12.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Anna Pyshniuk).
Chamelaucium uncinatum, slovenský názov však táto rastlina pochádzajúca z Austrálie nemá, je rastlina so zaujímavým vzhľadom. Navyše si nevyžaduje veľkú údržbu. Napriek tomu ju v slovenských domácnostiach nájdeme pomerne zriedkavo. Čo teda potrebujete vedieť, ak chcete doma pestovať Wax Flower (voskový kvet)?
Wax Flower sa prirodzene vyskytuje v Austrálii. V našich klimatických podmienkach sa pestuje najmä ako črepníková rastlina a v takýchto podmienkach dorastá do výšky jedného metra. Má kompaktný, bujný habitus a jej biele, ružové alebo fialové kvety vyzerajú ako odliate z vosku. Navyše sa objavujú od marca do júna a sú nádherne voňavé. Táto rastlina preto môže byť dokonalým doplnkom rôznych interiérov, ak dodržíme niekoľko pravidiel.
Wax Flower: sadenice v týchto podmienkach krásne vyrastie. Základné zásady starostlivosti
Ak chceme mať doma „voskovku“, veľmi dôležitý bude výber jej polohy. Malo by to byť slnečné miesto a v lete ho môžeme umiestniť aj vonku. V zime je dobré zabezpečiť mu o niečo nižšiu teplotu 10 až 15 stupňov Celzia. Optimálnym substrátom pre „voskovku“ je ľahká a dobre odvodnená pôda, najlepšie neutrálna alebo mierne kyslá. Nezabudnite ani na drenáž. Čo sa týka zalievania, malo by byť výdatné, ale nie príliš časté. Vrchná vrstva musí pred ďalšou zálievkou mierne vyschnúť. Rastlina lepšie znáša krátkodobé sucho ako nadmerné zavlažovanie. Nezabudnite tiež po zalievaní vyliať prebytočnú vodu z taniera. V zime zalievajte ešte menej často: raz za dva alebo tri týždne. Pokiaľ je to možné, použitá voda by mala byť relatívne mäkká.
„Voskovka“: pestovanie. Majte na pamäti tieto tipy a rastlina vás bude sprevádzať dlhé roky
Z ďalších ošetrení sa v prvom rade oplatí hnojenie. To má veľmi pozitívny vplyv na kvitnutie rastliny a po objavení sa kvetov možno každé dva až tri týždne aplikovať kombinované hnojivo. Dôležité je tiež skrátiť odkvitnuté kvetenstvo. Na konci obdobia vegetačného pokoja môžeme namiesto toho opatrne dať rastline guľovitý tvar. „Voskovku“ nie je potrebné veľmi často presádzať. Bez obáv môžete počkať, kým korene výrazne prerastú zeminu v kvetináči. Ak je však presádzanie potrebné, odporúča sa urobiť ho na konci zimy alebo na začiatku jari.
Kvetinárstva často používajú „voskovku“ do kompozícií a kytíc, pretože kvety sú mimoriadne trvanlivé. Zaujímavosťou je, že ihličkovité listy rastliny vydávajú pri trení v prstoch jemnú citrónovú vôňu. Je to teda druh, ktorý poteší v mnohých ohľadoch a stojí za to, aby ste si ho kúpili.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rozkvitne, ale nie bez správneho povzbudenia. Ako posmeliť zamiokulkas ku kvitnutiu?
Vyzerá ako orchidea, ale radšej ju nikomu nedávajte ako darček. Nazýva sa „kvet chudoby“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.