11.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/limipix).
Pokojne sa prispôsobí akýmkoľvek podmienkam a vydrží aj pokusy začínajúcich rastlinných amatérov. Zamiokulkas vyzerá ako obrnená rastlina, ktorá k šťastiu veľa nepotrebuje. Ukazuje sa, že rastlina ukrýva tajomstvo, ktoré prezradí len málokomu. Nie každý vie, že zamiokulkas dokáže bujne kvitnúť. Všetko, čo potrebuje, je správny prístup.
- Zamiokulkas sa považuje za jeden z najmenej náročných druhov, ktorému sa bude dariť aj u začiatočníkov.
- Optimálna teplota, pri ktorej sa zamiokulkas cíti najlepšie, je 22 až 25 °C. Ak čiara na teplomere klesne pod 10 stupňov °C, rastlina začne okamžite odumierať a prestane vytvárať nové listy.
- Nedostatočný vývoj rastlín a zhoršenie kvality listov môže naznačovať, že zamiokulkas potrebuje presadiť do väčšieho kvetináča.
Ako vyvolať kvitnutie zamiokulka?
Hoci sa to zdá nepravdepodobné, zamiokulkas je schopný vytvárať bujné kvetenstvo. Vo všeobecnosti sa tak deje vo voľnej prírode, ale domáce druhy vôbec nie sú odsúdené na neúspech. Aby nás potešil výskytom kvetov, musíte mu na začiatku poskytnúť vhodné podmienky na rast. Systematickosť a trpezlivosť v činnosti môžu viesť k tomu, že v jeden deň si v kvetináči všimnete žlté kvety v tvare klasu, ktoré sú schopné dosiahnuť dĺžku až 7 cm.
Mnohí ľudia predpokladajú, že zamiokulku sa najlepšie darí, keď je ponechaný úplne osamote a občas zalievaný. Je pravda, že rastlina sa dobre prispôsobila pomerne náročným podmienkam, ale bez náležitej starostlivosti nemôžete očakávať, že vás poctí kvitnutím.
POZRI TIEŽ: Raz za mesiac ju vložte do vody a zalejte zamiokulky. Za chvíľu si všimnete nové listy
Čo potrebuje zamiokulkas na tvorbu kvetov?
Rastlina prirodzene pochádza z Afriky, ktorá má skutočne tropické podnebie. V domácich podmienkach jej bude ťažké poskytnúť úplne identické podmienky, ale možno sa nimi inšpirovať. Za podobný zážitok je zodpovedná predovšetkým správna vlhkosť, ktorá dáva rastline jasný signál, že je bezpečné vypustiť kvety. Ako zvýšiť úroveň vlhkosti v miestnosti? Najlepšie na to poslúžia zvlhčovače vzduchu, ktoré nastavia úroveň približne na 50 až 60 %.
Čo ešte môže prispieť k zabráneniu kvitnutia zamiokulka? Rastlina sa najlepšie cíti na teplom slnečnom svetle, takže umiestnenie do tmavého a chladného kúta bude mať opačný účinok. Zamiokulkas potrebuje byť vystavený svetlu až 16 hodín denne. Do režimu starostlivosti je tiež dobré zaradiť obdobia úplného odpočinku pri nižších teplotách.
POZRI TIEŽ: Rozpustite vo vode a zalejte zamiokulkas. Budete prekvapení, koľko nových listov vyrastie
Hnojivo na stimuláciu rastu zamiokuliek
Predtým, ako svojmu zamiokulku naservírujete domáci odvar, ktorý mu dodá energiu na zdravý rast, je vhodné oboznámiť sa s jeho potrebami. Záhradníci jasne hovoria, že ak sa nepostaráme o správnu hladinu dusíka, ani tá najodolnejšia rastlina dlho nevydrží. V akých prípravkoch nájdete túto zložku? Ukazuje sa, že sa nemusíme ponáhľať do záhradkárskeho obchodu. Stačí, ak si v skrini nájdete balíček želatíny. Stačí malé balenie na prípravu výživného hnojiva, vďaka ktorému budú listy zamiokuliek žiariť čistotou.
Jednoduché hnojivo sa pripraví z jednej čajovej lyžičky želatíny a 200 ml teplej vody. Obe zložky dôkladne zmiešajte v malej miske a nechajte vychladnúť. Potom pridajte ďalšie tri šálky prevarenej a vychladnutej vody. Túto zmes nalejte do čistej nádoby a raz za mesiac rastlinu zalejte. Aké účinky môžeme očakávať? Predovšetkým sa posilnia korene a listy zamiokuliek budú mať intenzívnejšiu farbu.
POZRI TIEŽ: Nevyhadzujte ju, len zalejte zamiokulkas. Lacné hnojivo udrží listy dužinaté a zelené
Banánové hnojivo pre rastliny
Sladká dužina ukrytá pod šupkou banánu rýchlo uspokojí chuť do jedla, preto sa ho oplatí zaradiť do jedálnička ako samostatnú desiatu. Ovocie má aj značný kulinársky a, čo je zaujímavé, aj záhradnícky potenciál. Pri záhradníčení alebo starostlivosti o rastliny vrátane zamiokulka sa však oplatí vsadiť nie na vnútro, ale na zvyčajne vyhodené zvyšky.
Likvidácia banánových šupiek je plytvanie cennou surovinou. Práve tento odpad je bohatý na draslík, fosfor, vápnik alebo síru, prvky nevyhnutné pre správny vývoj rastlín. Ako ich môžeme využiť na prípravu domáceho prípravku, ktorý sa bude páčiť zamiokulkám?
- Začnite tým, že ošúpete a vydrhnete jednu banánovú šupku pod teplou vodou. Ďalším krokom je nakrájanie na menšie kúsky a ich vloženie do nádoby.
- Šupku zalejete jedným litrom prevarenej a teplej vody, zaskrutkujete viečko a necháte 48 hodín na chladnom mieste.
- Po uplynutí dvoch dní preceďte tekutinu zhromaždenú v nádobe do čistej nádoby, zrieďte ju vodou v pomere 1:1 a pokračujte v zalievaní zamiokuliek.
- Domáci prípravok je najlepšie aplikovať dvakrát do mesiaca a nielenže sa vám odvďačí sviežim vzhľadom, ale zvýši sa aj šanca stimulovať rastlinu ku kvitnutiu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Po obede ju nalejte do hrnca. Toto je posledná možnosť pre zamiokulkas
Vložte do vody a zalejte zamiokulkas. Rastlina rýchlo získa späť svoj lesk
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.