13.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Berna Namoglu).
Izbové rastliny, aj tie najjednoduchšie, môžu byť rozmarné. Papraď nemá veľa požiadaviek, ale niekedy nechce rásť a jej listy žltnú. Čo by ste potom mali robiť? Pripravte si jednoduchý domáci kondicionér, vďaka ktorému v okamihu porastie.
Papraď je jednou z najobľúbenejších črepníkových rastlín. Mnohí ľudia si ju spájajú s časmi socialistického Československa, ale na parapetoch je obľúbená aj dnes. Je to najmä vďaka jej vlastnostiam, ktoré majú priaznivý vplyv na naše zdravie. Papraď pohlcuje formaldehyd zo vzduchu a produkuje kyslík, vďaka čomu sa v dome oveľa ľahšie dýcha. Aby sme sa z nej mohli dlho tešiť, je dôležité poznať jej základné potreby. Tie našťastie nie sú zložité, ale stojí za to z času na čas pomôcť rastline nejakou domácou výživou.
Požiadavky na papradie. Majte ich na pamäti, aby rastlina nezomrela
Papradie je ideálna rastlina pre ľudí, ktorí s domácou džungľou ešte len začínajú. Pestuje sa veľmi ľahko, a ak si zapamätáme niekoľko základných pravidiel, bude naše oči tešiť dlhé roky. Veľmi dôležité je jej umiestnenie. Vo svojom prirodzenom prostredí papraď rastie v hustých húštinách, preto má rada tienisté miesto alebo miesto s rozptýleným svetlom. Nevystavujte ju priamemu slnku, pretože to môže spáliť listy. Odporúča sa držať ju v miestnosti s teplotou okolo 20 stupňov Celzia a vyhýbať sa prievanu. Papraď by ste tiež nemali umiestniť do blízkosti radiátora, pretože by ju vysušil. Rastlinu by ste mali zalievať dvakrát týždenne v lete a raz v zime. Bude vám vďačná za pravidelné kropenie listov, ktoré pri tomto zalievaní nestratia svoju farbu.
Domáca výživa pre paprade. S týmto čajom bude rastlina rásť ako blázon
Ak si všimnete, že napriek vašej snahe rastlina nechce rásť, oplatí sa ju trochu priživiť. Nemusíte však siahať po chemických prípravkoch z obchodu. Môžete si pripraviť domáce hnojivo, ktoré je skvelé na posilnenie papradia, jeho bujnejšiu vegetáciu a zahustenie listov. Budete na to potrebovať niekoľko vrecúšok čierneho čaju. V kanvici zvarte vodu, potom ju nalejte do šálky s čajovými vrecúškami a čaj uvarte. Počkajte, kým vychladne, a potom tekutinou zalejte papradie. Takýto prípravok je bohatý na triesloviny a flavonoidy, ktoré sú skvelé pre rozvoj rastliny. Toto domáce hnojivo môžete aplikovať raz za dva týždne alebo o niečo častejšie, ak je papraď stále „tvrdohlavá“. V tejto situácii sa oplatí analyzovať aj to, či ste si istí, že ste splnili všetky jej potreby a či ju nenapadli škodcovia alebo choroby.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kondicionér, ktorý rozhýbe každú papraď. Bude väčšia ako babičkina kópia
Zimná starostlivosť o paprade. Neublíži jej ani celá vykurovacia sezóna
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.