5.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/mix4).
Keramzit je prírodný izolačný materiál, ktorý sa používa v stavebníctve. V mnohých obchodoch pre domácich majstrov sa však nachádza vo forme granúl. Jeho prijateľná cena láka všetkých, ktorí denne pestujú rastliny a aplikujú ho takmer na všetky svoje domáce druhy. Na čo ho používať? Ukazuje sa, že má mnoho cenných aspektov a jeho používanie sa len oplatí.
Keramzit? Čo je to?
Keramzit je prírodné stavebné kamenivo, ktoré sa vyrába vypálením hliny pri vysokých teplotách. Zvyčajne sa pritom získavajú zrná rôzneho priemeru, ktoré sa potom používajú v mnohých oblastiach stavebníctva. Takto získaný keramzit má okrem tepelnoizolačných vlastností aj mnohé iné vlastnosti. Je odolný voči ohňu, vode, plesniam, hubám a baktériám. Je preto veľmi žiadúci pre ľudí, ktorí pestujú rastliny v kvetináčoch. Ako ho však presne použiť? Poďme to zistiť.
Drenážna vrstva? Keramzit bude v poriadku
Všetky rastliny potrebujú na správny rast vodu. Väčšina z nich však neznáša jej nadbytok, čo môže viesť k hnilobe koreňov a následne k úhynu. Z tohto dôvodu mnohí ľudia odporúčajú pripraviť drenážnu vrstvu, t. j. vysypať na dno niečo, čo dokonale odvedie prebytočnú vodu z kvetináča. Na tento účel je ideálny keramzit. Drenážnu vrstvu je dobré vytvoriť už pri sadení alebo presádzaní rastliny: stačí niekoľkocentimetrová vrstva, ktorá splní svoju úlohu. Samozrejme, kvetináč musí mať drenážne otvory.
Uvoľnenie pôdy? Keramzit bude tiež fungovať
Niekedy je pôda v kvetináčoch veľmi zhutnená, najmä u rastlín, ktoré rastú už niekoľko rokov. Niekedy sa tiež môže stať, že korene nemajú dobré podmienky na rast, a to spôsobí, že rastlina nevytvára nové stonky a listy. Ako sa tomu dá zabrániť? Jednoducho pri ďalšom presádzaní zmiešajte pôdu s malým množstvom keramzitu.
Ochrana proti odparovaniu. Nielen v lete
V lete je potrebné rastliny zalievať častejšie. Je to úplne normálne, pretože vtedy je jednoducho teplejšie. Bez ohľadu na ročné obdobie je tiež dobré položiť tenkú vrstvu na samotný vrch kvetináča, aby sa rastliny chránili pred nadmerným odparovaním.
Tento patent má však dvojitú výhodu: okrem zníženia nadmerného odparovania sa zníži aj riziko vzniku plesní v nádobe.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nový hit medzi záhradkármi! Neuveríte, čo dokážu s plastovými fľašami v záhrade. Nestojí to nič
Kalendár záhradníka. Čo robiť v záhrade vo februári?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.