12.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: freepik/vecstock).
Známe a oceňované už pred rokmi, pristáli na tanieroch a zvýraznili chuť jedál. V skutočnosti majú okrem svojich skutočne kulinárskych vlastností aj množstvo zdravotných výhod. Bobule borievky sú balzamom na tráviace problémy a majú aj antibakteriálne a antiseptické účinky. Nahradia mnohé produkty z lekárne. Zbierajte ich vo februári a užívajte si ich vlastnosti.
Po dlhé roky bola borievka ceneným korením, ktoré sa používalo najmä v starej slovenskej kuchyni, ktorá bola mastná a pomerne ťažko stráviteľná. Aromatické vetvičky rastliny sa používali na údenie mäsa a klobás, zatiaľ čo plody sa používali na dochutenie diviny alebo jedál z hrachu či fazule.
Borievka svojou horkosladkou a mierne pálivou chuťou dodnes dopĺňa mnohé jedlá. Okrem chuti zaujme aj svojimi zdraviu prospešnými vlastnosťami. Ich zoznam je takmer nekonečný.
Kedy sa zberá borievka? Len keď sú plody zrelé
Borievka obyčajná (Juniperus communis) je vždyzelený ihličnatý ker, ktorý rodí čierne plody, tzv. čučoriedky. Rastie pomaly, obľubuje slabé, piesočnaté a neúrodné pôdy.
Cennou súčasťou rastliny z hľadiska jej vplyvu na zdravie sú jej plody. Majú totiž antiseptické, antibakteriálne a diuretické účinky, zlepšujú prekrvenie sliznice tráviaceho traktu a zabraňujú plynatosti.
Tie sa najlepšie zbierajú po mrazoch, pričom treba siahnuť po tmavých a sýto modrých. Potom ich odložte na sušenie. Pritom treba dbať na to, aby ste bobule neprezreli. Ideálne je, ak po stlačení bobúľ v prstoch cítite okolo semien elastickú vrstvu. Potom ich uložte do papierového vrecka alebo vyklápacej nádoby – aby neplesniveli.
Je borievka zdravá? Tu sú prípady, v ktorých pomáha
Plody borievky sa cenia najmä pre prítomnosť silice, živicových zlúčenín, horkosti, flavónových glykozidov a minerálnych solí. Ako pôsobia na organizmus? Predovšetkým:
- zmierňuje zápal,
- zabraňuje plynatosti,
- uľahčuje trávenie, zlepšuje chuť do jedla,
- pomáha liečiť problémy s močovým mechúrom,
- znižuje hladinu glukózy v krvi,
- stimuluje vylučovanie žlčovej šťavy,
- zlepšuje pamäť.
POZRI TIEŽ: Začnite tento večerný rituál. Odstraňuje opuchy, zlepšuje imunitu
Ako používať bobule borievky? Okrem pridávania do jedál siahnite po zdravom náleve
Okrem iného sa z bobúľ borievky dá pripraviť domáci nálev. Lyžicu rozdrvených bobúľ borievky zalejte šálkou vriacej vody a nechajte prikryté 15 minút. Preceďte. Potom pite 1-2 polievkové lyžice denne ako močopudný a žlčopudný prostriedok.
Zábaly z nálevu borievky dobre zaberú aj pri reumatických bolestiach a neuralgiách, ako aj pri radikulitíde.
Navyše sa bobule borievky môžu stať aj neoceniteľným kozmetickým prostriedkom. Extrakt z plodov borievky sa totiž vyznačuje silnými antiseptickými vlastnosťami. Vedci dokonca uvádzajú, že borievkový olej má antibakteriálne účinky porovnateľné s antibiotikami. Nálev z plodov preto môže účinne bojovať proti kvasinkovej infekcii, ktorá spôsobuje lupiny. Najlepšie je vmasírovať ho do pokožky hlavy a po 20 minútach opláchnuť vlažnou vodou.
POZRI TIEŽ: Pomôže vám zbaviť sa tuku na bruchu. Kúru začnite pred raňajkami
Bobule borievky pri prechladnutí. Ako používať?
Domáce prostriedky proti infekciám sú jednou z prvých záchranných prostriedkov, po ktorých siahame, keď čelíme prechladnutiu alebo chrípke. V tomto prípade môžu opäť pomôcť bobule borievky. Dezinfekčné vlastnosti nálevu rozbijú infekciu. Na tento účel vypite pohár nápoja raz alebo dvakrát denne.
Pomôcť môže aj masáž olejom (najlepšie v noci), ktorý má hrejivý účinok. Bobule borievky sa môžu stať aj zložkou zdravotnej inhalácie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čierne guľôčky znižujú hladinu cukru. Môžete z nich pripraviť šťavu alebo zdravý nálev na pitie
V minulosti bolo dostupné len pre astronautov. Čo je to lyofilizované ovocie?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.