9.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/oneinchpunch).
V súčasnosti sa ľudia môžu dožiť až 110-120 rokov. Vedci z University of Georgia v USA však predpokladajú, že táto hranica dlhovekosti môže byť v najbližších desaťročiach prekročená. Akého veku sa budú môcť ľudia čoskoro dožiť?
Takto dlho žijú najstarší ľudia na svete
Najdlhšie žijúcou osobou na svete bola doteraz Jeanne Calmentová z Francúzska. Táto žena zomrela v roku 1997 vo veku 122 rokov a 164 dní. Existujú však pochybnosti o pravosti dokumentácie jej veku. naopak, za najstaršieho človeka na svete sa považuje Japonec Jiroemon Kimura. Žil v meste Kjotango, ktoré je známe svojimi dlhoročnými obyvateľmi. Zomrel v roku 2013, dožil sa 116 rokov a 54 dní.
Kde žijú ľudia najdlhšie? WHO zostavila rebríček
Dĺžku života ovplyvňuje mnoho faktorov. Patrí medzi ne dobre fungujúca zdravotná starostlivosť, strava, kontakt s prírodou a povedomie o starostlivosti o zdravý životný štýl. V roku 2018 Svetová zdravotnícka organizácia vypracovala správu o priemernej dĺžke života v rôznych krajinách.
Do prvej desiatky krajín s najdlhšou priemernou dĺžkou života sa dostali Švajčiarsko, Španielsko, Singapur, Francúzsko, Austrália, Taliansko, Kanada, Južná Kórea a Nórsko. Víťazom rebríčka sa však stalo Japonsko.
Jedným z hlavných faktorov, ktoré sa premietajú do dĺžky života, je zdravá strava. Japonci jedia veľa rýb, morských plodov a zeleniny, pričom konzumujú málo tuku. Zdravotnícke služby sú dostupné pre každého bez výnimky. Okrem toho je Japonsko vysoko rozvinutá, prosperujúca a bezpečná krajina.
Dĺžku života Japoncov môže ovplyvniť aj životný štýl a filozofia. Napríklad ostrov Okinawa je známy ako jedno z mnohých miest, kde vek obyvateľov nezriedka presahuje 100 rokov. Práve tu vznikla filozofia ikigai, ktorá spočíva v hľadaní rovnováhy medzi tým, čo máme radi, a tým, čo musíme. Jej cieľom je vyhýbať sa nátlaku a zhonu, tešiť sa z maličkostí a žiť v harmónii s prírodou.
Priemerná dĺžka života na Slovensku
Priemerná dĺžka života na Slovensku sa v roku 2023 pohybuje okolo 77 rokov. Presné štatistiky za rok 2023 zatiaľ nie sú dostupné, ale podľa predbežných údajov ŠÚ SR sa očakáva, že priemerná dĺžka života bude pre mužov 74,5 roka a pre ženy 80,5 roka.
V porovnaní s priemerom EÚ (80,8 roka) je priemerná dĺžka života na Slovensku stále o niečo nižšia. Dôvodov je viacero, medzi najvýznamnejšie patria:
- Zdravotnícke faktory: Vysoká miera úmrtnosti na kardiovaskulárne choroby, rakovinu a respiračné choroby.
- Socioekonomické faktory: Nízka životná úroveň, chudoba, nezamestnanosť a stres.
- Životný štýl: Nezdravé stravovanie, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a nedostatok fyzickej aktivity.
Vláda SR si je vedomá tejto problematiky a prijíma rôzne opatrenia na zlepšenie zdravia a životnej úrovne obyvateľstva. Cieľom je dosiahnuť priemernú dĺžku života porovnateľnú s priemerom EÚ.
Vedci predpovedajú prekonanie nového rekordu
Profesor David McCarthy z Univerzity v Georgii v USA tvrdí, že ľudia budú žiť dlhšie. Odborníci čoraz častejšie predpovedajú, že hranica ľudského života ešte nebola dosiahnutá a že v najbližších rokoch, ak nás nezasiahne ďalšia pandémia, treba očakávať ďalšie rekordy v dĺžke života.
Výskum tímu profesora McCarthyho naznačuje, že ľudia narodení na začiatku 20. storočia, najmä tí, ktorí sa narodili v roku 1910, majú potenciál prekonať predchádzajúce rekordy v dĺžke života. Vďaka vyššej kvalite života a pokroku v medicíne existuje šanca, že niektorí z nich sa dožijú viac ako 122 rokov a možno sa dožijú aj 130 rokov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vek je len číslo. Starí rodičia, ktorí inšpirujú
Vek ju nezastavil. Vo veku 92 rokov zabehla maratón
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.