
- fajčia cigarety;
- majú viac ako 60 rokov;
- trpia cukrovkou;
- trpia hormonálnymi poruchami;
- trpia oslabeným imunitným systémom;
- trpia psoriázou.
Lieky na onychomykózu. Čo používať pri prvých príznakoch?
Domáce lieky na onychomykózu sa oplatí použiť hneď, ako sa objavia prvé príznaky. Aké príznaky by mali vzbudiť ostražitosť? Charakteristickým príznakom plesne nechtov je zmena farby nechtov na žltú alebo hnedočiernu. Pozorovanie zmeny sfarbenia nechtovej platničky môže byť pre ľudí, ktorí používajú gélové nechty, ťažké, preto je dôležité pozorne sa pozrieť na stav nechtov po ich odstránení. Medzi ďalšie bežné príznaky patria:
- poranenie nechtov:
- zhrubnutie nechtu;
- oddelenie nechtu od nechtového lôžka;
- deformácia nechtovej platničky;
- krehké a lámavé nechty;
- nepríjemný zápach napriek primeranej každodennej hygiene.
Mykóza na nechtoch by sa mala liečiť pod dohľadom lekára, ale skôr, ako sa objednáte, môžete sa obrátiť na domáce prostriedky proti mykóze na nechtoch, ktoré by mali zmierniť vývoj ochorenia.
Prípravok na huby na nechtoch dostupný v lekárni bez lekárskeho predpisu
Môžete si kúpiť prípravok proti mykóze na nechtoch v lekárni bez lekárskeho predpisu a aplikovať ho hneď, ako spozorujete znepokojujúce príznaky. Pri výbere najlepšieho prípravku sa oplatí riadiť odporúčaním lekárnika, ktorý po opísaní (prípadne prezretí) vzhľadu nechtovej platničky pomôže pri výbere najúčinnejších účinných látok. Voľnopredajné prípravky proti plesni na nechtoch dostupné v lekárňach môžu mať okrem iného podobu lakov na nechty, gélov alebo antimykotických sprejov.
Domáce prostriedky na liečbu plesní nechtov. Čajovníkový olej
Domáce lieky na onychomykózu, ktoré sa používajú ako prvé, keď sa objavia príznaky, sú často založené na použití čajovníkového oleja. Vykazuje antimykotické vlastnosti a účinkuje obzvlášť dobre v počiatočných štádiách ochorenia. Čajovníkový olej by sa mal aplikovať na postihnuté miesta dva až trikrát denne, ale je dôležité si uvedomiť, že v terapii by sa malo pokračovať aspoň dva týždne po vymiznutí príznakov. Možno použiť aj zmes čajovníkového oleja a olivového oleja. Takto pripravený domáci prípravok na plesne nechtov by sa mal rozotrieť po celých chodidlách.
Ako liečiť opakujúce sa onychomykózy?
Mykóza nechtov je chronické a opakujúce sa ochorenie. Ako v tejto situácii liečiť mykózu nechtov? Tu sú domáce prostriedky:
- Raz za týždeň alebo dva si môžete dopriať kúpeľ v sóde bikarbóne, ktorá má protiplesňové vlastnosti.
- Môžete tiež použiť výťažok z grapefruitových jadierok na preventívne potieranie nôh a nechtov. Po každom namočení nôh by sa mala pokožka (najmä priestory medzi prstami) veľmi dôkladne vysušiť.
Mykóza na nechtoch po gélových nechtoch – ako ju liečiť?
Pleseň nechtov po gélových nechtoch – ako liečiť a odstrániť problém? Jedným z vedľajších účinkov nesprávne (t. j. bez dodržiavania základných hygienických pravidiel) aplikovaných gélových nechtov môže byť výskyt nechtovej plesne. Ak spozorujete, že po odstránení gélu sú vaše nechty extrémne lámavé, majú zmenený tvar a zmenu farby na platničke, mali by ste navštíviť dermatológa. Lekár rozpozná, či nechty skutočne napadla plesňová infekcia, a navrhne ďalší postup na odstránenie problému.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nožničky nepotrebujete. Odstráňte bolestivé zádery z nechtov raz a navždy za 15 minút
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.