5.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).
Citrónovník je krásna, neobvyklá rastlina, ktorú môžete pestovať v kvetináči. Stačí do neho zasadiť semienko. Určite na seba upúta pozornosť. Ako sa o neho starať a na čo by ste mali pamätať, aby rástol zdravo a krásne?
Rastliny sú nielen krásnou dekoráciou, ale aj zútulňujú interiér a prospievajú nášmu zdraviu. Medzi obľúbenými, ako sú palmy, monstery, sansevierie, paprade alebo pilea, nájdeme aj menej banálne druhy. Medzi také určite patrí citrónovník, ktorý si sami vypestujeme. Ako?
Môžete vypestovať citrón zo semienka? Získajte pozoruhodnú rastlinu
Citrón je obľúbené ovocie, ktoré sa na jeseň a v zime nachádza takmer v každej domácnosti. Najčastejšie sa pridáva do lahodného, hrejivého čaju alebo zdravých nálevov, niekedy aj do koláčov alebo iných, najmä orientálnych jedál. Má výraznú chuť a krásnu citrusovú vôňu. Nie každý vie, že citrón, či skôr citrónovník, sa dá vypestovať aj v pohodlí domova. Aj keď nemusí nutne priniesť rovnako chutné plody, bude nádhernou dekoráciou a voňavým osviežením. Vneste do svojho domova trochu slnka a sviatočného kúzla.
Ako zasadiť citrónovník zo semienka? Je to triviálne
Citrón si môžete vypestovať kúpou hotovej sadenice alebo pomocou semien. Po uvarení čaju jednoducho vyberte z plodu, dôkladne umyte a vložte do kvetináča so zeminou. Pravidelne zalievajte, hoci nie príliš výdatne, a predovšetkým udržiavajte v teple a na svetlom mieste, a čoskoro z nej vyrastie zelená sadenička, ktorú treba presadiť do väčšieho kvetináča s ľahkou, priepustnou a mierne kyslou pôdou. Správne ošetrovaný stromček bude nielen krásnou dekoráciou, ale aj prírodným osviežovačom vzduchu, pretože jeho listy po potretí vydávajú príjemnú, osviežujúcu vôňu.
Ako sa starať o citrón v kvetináči? Najdôležitejšie je zalievať
Keďže v prírode rastú citrónovníky na veľmi teplých a relatívne suchých miestach, kľúčom k úspešnému pestovaniu sú správne podmienky. V lete môžete vyvinutú rastlinu preniesť na slnečný balkón alebo terasu, zatiaľ čo v zime by ste ju mali ukryť v teplom interiéri s teplotou medzi 12 a 15 stupňami Celzia. Dbajte len na to, aby ste ju nevystavovali prudkým teplotným výkyvom a prievanu, pretože ich znáša veľmi zle. Okrem toho udržiavajte pôdu v kvetináči stále mierne vlhkú, ale nepreháňajte to. Premokrenie aj presušenie môže viesť k úhynu rastliny. Okrem toho pravidelne kropte listy a na zalievanie používajte destilovanú vodu. Na hnojenie môžete použiť hotové výrobky alebo si pripraviť hnojivo z banánu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Plodí a kvitne po celý rok. Vyrobte si strom šťastia s citrusovou vôňou
Máte problémy so spánkom? Možno máte v spálni tieto kvety
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.