10.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/PhotosOfTheWorld).
Nové topánky, ktoré sa ešte nestihli rozchodiť, dlhá noc na tanečnom parkete alebo dokonca trochu dlhšia prechádzka či tréning. Existuje mnoho dôvodov vzniku otlakov. Tento nepríjemný problém, ktorý môže vzniknúť v priebehu niekoľkých sekúnd, však spôsobuje nepohodlie a často bráni normálnemu fungovaniu. Ako sa rýchlo zbaviť otlakov? Staromódna metóda od babičky je skutočným balzamom na boľavé nohy.
Aj pri chôdzi máte pocit, že vaše nohy zachráni len rýchle vyzutie topánok? Otlaky nôh, ktoré sa objavujú v rôznych podobách a na rôznych miestach, dokážu účinne zničiť aj tú najdôkladnejšie naplánovanú udalosť alebo cestu. Sťažujú voľný pohyb a spôsobujú bolesť takmer pri každom kroku. Ako teda proti nim bojovať?
Bolestivé otlaky na nohe. Čo robiť?
Otlaky sú zhrubnutia na chodidlách alebo dlaniach, ktoré prenikajú hlboko do kože a majú koreň. Môžu mať rôzne tvary, pričom najčastejšie vznikajú na kĺboch prstov a medzi nimi, ako aj na chodidle. Najčastejšou príčinou bolestivého problému na nohách je zle padnúca obuv.
Bradavice sa často zamieňajú s mozoľmi. Na rozdiel od nich však majú jadro a ich tlak spôsobuje bolesť. Líšia sa aj veľkosťou. Mozole majú priemer asi dva centimetre a zobrazujú línie zarastenej kože. Tkanivo okolo nich je začervenané. Na dotyk sú mäkké a majú žltkastú farbu. Na druhej strane, otlaky sú oveľa menšie a v ich strede je viditeľná biela škvrna. V oboch prípadoch však spôsobujú nepríjemné pocity a stojí za to začať s nimi bojovať už od prvých chvíľ.
Babičkine lieky na otlaky. Problém môžete vyriešiť bleskovo
Otlaky na chodidlách sú najčastejšie spôsobené najmä nosením zle padnúcej alebo nepohodlnej obuvi:
- príliš malá alebo príliš voľná obuv
- obuv s veľmi tenkou podrážkou
- obuv s vysokými podpätkami
- obúvanie na bosých nohách a
- dlhé státie.
Bolestivé otlaky sa môžu na nohe objaviť aj vtedy, ak do topánky spadne piesok, kamienky alebo malé úlomky skla. V takýchto prípadoch by sa malo chodidlo čo najskôr vyčistiť, aby sa zabránilo infekcii.
V boji proti bolestivému problému môže pomôcť celý arzenál babských domácich prostriedkov. Medzi ne patrí zmes citróna, aspirínu a vody. Stačí ich zmiešať, potom namočiť vatu a priložiť na otlaky. Podobný obklad nechajte pôsobiť 10 minút. Potom ich zmyte vodou. Aplikujte dvakrát denne počas nasledujúcich 3 dní.
Cesnak na otlaky. Metóda priamo od babičky
Naše babičky však bojovali proti otlakom ešte jednoduchšou metódou. Stačí vám strúčik cesnaku a trochu olivového oleja. Je teda čas vyraziť do kuchyne.
Cesnak sa vďaka svojim silným antibakteriálnym vlastnostiam považuje za prírodné antibiotikum. Okrem toho pomáha aj zmäkčovať tvrdú pokožku, čím si s bolestivými otlakmi poradí v okamihu. Stačí rozdrviť strúčik cesnaku v lisu alebo ho nadrobno nakrájať a potom ho zmiešať s trochou olivového oleja. Okolo otlakov je dobré použiť náplasť bez obväzov, čím sa ochráni zdravá pokožka.
Rozdrvený cesnak priložte na otlak, celý ho zakryte sterilnou gázou a zaistite obväzom, aby sa nezošmykol. Nechajte ho pôsobiť cez noc. Ráno ho umyte vodou. Dôležité je, aby sa cesnak v žiadnom prípade neaplikoval na rany, pľuzgiere a otvorené odreniny, používajte ho len na mierne poškodenia. S cesnakom by sa to tiež nemalo preháňať. Jeho dlhodobé používanie môže spôsobiť zápal.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako sa zbaviť otlakov? Siahnite do lekárničky a zmiešajte ich s korením. Zabudnete na bolesť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.