05.02.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Lyofilizované ovocie je jedným z najsilnejších výživových trendov posledných rokov. Pri správnom konzervovaní vydrží dlhšie, zaberú málo miesta a sú cenným občerstvením. Aké zdravé je toto jedlo?
Lyofilizácia potravín bola vynájdená na konzervovanie potravín pre astronautov na dlhodobých vesmírnych misiách. Keď táto výroba zlacnela a bola dostupnejšia, jedlo sa dostalo aj vojakom, námorníkom, horalom a napokon všetkým ľuďom, ktorí potrebovali potraviny s dlhou trvanlivosťou. Dnes si každý môže zakúpiť tieto potraviny.
Čo je to lyofilizácia potravín?
Lyofilizácia potravín zahŕňa zmrazenie vody z produktov. Toto jedlo je následne vákuovo zabalené, čo umožňuje jeho jednoduchú manipuláciu a minimalizuje potrebný priestor na uskladnenie. Lyofilizácia potravín vám umožní zbaviť sa všetkých baktérií a plesní a potraviny si zachovajú pôvodnú farbu, chuť, vôňu a čo je zaujímavé, aj biologickú aktivitu.
Ovocie a zelenina sa najčastejšie podrobujú procesu lyofilizácie – vďaka tomu nestrácajú svoju nutričnú hodnotu a zachovávajú si všetky vitamíny, minerály a polyfenoly. Lyofilizovať sa však dá takmer každý potravinársky výrobok a prvý v histórii bol… Káva Nescafé, vyrábaná od roku 1938. Má menej kofeínu ako mletá káva, no je trvanlivejšia a podľa mnohých labužníkov aj chutnejšia .
Je mrazom sušené ovocie zdravé?
Čerstvé ovocie je plné živín a vitamínov, karotenoidov a aj polyfenolov. Sušenie mrazom sa vykonáva, keď je ovocie úplne zrelé – vtedy sú skutočnou vitamínovou bombou! Majú tiež zníženú vlhkosť, takže ich trvanlivosť je oveľa dlhšia. Ovocie podrobené tomuto procesu je bez konzervačných látok, farbív a zvýrazňovačov chuti a je 100% prírodné. Vyznačujú sa tiež veľmi vysokou kvalitou – zachovávajú si chuť, vôňu a plnú nutričnú a biologickú hodnotu.
Lyofilizované ovocie sa môže konzumovať ako občerstvenie alebo pridávať do kaše, jogurtu alebo pečiva.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zázvor vydrží čerstvý celé týždne. Jeden potrebný trik
WHO varuje pred novou vlnou chorôb. 77% nárast
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.