6.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/encierro).
Pelargónie sú krásne kvety, ktoré zdobia mnohé záhrady a balkóny. Sú známe svojimi farebnými kvetmi a sú veľmi obľúbené. Navyše môžu kvitnúť a tešiť mnoho rokov. Všetko závisí od správneho prezimovania rastliny. Zabezpečte muškátom priaznivé podmienky a potom ich správne prebuďte zo zimného spánku. Tu je niekoľko tipov, na aké ošetrenie treba myslieť.
Krásne vyzerajúca, ale nenáročná rastlina. To sa dá povedať o pelargónii, ktorá je obľúbenou voľbou na zdobenie záhrad, terás a balkónov. Môže ju pestovať každý, dokonca aj začínajúci záhradníci. Stačí dodržiavať niekoľko pravidiel, aby muškát kvitol mnoho krásnych rokov. Najmä v zime sa o neho treba starať, rovnako ako o opätovné rozrastanie. Ako to urobiť správne?
Je čas prebudiť muškáty. Ako to urobiť?
S príchodom zimy pelargónie upadajú do vegetačného pokoja, čo si vyžaduje správny prístup. Rozhodujúce sú správne podmienky, ktoré umožnia rastline prežiť až do nasledujúcej jari. Keď teda prestane kvitnúť, netreba ju vyhadzovať, stačí ju správne zazimovať.
Správne, alebo ako? Počas zimy by mali byť muškáty umiestnené vo svetlej, ale chladnej miestnosti. Je dôležité, aby sa k ním dostávalo slnečné svetlo. Okrem toho je rastlina veľmi citlivá na teploty, preto by mala byť v miestnosti, kde teplota neklesne pod 0 stupňov Celzia.
Za týchto podmienok a okolností by mala rastlina prezimovať do polovice januára. V tomto čase by sa muškát mal začať pomaly „stimulovať“ k životu. Aby ste vo februári alebo v marci mohli rastlinu plne pripraviť na ďalšiu sezónu. Kde je dobré začať? V prvom rade pomalým zvyšovaním teploty v miestnosti. Nie nárazovo, ale jemne o 4 – 5 stupňov.
Muškáty treba stimulovať aj intenzívnejšou zálievkou, najlepšie s hnojivom. Takýto zásah určite stimuluje rastlinu k rastu a už po niekoľkých týždňoch budete môcť pozorovať vyrastanie nových výhonkov. Tie môžete použiť na vytvorenie nových odrezkov. Ak ich nepotrebujete, odrežte ich, aby ste muškátu pomohli rásť.
Presádzanie kvetov môže byť dobrým riešením
Ak chcete, aby vaše muškáty po zime zdobili vašu záhradu alebo balkón, mali by ste sa dôkladne pozrieť na ich stav. V prvom rade by ste mali overiť, či ich nenapadli nejakí škodcovia alebo choroby. To môže účinne prekaziť plány na rozkvitnutie rastliny. Odporúča sa tiež dôkladne si prezrieť rastliny pred zazimovaním a vybrať si len silné a zdravé rastliny.
Keď už začnete muškáty „stimulovať“, je dobré rastlinu primerane zastrihnúť. Priebeh tohto ošetrenia bude závisieť od toho, kde sa muškáty budú nakoniec pestovať. Napríklad pre balkónové debničky sa odporúča nízky rez.
Po zvýšení teplôt a intenzity zalievania sa muškáty stimulujú k životu a rastu. Nadchádzajúca sezóna je ideálnym časom na presádzanie muškátov. Odporúča sa na to použiť dobre odvodnenú pôdu. Dôležité je tiež použiť vhodnú veľkosť kvetináča, primeranú veľkosti hľuzy s koreňmi.
Rozhodnúť sa pre presadenie muškátov znamená poskytnúť dôležité živiny, ktoré sú mimoriadne cenné, keď sa rastlina prebúdza. Preto sa oplatí nevzdávať sa tohto postupu a zabezpečiť muškátu správne podmienky. Len správnym zazimovaním a stimuláciou rastliny bude možné tešiť sa z krásy muškátov po mnoho rokov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Šikovný trik, vďaka ktorému muškáty kvitnú ako bláznivé
Pelargónie v zime. Je mýtus, že muškáty by sa mali skladovať v tmavej pivnici
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.