10.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/panchenko_karyna).
Hoci sú pohánkové krúpy zdravým produktom bohatým na vitamíny a minerály, v posledných desaťročiach sa netešia veľkej obľube. To sa však môže zmeniť už tento rok – pohánkové krúpy sa práve stali jedným z najsilnejších výživových trendov!
Tento rok, rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, Whole Foods Market, americký medzinárodný reťazec supermarketov so sídlom v Austine v Texase, ktorý podľa definície predáva výrobky bez hydrogenovaných tukov, umelých farbív, aróm a konzervačných látok, zverejnil zoznam výživových trendov na rok 2024. Päťdesiat členov tejto „poroty“ vypracovalo predpovede na základe skúseností z odvetvia a preferencií spotrebiteľov. Popri kakau alebo nápojoch s obsahom korenia sa na popredných miestach zoznamu výživových trendov objavila pohánka, ktorá bola v posledných rokoch podceňovaná. Prečo sa oplatí po nej siahnuť?
Pohánkové krúpy sú opäť v obľube. Je to výživový hit roka
Pohánkové krúpy sú bohatým zdrojom kvalitných bielkovín, ktoré majú podobné zloženie ako strukoviny. Obsahuje aj niekoľko aminokyselín, ktoré si telo nedokáže samo vyrobiť, napríklad lyzín a tryptofán. Pohánkové krúpy obsahujú aj tuk, veľa sacharidov a značný prísun vlákniny, ktorá uľahčuje peristaltiku čriev a pohyb čriev. To však nie je všetko!
Pohánkové krúpy sú tiež cenným zdrojom vitamínov a minerálov, ako sú:
- vitamíny skupiny B,
- draslík,
- železo,
- fosfor,
- vápnik,
- horčík,
- meď,
- zinok,
- jód,
- niacín.
DÔLEŽITÉ: Pohánkové krúpy neobsahujú lepok, takže ich môžu konzumovať aj ľudia s celiakiou.
POZRI TIEŽ: Dodanie energie pri raňajkách. Zlatá ovsená kaša na naštartovanie lenivého tela
Pohánkové krúpy: Ako pôsobí na organizmus?
Vedci už dávno dokázali, že pohánkové krúpy majú pri pravidelnej konzumácii priaznivý vplyv na zdravie. Aj lekári a odborníci na výživu odporúčajú, aby sa pohánka natrvalo zaradila do jedálnička. Pohánkové krúpy sú bohatým zdrojom draslíka, ktorý pomáha znižovať krvný tlak a predchádza hypertenzii. Na druhej strane veľké množstvo železa, kyseliny listovej a vitamínu E pomáha liečiť anémiu.
Pohánka je bohatým zdrojom rutínu a kvercetínu, ktoré utesňujú a posilňujú cievy. Sú to tiež antioxidanty a podporujú organizmus v boji proti oxidačnému stresu, za ktorý sú zodpovedné škodlivé voľné radikály. Pohánkové krúpy, podobne ako napríklad čučoriedky alebo horká čokoláda, spomaľujú proces starnutia organizmu.
Spomínaný vysoký obsah vlákniny v krúpach upravuje činnosť čriev, takže si ich môžu dopriať aj tí, ktorí držia diétu alebo si chcú udržať svoju hmotnosť. Na rozdiel od iných kaší neprekysľuje organizmus.
POZNÁMKA: Pohánkové krúpy sú však pomerne kalorické – v 100 gramoch tohto výrobku je až 350 kcal. Preto nie je vhodná ako základ diéty na chudnutie.
Kto by nemal jesť pohánkové krúpy?
Pohánkovým krúpam by sa mali vyhýbať ľudia na ľahko stráviteľnej diéte, napr. po operáciách alebo vredoch. Pohánkové krúpy patria do skupiny hrubých krúp, ktoré môžu dráždiť tráviaci systém.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Máte radi pohánku? Tu je to, čo o nej absolútne potrebujete vedieť
Takúto ovsenú kašu ste ešte nemali. Tajomstvo je v jednej zložke
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.