13.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/AntonSAN).
Tuja je jednou z najobľúbenejších rastlín na živý plot. Pred jej vysadením do záhrady však musíte mať na pamäti, že môže potrebovať určitý čas, aby vyzerala veľkolepo a správne plnila svoju funkciu. Preto vám odporúčame, kedy je najlepší čas na jej výsadbu, aby nás mohla rýchlo potešiť svojím vzhľadom.
Kedy vysádzať tuje, aby rýchlo rástli? Tento dátum je najlepší
Termín výsadby tují závisí od formy, v ktorej ste si zakúpili odrezky kríkov. V prípade tují kúpených v kvetináčoch je možné ich vysádzať počas celého vegetačného obdobia. Ich koreňový systém je dobre vyvinutý, takže by si mali poradiť bez problémov bez ohľadu na dátum výsadby. Od ich umiestnenia do zeme sa odporúča upustiť len v období sucha a mrazov.
V prípade zemných tují, ktoré majú holý koreň alebo koreňový bal obalený jutou, už musíme venovať pozornosť termínu výsadby. Najčastejšie sa vysádzajú na jar a na jeseň. Je mimoriadne dôležité zohľadniť prevládajúce poveternostné podmienky. Tuje vykopané zo zeme majú skrátený koreňový systém, a preto sú menej odolné voči obdobiam sucha a mrazu. Vysádzať ich treba skôr na začiatku sezóny – odporúča sa to od polovice marca do konca apríla/začiatku mája.
Tuje vykopané zo zeme sa môžu vysádzať aj na jeseň. Je to však rizikový termín. V škôlkach sa kríky dostávajú do predaja až po ukončení vegetačného obdobia, t. j. koncom augusta a začiatkom septembra. Vysádzať ich možno až do konca októbra/začiatku novembra. Treba však pamätať na to, že musia byť v zemi aspoň šesť týždňov pred prvými mrazmi. V opačnom prípade nemusia prežiť zimu.
Ako pripraviť pôdu pre tuje?
Pred výsadbou tují musíme venovať pozornosť stavu a kvalite pôdy v našej záhrade. Tuje majú rady, keď je pôda kyslá alebo mierne kyslá. Tuje majú plytký koreňový systém, preto sa im dobre darí v piesočnato-hlinitej, úrodnej a vlhkej pôde.
Ak sa obávate, že pôda vo vašej záhrade nie je vhodná, je dobré ju pred vysadením tují obohatiť rašelinou. Pôdu v danej oblasti jednoducho premiešajte s rašelinou. Tým ju obohatíte o humus, živiny a zabezpečíte správne pH.
Pred výsadbou tují môžete pôdu zmiešať aj s kompostom alebo mykorízou. Tým sa zabezpečí, aby bola pôda dostatočne kyprá a aby sa zabezpečila dobrá cirkulácia vzduchu pre korene. Pôdu v našej záhrade môžeme obohatiť aj hydrogélom, ak si uvedomujeme, že je ľahká a má tendenciu vysychať.
Ako mám vysadiť tuje, aby sa ujali?
Spôsob výsadby tují závisí od toho, aký je náš cieľ. Ak chceme vysadiť tuje na živý plot, oplatí sa vykopať priekopu. Pomôže vám to rýchlejšie sa zhostiť úlohy a umožní vám to lepšie pripraviť pôdu pre rastliny.
Šírka a hĺbka výkopu by mala byť dvakrát väčšia ako koreň tuje. Predpokladá sa, že v prípade kríkov vysokých do dvoch metrov by mala mať priekopa rozmery 40 × 40 cm. Pred uložením tují do pôdy sa uistíme, že sme sa zbavili všetkého odpadového materiálu, napríklad starých zvyškov koreňov.
Pri samostatne vysadených tujách by mala byť jamka dvakrát väčšia ako koreň stromčeka. Dodatočný priestor nám dáva možnosť obohatiť pôdu rašelinou ešte pred vložením rastliny do zeme.
Tuje možno vysádzať hlbšie ako iné kríky vďaka adventívnym koreňom, ktoré vyrastajú z ich kmeňa. Odporúča sa, aby koreňový krčok kríka bol v jednej rovine so zemou alebo trochu nižšie. V záhrade je dobré vysádzať tuje pod úrovňou terénu. To poskytuje priestor na mulčovanie napríklad kôrou a istotu, že voda nebude odtekať počas dažďa alebo zalievania.
Ako husto mám vysadiť tuje?
Na otázku, ako husto vysádzať tuje, neexistuje jednotná odpoveď. Všetko závisí od toho, aký efekt chcete dosiahnuť a akú odrodu tují ste si vybrali.
V prípade tuje smaragdovej sa odporúča vysádzať každých 80 až 100 cm, ak chcete vytvoriť živý plot so svetlými priehľadmi. Ide o druh, ktorý môže dosiahnuť značnú veľkosť. Pri výške 5-8 m bude mať šírku 1-2 m. Jeho konáre sú však krátke a ochabnuté. Preto ak chcete zabezpečiť hustý živý plot, mali by sa vysádzať každých 50 cm.
V prípade odrody tuje brabant je možné dosiahnuť hustý živý plot s väčšími rozostupmi. Stačí, ak rastliny rozmiestnite každých 60 – 80 cm. Ak chcete živý plot s priehľadmi, mali by ste tuje vysádzať každých 100 cm.
Tuje sa môžu zväčšiť. Preto pred ich výsadbou musíme zvážiť objekty v našej záhrade, v blízkosti ktorých ich vysádzame. Ich prítomnosť môže sťažovať niektoré úkony údržby, ako je napríklad strihanie alebo hnojenie. Stojí za to pamätať na to, aby boli vzdialené aspoň 1 m od plotov a iných rastlín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
So stúpajúcimi teplotami sa vyberte do záhrady. Jednoduché ošetrenie výrazne vyživí vaše tuje
Ako sa starať o svoje tuje po zime?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.